sfaturi schimb motor

Creat de dany, Octombrie 11, 2013, 08:36:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Pare ceva tip pilotina. Erau bune si niste poze cu opera vie. Cred ca e o barca destul de grea, si e posibil sa fie mai potrivit un 40 de cai pentru ea.

Ai 2 posibilitati:
1. cauti o barca mai usoara, ramai cu motorul actual de 25 (pe care scrie 20), lasi barca neinmatriculata, scapi deci de cheltuieli constante, si circuli mai mult, mai economic, dar cu ceva mai putin spatiu si confort. Problema e ca trebuie sa vinzi barca actuala cu un pret rezonabil, si sa cauti alta, potrivita pentru Marinerul de 25.
2. vinzi Marinerul, iei ceva mai mare (40), il inscrii pe barca, si circuli ceva mai repede, dar tot ineficient, din cauza formei barcii (non-glisor). In plus, consumi mai mult, si pe impozite, taxe de inspectie etc, si pe gaz, dar ai ceva mai mult confort si spatiu de bagaje. Ideal in cazul asta ar fi fost un motor de 40 pus pe o barca glisoare.

Scuze daca nu se potriveste ce am scris cu realitatea, nu-mi dau inca seama de tipul barcii. Pe de alta parte, mai bine evitam sa scriem pe net despre "operatiunea 20", nu se stie cine mai citeste pe aici. Asemenea chestiuni sensibile e bine sa le povestim pe privat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pateras

La fel ma gandeam si eu sa trec la alta barca,si sa pastrez motorul si peridocul,ptr.ca nu v-am mai spus daca iau motor de 40,si tre sa il montez pe barca nu ma mai ajuta peridocul,are roti mici 4.80/4.0 cu 8. Stiu k nu va place laguna 430,dar acum este singura la care ma gandesc.Dvs.,construiti barci ati putea construii una pastrand matrita care o aveti ptr.coca,si restul sa il face-ti dupa cum isi doreste un pescar de dunare?

Vali

Hai sa ne spunem pe nume in primul rand, fara dvs :). Vali din Galati, incantat de cunostinta.

Bineinteles ca pot construi, exact asta mi-am dorit cand am inceput sa fac acea barca, sa fie o cabinata economica, potrivita cat mai bine pentru Delta. In iarna asta, cum termin examenele, ii termin matrita de cabina.

Am in schimb o problema: momentan am cateva obligatii pe care trebuie sa le onorez, si abia apoi ma pot angaja si la alte lucrari. Pana atunci, nu ne opreste nimic sa povestim, sa planuim, ne dam cu barca etc.

Nu trebuie exclusa nici varianta gasirii unei barci potrivite pentru Mariner. Nu vreau sa comentez despre Laguna 430, cel mai bine sa-si formeze omul parerea proprie. Respect munca altora, si ca sa raman obiectiv, voi evita sa o judec.

Daca ai vreodata drum prin zona mea, putem sa ne gasim si sa povestim "live". Pana atunci, povestim pe forum :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pateras

Eu sant Vali din Valenii de Munte!,si o vizita am sa o fac,k nu mai am liniste,cine m-o fi pus sa imi iau barca?

Pateras

Mi-ar place o laguna 430,dar cu un interior altfel customizat,sau asemanatoare nu neaparat laguna,dar glisoare ,care sa suporte un 25 hp,open si cu cheson in prora,asemenator ca la patera(asa o am in acte,barca mea)

Vali

Nu stiu cum ti se pare tie, dar zona ta pentru mine e un colt de rai :). Am o ruda langa Ploiesti, la Gornet-Cuib, langa Magurele, si cand merg la ei, fac ture pe valea Teleajenului, pana la Maneciu, Cheia, sau chiar mai sus, in munte.
Abia astept sa mai ajung pe acolo, n-am mai fost de cativa ani.

Cel mai bine, inainte de orice decizie, e bine sa te dai cu Laguna 430. Sunt unii care o apreciaza si unii care o injura. Avem 2 colegi de forum din Galati care cunosc bine barca, in ambele variante ale carenei. Poate vor gasi timp sa ne povesteasca si noua.

Apropo, unuia din cei 2 colegi urmeaza sa-i fac o barca de-a mea, scurtata la 4,3-4,4 metri. El a avut Laguna 430, primul model, si a fost relativ multumit (nu-i convenea ca barca era cam grea). Acum vrea barca de la mine ca sa mearga la pescuit in 2 oameni cu 10, maxim 15 cai.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pateras

Nu vreau sa plictisesc pe nimeni de aici cu mica problema care o am,cand am ales acesta barca m-am gandit doar la stabilitate,capacitate de bagaj,habar nu aveam ce inseamna glisare,plimbari pe dunare,implicit in delta,nu stiu daca si pe o barca glisoare,pun 3 persoane si bagaj,ar face fata Marinerul. Vedem,mai studiem,mai primim sfaturi,mai renuntam la bagaj..........

Vali

Nu plictisesti pe nimeni, Vali, iar raspunsul la incertitudinile tale vizavi de Marinerul pe care-l ai sunt simple: pune-l pe barca dorita si probeaza-le la toate incarcaturile si regimurile de mars pe care ti le doresti. Proba practica e mai buna decat orice.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

Ce spune Vali este cam litera de lege. Este singurul calificat sa dea sfaturi. Dar, imi pot permite sa-l contrazic putin. De ce vrei motor mai mare pe aceasta barca? Rezultatele te vor dezamagi, cu siguranta. Inmatriculare, cheltuieli suplimentare, consum mai mare, multe batai de cap pentru o barca ce, dupa forma corpului, ar trebui sa mearga bine in deplasament cu un motor mai mic decat cel pe care-l ai. Nu uita ca barca a fost folosita pe mare in Spania, de unde ea provine. O barca cu forma ce tine valul, cu copastie inalta (bord liber) pentru a nu lua apa la val, este o barca buna pentru pescarul de Dunare si Delta. Poate pescajul putin mai mare sa creeze unele probleme.
Eu as incerca un motor mai mic, un 10-15 cai si dupa aceea m-as mai gandi la schimbari.
Neaparat, cand mai merg la Nehoiu si trec prin Valeni, o sa te contactez sa vad barca!
Cat am scris vad ca ati mai postat, si intreb si eu, dupa ce am citit ultimele doua postari, parafrazand un cantec celebru: "Ai nevoie Domne' de viteza?"
Pentru ce?

Pateras

Pai,cine mi-ar da mie o laguna 430 la un pescuit,sa zicem in 2,cu bagajul aferent,ptr.stat 4 zile pe maul apei?asa doar sa pun marinerul pe barca nu ar fi deajuns,goale toate fug. Cit despe zona noastra ,adevar graiti,e super,sa nu cumva sa nu va anuntati vizita daca ajungeti la Magurele.O sa vin sigur la Galati,contati pe mine,alt leac nu am.
Citat din: Vali din Ianuarie 20, 2014, 09:04:52 PM
Nu stiu cum ti se pare tie, dar zona ta pentru mine e un colt de rai :). Am o ruda langa Ploiesti, la Gornet-Cuib, langa Magurele, si cand merg la ei, fac ture pe valea Teleajenului, pana la Maneciu, Cheia, sau chiar mai sus, in munte.
Abia astept sa mai ajung pe acolo, n-am mai fost de cativa ani.

Cel mai bine, inainte de orice decizie, e bine sa te dai cu Laguna 430. Sunt unii care o apreciaza si unii care o injura. Avem 2 colegi de forum din Galati care cunosc bine barca, in ambele variante ale carenei. Poate vor gasi timp sa ne povesteasca si noua.

Apropo, unuia din cei 2 colegi urmeaza sa-i fac o barca de-a mea, scurtata la 4,3-4,4 metri. El a avut Laguna 430, primul model, si a fost relativ multumit (nu-i convenea ca barca era cam grea). Acum vrea barca de la mine ca sa mearga la pescuit in 2 oameni cu 10, maxim 15 cai.

Vali

De acord cu tot ce spune Ciby mai sus despre barca actuala, cu forme de deplasament, dupa cum am scris si mai sus (raspunsul 15):
Citatsi circuli ceva mai repede, dar tot ineficient, din cauza formei barcii (non-glisor). In plus, consumi mai mult, si pe impozite, taxe de inspectie etc, si pe gaz, dar ai ceva mai mult confort si spatiu de bagaje.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby


Pateras

Pai am avut de 13.5 hp tot Mariner,dar 'pretenii',e mic motorul,ia unul mai mare,te vede dumnezeu pana ajungi la destinatie.....Inainte de al vinde pe cel de 13.5hp,pana sa ajung cu barca in delta am facut intai o croaziera,am zis eu Harsova -Peceneaga,nu va dau detalii prea multe,dar,eu am condus masina 4 ore,lasa barca la apa,ma gandeam eu ,daca pe auto am 50 km pana la peceneaga,zic pe apa fac o ora si jumate,de unde????,au trecut 6 ore,m-a prins furtuna,trage pe dreapta,apoi a s-a lasat intunericul,mergi pe apa la lanterna,cand am ajuns acolo malul plin de pescari,nu ma lasau sa acostez,in fine a trecut si noaptea...,a doua zi am facut calcule,nu ajungea benzina de intors(cosumn 2.5 l la ora),incepi si da telefoane...am imbarcat si dai in amonte pana in cotul baciului,iar pune cortul,dimineata baietii au dat la peste,eu am facut o fasole pe disc,l-am chemat frumos pe nea Mitica din Ciobanu,am plecat sa aduc masina si peridocul din Harsova,si am venit acasa.Cine pune a doua zi la vanzare barca?,eu,si acum este pe probarca,acum cand va scriu aceste randuri ma apuca risul,pana al urma a fost frumos...Da asa e cu viteza,de ce ne-o trebuii?
Citat din: Ciby din Ianuarie 20, 2014, 09:13:39 PM
Ce spune Vali este cam litera de lege. Este singurul calificat sa dea sfaturi. Dar, imi pot permite sa-l contrazic putin. De ce vrei motor mai mare pe aceasta barca? Rezultatele te vor dezamagi, cu siguranta. Inmatriculare, cheltuieli suplimentare, consum mai mare, multe batai de cap pentru o barca ce, dupa forma corpului, ar trebui sa mearga bine in deplasament cu un motor mai mic decat cel pe care-l ai. Nu uita ca barca a fost folosita pe mare in Spania, de unde ea provine. O barca cu forma ce tine valul, cu copastie inalta (bord liber) pentru a nu lua apa la val, este o barca buna pentru pescarul de Dunare si Delta. Poate pescajul putin mai mare sa creeze unele probleme.
Eu as incerca un motor mai mic, un 10-15 cai si dupa aceea m-as mai gandi la schimbari.
Neaparat, cand mai merg la Nehoiu si trec prin Valeni, o sa te contactez sa vad barca!
Cat am scris vad ca ati mai postat, si intreb si eu, dupa ce am citit ultimele doua postari, parafrazand un cantec celebru: "Ai nevoie Domne' de viteza?"
Pentru ce?

Pateras

E posibil,daca treci la Nehoiu si te duci la pescuit,sa nu cumva sa ne cunoastem,eu detin magazinul de articole pescuit din Valeni.
Citat din: Ciby din Ianuarie 20, 2014, 09:21:36 PM
Like!
Daca n-am buton!  ;D

Ciby

Nu stiu unde este! In ce zona a Valeniului? Mai spre piata sau mai spre parculet? La sosea sau nu? Te caut oricum!