Avantajele peridocului basculabil fata de cel normal

Creat de dany, Octombrie 18, 2013, 07:18:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

Salut.Sa zicem ca schimb peridocul clasic cu unul basculabil voi putea sa lansez barca mai usor la apa nefiind tractata de un 4x4?.Ma bate gandul asta,pt.a putea iesi la pescuit cu orice masina care se iveste[aproape orice fel de masina]Ma gandesc si eu ,poate ca .....

ionitzady

opaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!    apar semne de revenire????????????

Fritz

#2
 Da...categoric. Peridocul nu e numai pentru transport ..ceea ce nu prea inteleg constructorii de asemenea remorci.  El trebuie sa fie util din toate punctele de vedere...iar cea mai grea ramane scoaterea din apa.
Nu merge tractat cu ,,orice masina" ...Masa total autorizata a peridocului nu trebuie sa depaseasca masa remorcabila ,,fara franare " sau cu franare a masinii. 
Alta problema ar fi...sa poti merge pe el cand barca e lansata ...sa-i dezlegi cablul din prova si sa te urci in ea.  La fel...cand scoti barca ..cobori din barca prin prova pe peridoc, agati carligul in inelul prova si mergi pe sasiul peridocului pana la troliu ...unde,, o iei la manivela" .
Dupa ce scoti barca pe peridoc , o legi bine ....si daca nu o poti scoate cu masina , dezlegi masina, o muti 6metri ...desfaci cablul de pe troliu si-o agati de masina ...O iei iar la manivela pana urci peridocul la masina.
Am atasat doua poze...Una e ...din proiectare iar alta e pe viu...Peridocul meu in constructie. Se vede si pilotina in fundul curtii .
Rotile alea de liza sunt sub orice critica ...cauciuc de kkt si camerele la fel. Le-am inlocuit cu roti cu cauciuc plin dupa ce am schimbat 3 camere.

Fritz

#3
Daaaa!!! A dat un pic soarele azi !!! ::) Si cica stiuca mananca pe rupte !!!

Uite ...pentru Dany , sa iasa din depresie atasez un pdf 3D ...cu peridocul meu ...
Roteste-l pe toate partile...cu mausul . 
E in bride , puntea se poate muta ...in f. de centrul de greutate al barcii, nu are suduri. este cu franare...si in timpul rabatarii se rabateaza si tija de actionare a franei... ;)

solpet

Citat din: Fritz din Octombrie 18, 2013, 08:19:30 PM
E in bride , puntea se poate muta ...in f. de centrul de greutate al barcii, nu are suduri.
Felicitari! (inclusiv pt partea CAD ;-)

ionitzady

Bv Adi tata , scuze ca ti-am cam zgaltiit barca cu mouse , i-mi place si peridocul si prezentarea. Am si eu ceva-n cap cu peridocul  ,dar tre sa mai astept .....  financiar .
  deocamdata am o punte de fiat ducato cu foi de arc , roti pe 14 , am doar roata de manevra ( fara picior ) , cateva role si 2 roti ca alea ale tale rosii cu camera.
   i-mi trebuie profilul  40x40x3 zic eu , carligul  ....

ca model as vrea sa fie cam asa ....
  pt ca peridocul are foi de arc , as compensa inaltimea creata astfel incat axa pe care ruleaza chila sa fie coborata fata de laterale

astept comentariile voastre , sper sa nu se supere dany ca-l bruiez

Fritz

Nu e suficient 40x40.  Fa-o din 80x40 x3.
Puntea de Ducato o fi ea buna ...dar la RAR ...nu cred ca te primesc cu ,,factura" de la dezmembrari.
Cumperi o punte Knot ( de torsiune) doua roti, doua aripi de plastic, 12m rectangular 80x40x3...zincat la cald , bride ...si rezolvi problema ...Toata iarna ...mai discutam...

ionitzady

RAR -ul a spus ca puntea e k doar ca sa-i pun amortizoare , nu prea as vrea sa-l inmatriculez , as fi curios cum s-ar obtine nr galben.
  A scos cineva numere galbene la peridoc ???????

dany

SALUT.Sunt mai zambitor in dimineata asta ,si asta datorita lui Fritz[a nu stiu cata oara] .Ma uit si ma minunez si concluzionez:nu e neaparat sa schimb calul ci numai potcoavele !!!Datorita locurilor nu tocmai prielnice de lansat barca la apa am fost nevoit ca in momentul lansarii ,sa pun a treia persoana sa se urce pe prova barcii[iata si necesitatea unui al treilea  :o :o :o],pt.ca se ridica prea sus de prova si parea periculos .La scoaterea din apa a barcii cel ce invartea manivela troliului trebuia ajutat impingand barca cu nadejde...Solutia peridocului basculabil mi s-a parut foarte potrivita ,ceea ce se vede si din postul lui Fritz,care m-a facut fericit.Mi-am luat o pereche de cizme sold ,care ma vor ajuta la nevoie si iata ca se mai vad anumite sperante.Multumesc de telefoanele de incurajare si sfaturile primite .Am sa vad ce e de facut in aceasta privinta .

ionitzady

Fritz m-ar interesa dimensiunile peridocului tau :
distant : spate - punct de basculare
              punct de basculare - fata
              spate -  intersectia cu puntea

rog si alti colegi care au peridoace basculabile sau care se pricep sa ma ajute , multumesc

Dbr

Salut,
Hop si eu cu basculabilul meu ! Ce am este Freewheel 1013 ( 1300 Masa maxima autoriz.) si il gasesti aici cu ceva carcteristici
http://www.boottrailers.nl/content/15-prijslijsten
sau aici cu foto mai relevante
http://www.boottrailers.nl/content/16-folders
Ii cunosc pe olandezii de la Freewheel si imi par liderii de piata in acest domeniu din NL.
Cu cativa ani in urma am construit  in regie proprie cateva remorci inchise si comerciale( foto), si pot spune ca am capatat ceva experienta in acest domeniu. Peridocul , in categoria remorcilor, este dupa parerea mea cel mai simplu de construit. Atentie mare in schimb, la calculul centrului de greutate si apasare pe cupla, asta daca il vei face omologat RAR.
Ai tel meu pe pm daca vrei alte detalii...
Stima, Bogdan D.

radasous

Salutare,
Prin toamna am vizitat fabrica Pop Industry, cei ce fac remorci si le vand prin Dedeman si Metro. Aveau cateva modele cu sistem de basculare hidraulic, erau remorci cu platforma, pentru atv-uri.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

ionitzady

salut Bogdan am citit foarte tarziu mesajul tau , am vazut tel tau , mai este valabila oferta cu intrebari referitor la constructia peridocului

Dbr

Salut,
Bineinteles ,ma poti suna oricand.
Ai mesaj privat.

bbl81

salutare,
peridocul meu este deja inmatriculat. oare mai pot sa il fac rabatabil sau ma prind astia la revizia periodica? el este oricum facut artizanal.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"