Avantajele peridocului basculabil fata de cel normal

Creat de dany, Octombrie 18, 2013, 07:18:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionitzady

revin acum cu ultimul stadiu al peridocului facut in curte de care sunt foarte mandru . Urmeaza finisarea slefuirea si vopsirea .

Nu pot posta poze asa ca rog pe Vali daca ma poate ajuta


promit sa nu mai deranjez

Vali

Adi, schimba rezolutia pozelor direct din camera sau telefon (daca permite), si o sa se incarce. Pana atunci, trimite-mi pozele si le uploadez eu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady


Fritz

Ady ..i-ati si instaleaza-ti un IrfanWieu ...E free. Iti faci pozele la ce rezolutie vrei .
http://www.filehippo.com/download_irfanview/
Sunt si alte surse free. E foarte bun. Eu il folosesc de vreo 10 ani.

Florio

Citat din: ionitzady din August 07, 2014, 03:41:01 PM

    Apropo Forio , peridocul asta tine si barca ta asa ca daca treci pe la Braila si ei o pauza ...  ai si aici un suport :)

Buna, Adi.
Acum vazui postarile, peridocul si toata munca.  Ce sa fac, daca luna respectiva am plutit pe mare si pe meleaguri straine ? :)
Felicitari pentru peridoc si multumiri pentru invitatie. O consider(invitatia) o mana intinsa asa cum numai un prieten o poate face.
N-am sa-i dau curs niciodata (sper), fiindca barca mea sta pe peridoc doar iarna :) . Asta e menirea ei, sa pluteasca.
Despre adaugirile si ideile colegilor de forum, observ ca toate sunt foarte pertinente si obiective.
Acum vad ca ai ajuns la partea cu vopsirea, lucru care mi-a ridicat o intrebare inca de cand ai postat primele poze inca brute. Se poate face o zincare ?
Merita asa ceva (ma refer la raportul calitate/pret)?
Desigur o vopsire trebuie sa fie mai facila si mai ieftina. Doar ca experientele mele cu grunduri si vopsele date pe metal, au scos rapid la iveala ca rugina infloreste invariabil, dupa un sezon. Iar vopseaua se zgarie destul de usor pe un astfel de "utilaj" cum e peridocul.
In schimb zincul care inveleste peridocul meu, pare nemuritor ca Demiurgul :)

ionitzady


ionitzady


ionitzady

#52
Acum ca vad clar luminita de la capatul tunelului si anume ma apropii de finalul proiectului si anume indeplinirea unui vis de a avea propriul meu peridoc , doresc sa multumesc colegului nostru Dbr pentru ajutorum material si informational  , sa-ti dea D-zeu sanatate si i-ti doresc ce-mi doresc eu mie .

La peridoc mai am de facut sistemul de oprire la prova , montat saniile de lemn pe lateral , vinciul cred ca va mai astepta , inca ceva vopsea  , dupa care la apa  ;) si de facut un sistem tip chinga de strangere -eliberare  intre varful sasiului si teva ( nu m-am exprimat foarte concis ) , peridocul fiind basculabil .

Dbr

Salutare,
Multumesc de cele spuse la adresa mea dar nu trebuia chiar asa :).
Vinciul nu va mai astepta mult deoarece cand plec data viitoare in NL iti voi aduce unul nou nout.
Am o imensa multumire sufleteasca atunci cand vad ca se materializeaza proiectele astea ,,home made'' si ies aproape perfecte, dedicate exact destinatiei pentru care au fost gandite.
Eu remorca pe care o folosesc de cativa ani e proiectata si executata de mine( tu personal o stii,,masa de ping-pong'' cum ii zic eu),tip SG Alte Activitati, si car cu ea toate bazaconiile, orice imi trece prin cap. Pana si multi olandezi au recunoscut ca e atat de polimultifunctionala incat raman siderati de fiecare data cand o vad incarcata. Respect intotdeauna greutatile si forta de apasare pe cupla. Are peste 300 mii km rulati prin toata EU fara nici o reparatie majora. Deci se poate...
Stima tuturor.

ionitzady

eu i-ti multumesc si poate ne vedem la un sprit , ca de acum se cam termina sezonul  :(

ionitzady

asta-i pofta ce-am poftit sa-mi vad lucrul meu ...
v-a prezint primul contact intre masina si peridoc

Ciby

#56
Felicitari Adi! A iesit foarte bine. Sa-l stapanesti sanatos si sa-ti foloseasca!
Am cateva nedumeriri: cum se blocheaza sistemul basculant pentru rulajul pe drum? Cum se comporta cu barca pe el? Este echilibrat? Care este greutatea aproximativa pe carlig cu barca si bagaje in ea?

ionitzady

Deci Ciby :  astazi am urcat barca pe el si pot sa spun urmatoarele :  ...
1 sistemul se blocheaza cu un bolt , la capatul caruia se inteapa :) un splint  + flansa aceea are 4 gauri pt suruburi de M10
2 peridocul gol s-a comportat excelent , in ideea in care nu a scos nici-un zgomot pe drum
3 cu barca pe al am vazut intradevar problema rolelor de chila , dar asta e se v-a rezolva in timp
4 la inceput am renuntat la o foaie de arc ( la sfatul mai multor prieteni ) , proasta treaba acum trebuie demontat si pusa la loc .
5 nu am verificat echilibrarea barcii pe peridoc ( trebuia trasa pe loc drept si decuplat de la masina  :P )

radasous

Citat din: ionitzady din Octombrie 10, 2014, 02:09:24 PM
...
4 la inceput am renuntat la o foaie de arc ( la sfatul mai multor prieteni ) , proasta treaba acum trebuie demontat si pusa la loc .
...
Amortizoare nu ai pus? Ca parca nu se vad in poza.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

ionitzady

nu , nu am pus deloc pt ca deocamdata nu-l folosesc in trafic si momentan nu am nevoie . Inginerul de la RAR mi-a spus ca trebuiesc amortizoare pt inmatriculare.