Despre adezivi

Creat de Shotgun, Noiembrie 29, 2013, 09:50:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristiantutuianu

Citat din: Shotgun din Noiembrie 29, 2013, 01:46:12 PM
Eu sunt din Pitesti asa ca "am o relatie ...blonda acolo " , pe legatura Constanta-Galati , nu ma ajuta prea mult pe parte de dural , poate doar pe partea de blonde sa merite .
Doream sa te sprijin cu adzivul ,nu stiam ca esti din Pitesti
Cu  sau fara dural tot trebuie un "adeziv" sa iti fac lipeala cu o blonda ;D ;D ;D ;D ;D ;D

cristiantutuianu

 Noi trebuia sa vorbim de adezivi  :o
A folosit cineva din membri GORILA GLUE?

Shotgun

#17
Ai si o varianta de contact pentru ei ?
pe siteul lor la magazine , am nevoie de un interpret , nu stiu sa descifrez .
La contact nr din Bucuresti cred ca nu mai este alocat , am sunat pe mobile , nu se raspunde , adresa de mail nu este trecuta pe site dar am sapat putin pe la altii . Ori nu e citita de nimeni , ori ii doare la basca , nu au raspuns de vreo 3 zile . Sincer nu am chef sa fac 300 km sa vad ca o adresa fizica nu e reactualizata pe site .
Oricum siteul este jalnic , foarte restrictivi la continut text , ce e e pus la misto sau e expirat (ma refer la contacte ).
Vine si intrebarea , restul o fi facut in aceeasi nota ?

Update : nu mai fac adezivi de un an de zile .

cristiantutuianu

Citat din: Shotgun din Decembrie 04, 2013, 11:32:19 AM
Ai si o varianta de contact pentru ei ?
pe siteul lor la magazine , am nevoie de un interpret , nu stiu sa descifrez .
La contact nr din Bucuresti cred ca nu mai este alocat , am sunat pe mobile , nu se raspunde , adresa de mail nu este trecuta pe site dar am sapat putin pe la altii . Ori nu e citita de nimeni , ori ii doare la basca , nu au raspuns de vreo 3 zile . Sincer nu am chef sa fac 300 km sa vad ca o adresa fizica nu e reactualizata pe site .
Oricum siteul este jalnic , foarte restrictivi la continut text , ce e e pus la misto sau e expirat (ma refer la contacte ).
Vine si intrebarea , restul o fi facut in aceeasi nota ?

Update : nu mai fac adezivi de un an de zile .
Daca o sa imi fac ceva timp o sa merg la nenea care are magazinul de unde am cumparat DURAL-ul si poate aflu mai multe
Eu am zis ceva despre produs .................."Legat de adeziv eu am fost super multumit de rezultat RECOMAND"
Site-ul trebuie  sa ii faca update cineva nu sunt eu acela :) :) :) :) .......
Sau asteapta pina o sa am ceva informati  ;)

cristiantutuianu

Firma respectiva face adezivi  (informatie "calda"de la nenea cu magazinul) in momentul de fata doar pentru industria auto ..........adezivi care se aplica doar cu ajutorul robotilor  :( :(
Am vazut la el in magazin produse de la un producator italian

http://www.collanticoncorde.it/index.htm

Cu ocazia asta am cumparat un adeziv care imi facea cu ochiu de mult timp se numeste PROTOFIX  Clasa D4
(water resistance suitable for : cement,metal,plasterboard,wood.,expanded materials and glass or mineral fibre ..............)cum scrie pe eticheta

cristiantutuianu

#20
camera de kkt pardon telefon

cristiantutuianu

#21
Vineri pe 6 Decembrie am trecut la ceva probe .
1=bucata de lemn si placaj de 3mm 
2 =pal + sticla
Proba nr 1 am  lasat-o 16 ore (pana sambata )concluzia lipeste de il gaseste draci(cred ca trebuie lasat aproximativ 6 ore ......dupa care poti sa treci la treaba ;)
Proba nr 2 dupa maxim o ora  :o :o :oera "beton" nici o sansa sa separ sticla de pal

Inainte de a posta am "creat"si proba 3 sticla+metal

Shotgun

merci pentru implicare , dar nu vreau decat un inlocuitor low cost pentru epoxy .
Am nevoie doar sa patrunda in fibra la fel ca epoxy , sa ramana transparent , si sa creeze un strat protector . NU am nevoie de rezistenta la UV , apa , elasticitate , etc Epoxy e acum aprox 13.5 euro+tva /kg

cristiantutuianu

Citat din: Shotgun din Decembrie 10, 2013, 08:59:02 AM
merci pentru implicare , dar nu vreau decat un inlocuitor low cost pentru epoxy .
Am nevoie doar sa patrunda in fibra la fel ca epoxy , sa ramana transparent , si sa creeze un strat protector . NU am nevoie de rezistenta la UV , apa , elasticitate , etc Epoxy e acum aprox 13.5 euro+tva /kg
Daca nu e secret si oferi detali despre ce doresti sa faci sunt sigur ca se gasesc ........produse pentru..................

Shotgun

sa aplic pe un parchet masiv , pe un blat de bucatarie din "dulap" de brad de 5 cm .
"dulapul" de brad are vreo 20 ani , nu are carii , probabil e uscat suficient , nu stiu de restul .

cristiantutuianu

Suna ciudat dar tot domnul care vindea dural avea o ...solutie pentru
Si eu am parchet masiv la .........noul apartament vreau sa imi fac o balustrada la balcon din lemn (pui mei imi place lemnul) si el avea o "solutie"   scuze nu imi aduc aminte acum ...tre sa vorbesc cu el un lac o .....vorbesc si te anunt sotgun

ionitzady

si cat costa Cristi adezivul asta ? si se gaseste ....  . ms mult

cristiantutuianu

#27
Citat din: ionitzady din Decembrie 10, 2013, 05:56:04 PM
si cat costa Cristi adezivul asta ? si se gaseste ....  . ms mult
Ady chiar nu imi aduc aminte exact 37RON sau 39RON .E sigur pana in 40 RON ( Asta e  jucam rolul de Mos Nicolae pentru nepotei si parinti m-au servit cu o Licoare de sezon cat "pitici" pregateau "mergatori" ;D ;D ;D ;D) Aici in Constanta nu am vazut asa ceva la alte magazine . Daca cauti pe net nu gasesti prea multe despre el (PROTOFIX) eu am gasit ...........ma bufneste rasul ,despre el spunea ca e pentru lipit parchet..........).

bogdanbuciu

Salutare,
cristian cat dureaza pana se intareste adezivul asta?
Ma gandesc sa fac lipiturile provizorii la un kaiac stich&glue, iar cu chitul epoxy dureaza o zi.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

cristiantutuianu

Nu am verificat exact tipul nu e ceva instant  . Apropo de stich&glue Nu am un link dar cei de la CLC boat folosesc cyanoacrylate pe romaneste cianoacrilat ( super glue  ;D ;D ;D) si un activator uite aici

http://phoenixmodels.ro/shop/activator-pentru-adeziv-p-540.html

Un"aracet" care l-am folosit si a fost ok uscare rapida 10 la 15 minute  Artelit WB - 310 (clasa D2 la uscare devenea transparent) .Din experienta pot sa spun ca atunci cand am nevoie de "uscare" rapida la aracet folosesc un pistol de aer cald.