Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Creat de n.adrian, Iunie 03, 2011, 09:24:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

n.adrian

24-26 iunie Mangalia, organizator Yacht Club regal Roman, detalii www.ycrr.ro

n.adrian

Oare de ce nimeni nu comenteaza nimic ???
era o intrebare retorica. Dar de aici se pot observa ce si cum ne miscam in aceasta lume a yachtingului.:(

Vali

Salut chelu regatean :D, si scuze ca (inca) n-am apucat sa comentez, ca stii ca mie-mi place sa comentez, fiindca sunt la fel de maniac ca si tine vizavi de panzare :P. Acum sunt plin de praf de fibra, sunt si suparat pe guzganu ala mic ca ne-a tras teapa, da' promit ca mai tarziu am sa fac un comentariu literar exact pe gustu' tau ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

n.adrian

Pentru cine e interesat de participare pe o barca, bavaria cred, se cauta membrii de echipaj, unii s-au gandit sa inchirieze o barca, pretul e undeva pe la 450 euro/zi deci in total 900, daca va strangeti 9.....dar trebuie sa aveti si cunostinte de navigatie.

gvincentiu

Intrebare: ycrr, ycr sau oricare entitate nu poate organiza regate pentru barcute home-made ? Sau macar o etapa distincta a unei regate, pentru non profesionisti. Cu un set de reguli, cu balizaj, cu coeficienti de handicap, daca nu pe mare, pe Siutghiol sau pe alte ape. Ma gandesc ca in felul asta popularizeaza si yachtingul si-i mai apropie pe oamenii simpli de barcute (vorba lui Gigi Tolan: "si asa suntem putini"). Sunt sigur ca astfel de concursuri vor avea audienta mai mare decat audienta "selecta" (in sensul de redusa) iar oamenii nu se vor mai uita ca curcile, poate cu invidie, cu jind etc. ci isi vor propune sa vina si ei la anul, sau peste doi cu un velier facut acasa. Fara premii, fara taxa de participare, doar in spiritul unei activitati de utilitate publica si de interes general la nivelul comunitatii de sud-est (ca tot vom fi conregionali :)) si nu numai.
Ganduri bune !

mario38

adica 900 de persoana ori 9 persoane = 8100 euro pentru 16 volte , in trei ore (adunat secunda de secunda ) ,,,,foarte tare frate

n.adrian

Mario, te-ai incurcat la zecimale, 900 de euro 2 zile indiferent cati sunteti voi pe barca, deci daca va strangeti 9 cate 100 de euro de caciula pe 2 zile, adica 50 de euro pe zi si acum imparte tu la cate volte vrei si afla cat costa volta.
Mi s-a parut rautacios postul tau.
Pe mine ma doare la bascheti daca ala isi inchiriaza barca au ba, ba prefer sa nu, dar stiu ca era pe aici lumea care se vaita ca ar merge dar nu au cu ce.

Vicentiu, nu este in plan, cel putin la Yacht Club Regal Roman sa organizeze regate cu barci home made. Sunt si putine, nu avem fonduri nici pentru astea de le facem, ca sa nu iti mai zic ce daravela e cu ratingul, arbitrii, nave de asistenta, etc....

Vali

Salutare dragi colegi, sper ca o mică eroare de zecimale sa nu işte vreo fugăreală  :P, aşa că dacă vreţi să fugăriţi pe cineva, ar trebui să mă fugăriţi pe mine :D, că încă n-am desenat comentariul promis, da lasă că mă fac eu freş şi desenez comentarii literare  ;).
@Vince: "pe Siutghiol sau pe alte ape", adică vrei să spui pe Brateş  ;D, îţi dai seama ce fel ar arăta Brateşul braconierilor plin de vele colorate  ::).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mario38

Citat din: n.adrian din Iunie 15, 2011, 10:55:25 PM
Mario, te-ai incurcat la zecimale, 900 de euro 2 zile indiferent cati sunteti voi pe barca, deci daca va strangeti 9 cate 100 de euro de caciula pe 2 zile, adica 50 de euro pe zi si acum imparte tu la cate volte vrei si afla cat costa volta.
Mi s-a parut rautacios postul tau.
Pe mine ma doare la bascheti daca ala isi inchiriaza barca au ba, ba prefer sa nu, dar stiu ca era pe aici lumea care se vaita ca ar merge dar nu au cu ce.

Vicentiu, nu este in plan, cel putin la Yacht Club Regal Roman sa organizeze regate cu barci home made. Sunt si putine, nu avem fonduri nici pentru astea de le facem, ca sa nu iti mai zic ce daravela e cu ratingul, arbitrii, nave de asistenta, etc....
sincer , imi cer scuze , dar chiar asa am inteles ,,, 900 de euro per persoana . respect

n.adrian

Deci doritori de dat cu barca la regata nu prea sunt :((

Vali

Sunt ei, da' sunt ocupati din greu cu reparatii si constructii de barcaze de braconieri  :-\...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

n.adrian

reparatiile si batutul cuielor se poate face si in alt anotimp si in alte zile, regate.....

n.adrian


n.adrian

La regata asta m-am agitat si am reusit sa iau pe barcutza 2 oameni dintre cei ce bantuie forumurile noastre, pe Bogdan Buciu si pe Ionut Haralambie.
Pe Bogdan l-am luat ca sa vada si el cum e treaba cu velele, ca stie numai cu padela si pe Ionut din maxima mea apreciere pentru ceea ce a facut sa devina Oceanya. Sper ca sa ii dovedesc vineri la antrenamente sa faca manevrele bine si relativ repede. Cam au mult noroc, dupa prognoza sambata e un vant de nu e iar duminica e foarte tare, ceea ce da o maxima lejeritate, adica sambata o sa fie usor iar duminica nu o sa schimbam vele, dar eu ma rog la dumnezeu sa se schimbe mizeria asta de prognoza si sa avem vant de 25 de noduri constant :))
Sper ca ei sa posteze impresii :)

x_petrolist

Salut Adi. Multumesc inca o data pentru invitatia de a participa la acest eveniment. Din nefericire, serviciul nu mi-a permis sa ramin in Tara inca o saptamina. Astept cu nerabdare ocazia urmatoare. Bafta si vint bun.