Rame Articulate

Creat de x_petrolist, Iunie 05, 2011, 09:07:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

x_petrolist

La tabara din Jurilovca s-a discutat intr-una din seri despre ramele articulate. Unii chiar au incercat sa le schiteze din memorie. Ma intreb daca cineva le-a folosit si ce impresie au avut despre rezultat.
http://rowingforpleasure.blogspot.com/2008/03/bow-facing-oars.html

iliviu

Par destul de ok, dar cred ca doar pt. ambarcatiuni usoare, gen canoe.
In filmulet (http://www.ez-row.com/video.htm) ,  tanti pare sa vasleasca destul de usor.
Totusi, parca e putin ciudat sa tragi la piept iar barca sa mearga in fata.
Schulze Surfrider 15-115hp

Vali

Mie-mi place foarte mult sa dau la vasle, din cauza ca se pun la treaba mult mai multe grupe musculare decat la padelatul unui caiac. Nu cred ca as avea probleme la vaslitul combinat cu  miscarea spre fata, totul e pana te obisnuiesti.
O problema vizavi de mecanismul vaslelor articulate e ca e destul de complicat, si in regie proprie cred ca e mai greu de facut. Alta problema ar fi ce te faci pe valuri, la vasle normale mai echilibrezi barca din miscarea vaslei, mai dai "sia", adica inapoi etc, pe cand la cele articulate cred ca e mai greu. Oricum, cel mai bine se simte treaba pe apa, pana nu se da cineva cu asa ceva, nu stim exact cum se comporta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

AL11

Mi se pare mai interesanta solutia asta :

RON RANTILLA ROWING SYSTEMS
FRONTROWER.COM

The FrontRower™ forward facing rowing system (rig) is a new type of rowing system optimized for comfort, efficiency, and ease of use.  It is a drop-in rowing rig designed for use in touring row boats and canoes.  The rig includes frame, seat, and oars.
The FrontRower™ system is based on an unconventional type of oar having the oarlock on the end rather than in the middle of the oar.  This moves your boat in the direction you are facing when you pull on the handle (in the same way that paddling does).
The FrontRower delivers leg power using efficient moving pedals instead of an energy-wasting sliding seat.  The oars lift and feather automatically, making rowing easier than ever.  You can row using:
Just your arms
Your arms and leg combined
Just your legs 
Row arms and legs for full body power and exercise.  Row legs only to use your hands for cameras, binoculars and fishing gear.


Simplicity is best !

Vali

http://www.frontrower.com/

Intr-adevar, solutia lui Ron Rantilla e foarte interesanta, din urmatoarele motive:
1. Vasla nu se sprijina in furcheti sau strapazane, ci are capatul fix. Asta inseamna o cursa mult mai lunga si mai eficienta a vaslei in apa, din cauza ca raza de miscare e mai mare.
2. Scaunul e fix, deci nu se pierde din energia vaslasului, cum se intampla la un sculling schif normal. Banuiesc ca motivul eficientei sporite a scaunului fix este centrul de greutate in aceeasi pozitie, pe cand la sculling schif acesta se misca odata cu pozitia vaslasului, deci se modifica alternativ asieta barcii, volumetria imersa si  forma plutirii.

Din ce se vede,  vaslele sunt sustinute de un sistem de scripeti si cabluri, care le imprima o miscare complexa, inclusiv pozitia orizontala a paletei vaslei la revenire. E foarte interesanta treaba, si e un subiect de discutie si o tema de casa buna pentru lunile de iarna ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

AL11

Vali,
te apreciez pentru analiza concisa a sistemului !
Daca doresti sa facem un sistem imbunatatit, te astept cu placere ... asta daca avem (putem face rost de) fonduri si pentru demersurile de brevetare

Cu simpatie, AL

PS - eu ma pricep la mecanisme, mai trebuie unul de marina (tu) si unul cu banii  ... si o punem de-o afacere  !!!
Simplicity is best !

Vali

Mi-ar face placere sa particip la crearea unui sistem asemanator celui prezentat :). De gasit sunt chiar aici, pe capcompas, unde de nevoie mananc si pizza ;D, adica aici e serviciul meu :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

deltasub


pava

 pare mai simplu decat celelalte  ::)