Cabinata

Creat de bradutzu, Decembrie 30, 2013, 03:09:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

salutare!
Dupa cum stiti am ceva timp de cand ma macina gandul sa schimb barca mea cu o cabinata asa ca va rog sa ma ajutati si pe mine cu o "analiza" la barca din link:
http://www.barcisecond.ro/anunturi/view/salupa-cabinata-2267.html

pretul este interesant daca mai lasa ceva la ea dar oare merita barca? asa arata bine in poze si cu siguranta este vopsita. Principala intrebare este daca "merge" cu motorul meu de 40 CP!

Multumesc pentru pareri!
Sa auzim numai de bine!

rover.marius

Salut Bradutzu.
Parerea mea ( am o cabinata de 5 m ) barca este eftina, cred ca trebuie sa o verifici mai intai. Dar sigur nu va merge cu motorul pe care il ai tu. Barca mea are in jur de 800 kg iar cu 4 pers plus ceva bagaj plus 80 l benzina greu gliseaza.

dany

#2
Scuze,ma bag si eu...Poate are 400-450kg,mai mult ,nu cred.Chiar si asa cu un 40 vei merge lenes.FRITZ numai daca se uita cu coada ochiului la ea i-ti spune ce si cum,nu ca nu ar mai fi si altii.Vezi verifica cumva dublu fund[daca-l are] sau poate o mai poti usura,ceea ce nu cred ca-ti surade sa faci :D .Dupa mine i-ti trebuie un 55-60cp la barcalaul asta...parerea mea..minim,,,apropo e simpatica si pt. delta ...UAU!

bradutzu

stiu ca ce vreau eu e cam greu de obtinut!
eu vreau o cabinata mica care sa mearga bine cu 2 persoane cu bagaje de delta dar cu motorul meu!
hai Vali cu cabina la barca ta sa o vad si eu pe viu!
Sa auzim numai de bine!

Vali

Stai sa scap intai de examene :). Iti dai seama ca si eu sunt nerabdator sa termin treaba la ea ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mustatza

barca respectiva este o barca de glisare si cu siguranta necesita o motorizare up 70cp

bradutzu

multumesc!
gata cu cabinata pe anul asta!
m_am decis sa ma bucur de ce am si sa mai bag ceva bani in asta pe care o am!
asa ca noi sa fim sanatosi si sa am resurse si timp sa ies pe aba de cate ori vreau!
Sa auzim numai de bine!

G.Oncescu

#7
si eu as vrea sa schimb barca pe care o am de 5 ani-  o Black Sea de 5,10 cuHonda 20 CP - si o folosesc in delta la pescuit ,in special toamna, pe perioade mai mari (6-7 saptamani) ,cu o cabinata mica .
  O barca deschisa este mai comoda la pescuit in doi si iti ofera mai multe posibilitati de ancorare si de asezare a lansetelor,permite o colaborare mai buna intre cei doi pescari si ofera un spatiu mai mare pentru etalarea numeroaselor "accesorii" pe care le  caram cu noi! Este mai usur de lasat la apa sau de urcat pe peridoc,in locuri fara amenajari speciale,sau de trecut pragurile cu apa mica.
Dar sunt si situatii in care iti doresti  sa ai o cabina,cat de mica .Nu ma mai gandesc sa renunt la confortul cazarii pe uscat (deh,nu mai am varsta ...),dar sa poti totusi ramane pe balta daca ai momit locul si vrei sa fii sigur ca  nu il gasesti ocupat a doua zi,  Cand  traversezi un lac pe vant si valuri,daca mai ai si bagajele neacoperite iar apa nu mai este asa de calda,iar te ganesti la o cabinata.Sau ,mai ales,cand incepe sa ploua ! Cum Vali nu a scos inca pe piata cabinata pe care sunt convins ca o asteapta multi,ma tot uit dupa diverse SH-uri. Ce ziceti de asta,de exemplu :
http://www.speurders.nl/overzicht/shetland-family-four-142957371.html?sr_ab=0&query=shetland&local-postcode=&local-distance_value=0&min_prijs=1000&max_prijs=3000&order_direction=&order_by=