Velier

Creat de Captan, Iunie 19, 2011, 07:35:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Captan

Vand aceasta barca cu vele. Pozele sunt de actualitate. Vreau sa-mi cumpar una mai mare. Detalii la  mob 0722466528.
Construita la Galati, L=6 M, l=2.6, pescaj fara derivor=0,45, cu derivor=1,45. Barca este din fibra de sticla. Se vinde cu vele, ancora,peridoc(nu e standard), etc. Email:bgd70fl14@yahoo.com
Salutari


Levy

Ar fi bine sa pui si un pret sa stie lumea sa mai dea cativa centi pe telefon sau sa se oboseasca sa scrie la computer daca ar fi interesat.

Captan

Ai dreptate Levy, pretul este 3000 euro negociabil.

Captan

#3
Mai nou, pretul este 1800 euro. Posibil si rate.

Captan

Acum barca este de vanzare la 1600.Urgent.

Captan


mario38

sa -i dea DUMNEZEU sanatate si sa se bucure de ea ... am vazut-o pe Okazii , de doua ori am vrut sa licitez , si de fiecare data am avut parte de niste ghinioane ... nu a fost sa fie . SINCERE FELICITARI celui care achizitionat-o .la cine e fabricata? se mai gasesc de vinzare?

Captan

Au fost fabricate la Galati. Vali stie mult mai multe. Aici in Constanta mai sunt 2 de vanzare(cred), de una stiu sigur. A cumparat-o cineva din P.Neamt si a luat-o la Bicaz.Un om super de treaba care stiu ca o sa aibe grija de ea,de fapt la vara a duc sa o vad.Asa i-am urat si eu, ca si tine.

mario38

daca mai stii ceva de vinzare sunt curios dupa 1 noiembrie

Captan

Stai sa gasesc link-ul si til dau.Eu am vazut-o si o stiu,a fost a unui prieten al meu.dar nu mai este.Mi se pare ca se vinde la 2599 euro.Caut site-ul si-ti dau de veste.Este de vreo2-3 ani postata si nu sa vandut.

Vali

Intr-adevar, s-a mai discutat despre velierul tip 2 de la Bratesul Galati aici:

http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,270.0.html
http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,554.15.html

In vara asta am devenit si eu proprietarul unuia, pe care mi-l doream demult (barca alba din al 2-lea topic ante-mentionat). Motivele sunt tractabilitatea rutiera pe un peridoc fara franare, lansarea si scoaterea usoara de la apa, si mai ales pescajul mic, ideal pentru Delta, derivorul briceag retragandu-se complet in interiorul corpului. In plus, la calitati nautice barca sta foarte bine, avand forma perfecta de canoe-body a operei vii, plus un "strake" (un fel de redan lateral), foarte util la navigatia bandata cu vant de travers.

Barca trebuia lansata la apa la inceputul lui octombrie, insa din cauza ca sunt prins in activitati didactice si manufacturiere intense, abia gasesc timp sa scriu macar pe forum :). Am vrut s-o "botez" din septembrie, dar fostul proprietar mi-a spus sa astept sa-mi dea vechea carma, care am constatat ca e complet nepotrivita pentru modul in care intentionez sa folosesc barca. Deci acum lucrez si la noua carma, si in plus mai am doar de ancorat catargul si de facut un sistem de reducere a velaturii.

@Mario: daca-mi permiti o mica sugestie, incearca intai sa te dai cu barca, sa vezi daca e pe gustul tau. Pentru asta putem sa ne dam chiar cu barca mea, cand va fi la apa. In plus, e posibil ca inclusiv eu s-o scot la vanzare, fiindca la circulatia de barci care se perinda pe la poarta mea am tot timpul de unde alege (cu toate ca mie-mi place sa-mi construiesc singur jucariile :P). Daca iti va placea barca, si daca ma voi hotari s-o vand, pretul va fi ca intre pasionati, calitatea renovarii foarte buna, iar echiparea completa si calitativa. Mai multe detalii pot oferi daca se considera necesar (nu obisnuiesc sa laud vreo marfa, ci las sa se laude singura). Dupa cum spuneam insa, importanta e senzatia ta pe apa, mie de exemplu imi place la nebunie cum se misca, dar poate nu sunt toti ca mine...

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mario38

astept , draga VALI sa o lansezi pe a ta

Vali

Nu vreau sa dau inca un termen, ca mai am cateva urgente, insa am sa continui sa pun poze la topicul despre veliere costiere. Eu as fi vrut foarte mult sa o duc la Jurilovca, si acolo sa se dea mai multa lume, mai ales ca e mai aproape decat Galati, iar zona e mult mai potrivita pentru datul cu vele.
Oricum, ramanem "pe pozitii", eu am sa postez imediat ce am noutati. Oricum, in toamna asta cred ca ne vom da macar de cateva ori cu "tip 2-ul" :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Captan

Eu am fost super multumit de a mea. Si la vant mai tare, nu se banda prea mult si stabilitatea era f.buna. La valuri din prova se "unduia"frumos pe val si nu lua "ciocane" sa te zguduie ca la cutremur.
Derivorul nu era inauntru, era tip briceag.
In schimb nu am avut destul timp sa ma ocup de ea, mai ales la interior.Mai era de lucru. Doar ai dadeam o vopsea cand veneam si...gata.La apa! Deci a fost o placere cat m-am folosit de ea.

Acum incep cautari pentru urmatoarea! Ceva intre 7 - 10 M,dar inca nu sunt decis daca derivor rabatabil sau chila fixa.Oricum achizitia va fi undeva in primavara-vara urmatoare.Acum plec in voiaj.