Lazyjacks si husa pentru randa

Creat de Florio, August 10, 2011, 10:58:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Florio

  Stie tot velistul ce inseamna sa strangi randa pe ghiu cand ti-o ciufuleste vantul si te pregatesti de o acostare sau intrare in port. O pacoste. De aia s-a inventat sistemul "lazyjacks" , care iti aduna randa frumos si fara efort . Sistemul nu inseamna aproape nici o investitie in afara unei saule subtiri si a catorva inele inoxidabile  (pentru barcile mai mari in loc de inele se folosesc  scripeti, dar asta e alta discutie ) .
  Sistemul e bun, dar daca nu ai protectie la randa frumos stransa, ea se uzeaza inainte de vreme. Si atunci s-a cuplat acest sistem cu o husa pentru randa, de o forma putin mai speciala decat cea obisnuita.
Eu i-am dat lui Lipan sa imi confectioneze o asemenea husa, dupa niste desene facute de mine, pe dimensiunile randei si ale ghiului barcii mele, desene pe care le atasez aici.
O probleme ar fi ca aceasta husa trebuie sa aiba la partea de sus, pe toata lungimea, o intaritura formata dintr-o vergea.Ca aceea de fibra de sticla, de la corturi.  Vergeaua pastreaza forma dreapta a husei in partea de sus .
Ce sfat imi puteti da aici ? Ce as putea folosi si unde s-ar gasi ?


gvincentiu

Inima de kevlar de la un cablu de fibra optica. Presupun ca nu trebuie sa stea chiar "băţ"  ;D
Ganduri bune !

Florio

Salut, Vincentiu.
Ca idee functionala:
Prinderea husei se face in 4 puncte, din metru in metru. Daca nu intaresc marginea de sus cu o vergea, aceste prinderi vor strange materialul dandu-i aspect de sacosa atarnand. Dar dincolo de aspectul inestetic, husa nu isi va mai face treaba bine (fermoarul de sus se inchide tragand de o saula subtirica. Daca e cutat, nu se mai poate trage decat mergand pe roof din loc in loc. Asta la vbarcile mici. La cele mari nu se poate ajunge la fermoar:) )  .

Nu stiu cum e inima de kevlar si cat de maleabila sau rigida poate fi pe unitatea de lungime. Cautam ca principiu niste vergele de fibra de sticla.
Unde se gasesc inimioarele astea de kevlar ?


byteworks

Pai de ce nu, asa cum spui, bete de cort?

Sau si mai simplu, segmente de lansete/undite, cu preturi derizorii in orice supermarket?


gvincentiu

#4
Sunt bune si betele din fibra de sticla. Eu am lipit cu epoxy unul, fiindca s-a rupt de langa mansonul de tabla. Rezultatul? S-a facut beton.
Kevlarul il gasesti in orice cablu de fibra optica, rupt de pe stalp, capete de la instalari etc.. Avantajul e ca se poate face cerc (minim 50 cm, approximativ) si nu se rupe, nu se depreciaza la intemperii UV etc. Eu vroiam sa-mi fac balene la vela din asa ceva, pana intr-un metru lungime. Daca vrei sa-l cosi langa fermoar (in ambele parti) sa ti-l tina drept, este excelent fiindca este usor si are 2 mm in diametru (o sa-ti pun maine poze).
Lazyjack-ul nu e simetric? Adica pe ambele fete ale velei?
Ganduri bune !

Florio

Citat din: gvincentiu din August 10, 2011, 06:07:58 PM
Sunt bune si betele din fibra de sticla. Eu am lipit cu epoxy unul, fiindca s-a rupt de langa mansonul de tabla. Rezultatul? S-a facut beton.
Kevlarul il gasesti in orice cablu de fibra optica, rupt de pe stalp, capete de la instalari etc.. Avantajul e ca se poate face cerc (minim 50 cm, approximativ) si nu se rupe, nu se depreciaza la intemperii UV etc. Eu vroiam sa-mi fac balene la vela din asa ceva, pana intr-un metru lungime. Daca vrei sa-l cosi langa fermoar (in ambele parti) sa ti-l tina drept, este excelent fiindca este usor si are 2 mm in diametru (o sa-ti pun maine poze).
Lazyjack-ul nu e simetric? Adica pe ambele fete ale velei?

Lazyjacks sunt legaturile desenate de mine in acea increngatura. Adica-s niste atze :) .
Desigur ele sunt simetrice si incadreaza vela pe ambele fete, in asa fel incat odata eliberata funga randei, vela cade frumos intre lazyjacks, pe ghiu. Altfel ar fi alunecat alandala sau ar fi fost ciufulita de vant.
Cireasa de pe tort o constituie husa randei, care are forma desenata de mine, si ofera protectie la intemperii si UV, randei astfel pliate. Evident si fetele husei sunt simetrice si se unesc sus printr-un fermoar.

La 2mm diametru si asemenea flexibilitate, kevlarul acesta nu s-ar preta la a fi intaritura pentru husa. Ar trebui ceva mai solid, altfel marginea astfel intarita, fiind agatata de sus in 4 puncte, se va ondula dupa punctele tensionate si se va lasa in jos in spatiul dintre ele. 

orafaz

Mie-mi plac maxim desenele - verry professional (deformatie profesionala  ;D ), dar unitatile de masura folosite ar fi putut fi unele mai serioase  :P (tot deformatie si tot profestionala).

Florio

Citat din: byteworks din August 10, 2011, 03:39:04 PM
Pai de ce nu, asa cum spui, bete de cort?

Sau si mai simplu, segmente de lansete/undite, cu preturi derizorii in orice supermarket?

Oooo daaaa ! Spun cu gura pana la urechi, ASTA E SOLUTIA !
Il sun pe Lipan sa-i spun care e diametrul betelor si am rezolvat ecuatia !
Asta da, brainstorming ! Multumesc baieti ! :)

Florio

Citat din: orafaz din August 10, 2011, 08:12:13 PM
Mie-mi plac maxim desenele - verry professional (deformatie profesionala  ;D ), dar unitatile de masura folosite ar fi putut fi unele mai serioase  :P (tot deformatie si tot profestionala).

Sigur, very professional...am muncit vreo 10 minute la ele  :P .

Despre dimensiuni, o fi si asta o deformatie, dar a mea de data asta. La o asemenea scara, centimetrul si o subdiviziune imi par maximum de acuratete. Daca i-as fi dat dimensiunile in mii , l-as fi naucit pe Lipan  :)
Lipan... un tip de mare isprava ! Desi avea treburile lui cu adevarat importante fata de bazaconiile mele, astazi s-a si apucat de randa si lazyjacks !
Cum sa le multumesti unor asemenea oameni ?!?!

Florio

Ce spuneam eu ca, s-a apucat ? A si terminat !
Astazi am ridicat lucratura maiastra si am sa incerc sa montez totul dupa amiaza, cand am sa ajung in Tomis.
Am sa pun niste poze, ca arata prea profesional  ! :)
Nu stiu cum a facut-o asa, ar fi bine sa ne povesteasca si el cate ceva  ;).

Florio

Am fost incantat sa vad ca lucratura maiastra a lui Lipan este exact asa cum trebuie.
Mai mirat am fost ca si planurile desenate de mine functioneaza perfect (le-am desenat dupa cum mi-am inchipuit ca ar trebui sa fie. N-am avut model ) .
  Dupa cum va povesteam fara lazyjacks, randa aluneca de pe ghiu in toate directiile, iar daca bate vantul o frunzareste enervant, de nici nu poti vedea in prova. Asta se intampla intotdeauna cand vrei sa acostezi, sau sa intri in port. Pui barca cu prova in vant, strangi randa si .... in loc sa iti vezi de manevre, trebuie sa stai sa o impaturesti si sa o legi de ghiu, altfel e foarte stanjenitoare.
    De saptamana asta, multumita initiativei mele si a artizanului velist Lipan, am scapat de aceasta bataie de cap.
Cand cobor randa, ea se culca frumos pe ghiu intre lazyjacks, tinuta caus de husa mesterita. Dupa ce ispravesc manevrele de intrare in port sau de ancorare, pot trage fermoarul husei si randa mea e protejata total.   
  Am sa atasez cateva poze, sper eu elocvente :) .

gvincentiu

Romanii sunt nascuti cu talent in orice domeniu. Bravo stimabililor ! Asteptam testul timpului si al vremii pentru discutiile de fiabilitate. Singurul lucru, as zice, este legat de umezeala randei. Cred ca ar trebui verificata si uscata mai des decat ar sta in aer liber. Exemplu: umezeala noptii, ploaie usoara etc.
Ganduri bune !

Florio

Citat din: gvincentiu din August 18, 2011, 10:04:05 AM
Romanii sunt nascuti cu talent in orice domeniu. Bravo stimabililor ! Asteptam testul timpului si al vremii pentru discutiile de fiabilitate. Singurul lucru, as zice, este legat de umezeala randei. Cred ca ar trebui verificata si uscata mai des decat ar sta in aer liber. Exemplu: umezeala noptii, ploaie usoara etc.

Husa e deschisa la capete, asa ca vaporii, in general umiditatea isi poate gasi loc .  Varianta asta e mai buna din punctul asta de vedere, decat vechea husa pe care o prindeam strans, sa nu o poata smulge vantul.
Acum e prinsa pe toata marginea de intinsura, iar partea de sus e bine intinsa in prinderile lazyjacks. Ma deranjeaza la culme sa tot zic "lazyjacks" , dar n-am termen romanesc :) . La "mainsail cover" ii spun husa randei, da' cum naiba sa spun saulelor prinse maiastru, in care atarna husa ?:) :) :) 

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

kmbh69

Lenesul Iacob  :), pentru ca Jack e diminutivul de la Jacob.