Salupa cabinata pentru Delta/Dunare

Creat de tiganusmc, Noiembrie 18, 2011, 11:51:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Uhhh , mare "batalie" pe aici :))
Acum ca s-au relaxat spiritele , hai sa vorbim putin de modelul Corsar 550 Minicab
Recunosc ca nu stiu nimic despre acest model ... am vazut cateva poze mai devreme si nu-mi dau seama daca are sau nu o cabina , sau este o minicabina ,cum spuneati voi mai sus ,spartana ,desi producatorul o recomanda ca fiind o ambarcatiune pentru partide lungi de pescuit atat vara cat si iarna.
Ce mai vad aici este faptul ca necesita un motor de minin 50 CP ,asta insemnand costuri suplimentare pentru intretinere .

Alte parerei ?


Fishing cheaper than therapy

ss

Minicab spune totul! Se vede in fotografiile de pe siteul producatorului, care sunt facute atat pentru varianta cabinata, cat si deschisa ca este doar o gaura 50X50 cm, prin care te tarasti obosit-mort intr-un cuibar cat un cosciug pentru un gras, cam putin... Vad ca exista si varianta Cabin, care are doar cateva poze, probabil este "new entry", care pare asemanatoare ca forma a cabinei cu barcile conationalului  :D lui Vali. Dar deja pretul de prima strigare, de 7900 iepuroi este o gluma buna!

Vali

#48
Salut Marius, nu ne baga in seama, asa e cand e democratie :D, mai discutam si noi ce nu putem discuta in cuibarele nedemocratice ;D.

Despre Corsar 550 Minicab:

- Barca a fost facuta pentru a concura pe segmentul ocupat de barcile tip Forward ale celor 2 producatori consacrati galateni, Spat si Plasma. Diferenta la Corsar e ca e putin mai mare, are alte tipuri de amenajari, si are alta arhitectura a corpului - un deadrise mai ascutit si 2 redane principale late, in stilul barcilor maritime. In attach am pus un corp renderizat cu o forma destul de asemanatoare cu a Corsarului 550, unde se vede ce am vrut sa spun (Corsarul are in plus si redane longitudinale mici, si niste aripioare la capetele redanelor late).

Avantajele acestei configuratii a carenei sunt:
- stabilitate buna in stationare, din cauza ca barca incarcata se scufunda putin mai jos de cele 2 redane late, obtinandu-se o buna stabilitate de forma.
- la marsul in glisare, barca se ridica pe zona in V, imbunatatindu-se comportamentul la valuri, si in plus micsorandu-se suprafata udata, deci implicit rezistenta la inaintare. Acest castig vine in schimb la pachet cu urmatoarele

Dezavantaje:
- Barca se comporta bine doar la glisare, care glisare necesita putere si turatie mari ale motorului pentru a ridica barca pe zona in V. Vom avea deci implicit consum mare si cost ridicat de exploatare. Iar la viteze mici, din cauza oglinzii imersate si configuratiei fundului, marsul e neeconomic din cauza turbuletelor si suprafetei udate mari. Cred ca la greutatea barcii in varianta Minicab si la forma carenei, motorizarea optima ar fi de la minim 60 de cai in sus.
- Din cauza formei operei vii (partea corpului din apa), ranforsarile interioare ale fundului sunt mai complexe si mai grele, grosimea fibrei e mai mare, deci greutatea barcii e mai mare decat la o barca cu V simplu. Asta inseamna iar consum mai mare de gaz.

Am un amic bun care are Corsar (varianta open), cred ca vom face un drive test meticulos cand vine caldura, ca sa venim cu date mai concrete. Oricum, sugestia mea e aceeasi, sa te dai intai cu fiecare din barcile dorite ca sa-ti formezi propria opinie.

Acum trecand la partea de amenajari, varianta Corsar Minicab e cam aceeasi chestie ca Laguna 565 Cabin de la Plasma: are doar un spatiu acoperit unde se poate doar dormi sau sta intins. Banuiesc ca tipii se refera la posibilitatea excursiilor lungi daca barca e echipata cu copertine - de mars sau stationare. Parerea mea e ca dpdv al confortului, barca merge pentru excursii intre masculi, dar mai putin pentru excursii in familie. Mai potrivita ar fi pentru familie varianta Corsar 550 cabinata, dar scorul de 7900 euro iese bine din targetul de pret mentionat  :-\.

Later edit: acum am vazut ca Silviu ss a spus in foarte putine cuvinte pitoresti esenta la ceea ce am scris eu in juma' de ora :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Salut,
Va multumesc pentru a nush cata ora :) ma bucur ca am lamurit-o si cu acest model.
Referitor la varianta cu cabina ,pretul este o gluma,o galagie de bani.
Vali , astept raspunsul la mesajul trimis acum cateva zile, poate reusim sa facem ceva impreuna ;)


Numai bine,
Marius
Fishing cheaper than therapy

Vali

Salut Marius si scuze, abia acum am vazut mesajul de la tine (am mai primit un mesaj ulterior, si doar pe ala l-am vazut). Am sa-ti scriu deci un pm, putin mai tarziu.

Acum am vazut si later edit-ul lui Mihai:
CitatCat despre barca pe care o creezi, imi place atat de tare incat mi-a trecut prin cap ideea unui container. Asa ceva nu gasesti aici. Nici macar un Quicksilver nu gasesti aici. Singura barca cat de cat apropiata de o barca cum vreau eu, pe piata deaici e Mac-greorul 19

Ar fi prea tare sa ajung sa vand un barcaz in Canada ;D. Ce ne facem insa ca transportul pe container sigur depaseste serios pretul barcii. Cred ca o alternativa ar fi sa vin cu ea peste Atlantic, la vele :o, sau sa ma inscriu la Atlantic Challenger, cum a facut Richard Branson - vise placute, braconierule :P.
Ce ma fac insa daca ma bat granicerii canadieni, cum l-au expulzat pe saracu' romanas care a traversat Atlanticu' de nord din Groenlanda in Canada, ca sa-si intregeasca familia  ???.
Acum serios, cred ca am sa intreb un amic de pe aici care e bagat tare in transport naval, sa intreb macar de curiozitate care ar fi scorul pentru un container de 20'. Stiu de exemplu ca scorurile sunt mici pe relatia de retur a containerelor spre Asia, care vin in Europa pline si se intorc goale, si deci n-ar fi foarte scump de trimis o barca in Asia de sud-est, patria diving-ului ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Citat din: tiganusmc din Decembrie 02, 2011, 09:03:23 PM
Vali , astept raspunsul la mesajul trimis acum cateva zile, poate reusim sa facem ceva impreuna ;)
Numai bine,
Marius
Salut, am trimis pm .
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Citat din: Vali din Decembrie 03, 2011, 05:19:44 PM
Citat din: tiganusmc din Decembrie 02, 2011, 09:03:23 PM
Vali , astept raspunsul la mesajul trimis acum cateva zile, poate reusim sa facem ceva impreuna ;)
Numai bine,
Marius
Salut, am trimis pm .

Si eu ti-am trimis pm ;D
Fishing cheaper than therapy

tiganusmc

salut Vali,

ce facem,dam vestea sa stie toata lumea? ;D
Fishing cheaper than therapy

Mihaif99

Ahem... Vali zice ca da, poti sa dai vestea!  ;)

Vali

Citat din: tiganusmc din Decembrie 12, 2011, 11:08:30 PM
salut Vali,

ce facem,dam vestea sa stie toata lumea? ;D

Dupa cum probabil ati intuit, Marius vrea sa dam vestea aia cu "felicitarile, masa si dansul" :D. Ideea e insa ca braconieru' ca de obicei e tipicar, si vrea intai sa-si faca lectiile la perfectie ;). Asa ca eu zic sa le dam baietilor vestea de undeva de pe apa, dintr-un cuibar de cabina de barcaz "deltoid"  :-*.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

 :D ... asa sa fie , de pe apa , in primavara ;)
Fishing cheaper than therapy

ss

Mai baieti, daca va iubiti, nu va jenati, ca acum este la liber!  :P

Ne aburiti, ca la primavara, ca mai acum, la concret, palicari, va luati au ba?

Vali

Ei nenea, noi de fapt o sa procedam ca barbosii aia traditionalisti de la americani: intai ne curtam cateva luni ca sa vedem daca ne potrivim, si abia apoi ne punem pirostriile ;). Doar n-ai vrea sa ne iubim asa pe nevazute :P, s-au mai vazut cazuri, soldate chiar cu divort  :o, vezi "schisma din februarie" :D .
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Mai baieti , curiosi mai sunteti !
Aveti putintica rabdare ca o sa aflati curand ce se intampla ;)
Fishing cheaper than therapy