Dinghy de la DudleyDix pentru pescuit

Creat de bogdanbuciu, Septembrie 13, 2012, 09:58:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bogdanbuciu

Salut branconieri si branconierite,
mai demult, numai gasesc postul, am zis si eu ca fac o barca pentru ancorat in largul Dunarii sa dea taicamio la peste. Am cam facut-o si am ajuns la pregatirile pentru vopsit. Iar aici am nelamuriri, pentru ca atunci cand ma consulta Vali la telefon ne labartam si uit ce m-a invatat.
Pentru posteritate:

1. Am de dat cu chit auto (Sinto Plus) si apoi smirghel -> suflat sprit chit -> corectii -> vopsit. Corect?
2. Dar am de pus si copastii (interioare si exterioare). Se pot pune ele peste chit, peste vopsea sau sa le pun de acuma si sa le protejez cu o masca la capitolul vopsire?
3. Desi m-am sfatuit cu lumea ca la interior, peste placajul natur de plop C/C sa dau cu ulei de in, crede careva ca ar trebui sa-l inchid cu rasina (am folosit poliesterica)?

O sa pun si poze cand imi cumpar o camera noua, la Delta s-a busit cea din dotare.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Vali

1. Corect.
2. Copastia se lipeste numai pe fibra bine slefuita, in nici un caz pe chit sau vopsea. Asa ca va trebui protejata la vopsire, cel mai bine cu banda adeziva de hartie.
3. Daca barca va ajunge la apa doar cu ocazia pescuitului (deci nu va sta permanent la apa), ar merge cu ulei de in, cu toate ca nu stiu exact ce adeziv s-a folosit la lipirea furnirelor placajului. Mai buna e protejarea cu rasina, dar epoxidica, fiindca poliesterica fara fibra nu prea protejeaza.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

sspoll

salutare nene buciu..

eu credeam ca la cata experienta in ale caiacelor ai nu mai tr sa intrebi nimic de cum si ce la o amarata de barca :P
in fine.. ai oameni destoinici aici care sa-ti dea laoparte pielita de pe ochi.   ia zi unde vad si eu o poza cu ce ai facut sa-mi clatesc si eu ochiul?.
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

sspoll

am uitat sa intreb... furcheti su strapazane..?  inox sau alama..daca vrei iti dau o sursa ieftina de titan. dar ti le faci tu ca meseriasu-i plecat departe.
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

bogdanbuciu

bai Paulica,
nu am mai facut barcute din poliesterica pana acum si mai intreb si eu. De fpat l-am intrebat pe Vali mai multe pe telefon, dar am zis sa fixez discutia si pe calculatoare ca sa nu uit.
Nu stiu ce sa fac intre strapazane si furcheti, ca depinde de cat de groasa va fi copastia interioara. Mai am putin. Legat de poze, nu mai am camera, dar o sa fac cu telefonul.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Imi

Citat din: sspoll din Septembrie 24, 2012, 11:35:34 PM
am uitat sa intreb... furcheti su strapazane..?  inox sau alama..daca vrei iti dau o sursa ieftina de titan. dar ti le faci tu ca meseriasu-i plecat departe.

...sursa ieftina de titan... unde ? ca ma intereseaza si pe mine ?

bogdanbuciu

bai Imi ma lasi sa scriu?

am facut poze cu telefonu, te pisi pe ele:
(am pus si motorul primit pomana de la un domn)









De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

sspoll

frumoasa...dar parca mai faina e a mea :P..ca e albastra.... ;D
nu acum sincer este super..si nu mai pui ca tu ai facut-o dupa plan. nu inventie arhitecturala ca mine.+ca tu ai si motor ..ceva ce a mea nu o sa aiba pana se-va scufunda( termen folosit pt decesul unei ambarcatiuni de oricare categorie si culoare ar fi ea)...sa prinda tatal tau, Bogdane, numai pesti sa-l traga cu tot cu barca...cred ca este mandru ca are asa un fecior vajnos si meshter ca tine in ale nauticului.
numai bine.

Imi vb pe pm.
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

Florio

Citat din: bogdanbuciu din Septembrie 25, 2012, 09:32:51 PM
bai Imi ma lasi sa scriu?

am facut poze cu telefonu, te pisi pe ele:
(am pus si motorul primit pomana de la un domn)


Motto:
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Bai Bogdane ! De ce iti pierzi vremea cu lucruri care nu iti folosesc dupa moarte ?
Daca e gata barcazul, vin sa facem o tura si aduc ceva sa il udam :D .
Ca sa aiba Senioru' bafta de barca si noroc la peste !

gvincentiu

E meseriaș tare, dom' profesor! Caiace vrem? Caiace facem... Bărcuță vrem? Bărcuță facem...  Ce urmează? Aia vrem, aia facem.
Îmi place tare mult, mai ales că e nuanța dulceții mele de gutui cu mere, de e la fiert acum.
Ganduri bune !

bogdanbuciu

multumesc domnilor, sunt pe ultima suta cu barca(asa simt)
O sa o udam si o sa il punem pe cineva sa faca roll-ul cu ea.
Dulceata de gutui zici, acu 2 minute asa ceva serveam.

Si in pana mea, o lucrare de mana si de inima pentru tata imi va folosi si dupa moarte.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

sspoll

ce tot o dai cu moartea aia...hoo ca esti tanar.. referitor la dulceata de gutui...hmmm..  tac ce sa zic..astia in anglica n-au auzit in viata lor.. sa pui poze cu ea pe apa bogdane sa vad cum pluteste.. sau sa fiu in trend..cum floteaza.. a.. altfel suna. ;D
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

bogdanbuciu

Am terminat barcazul:
Joi dupa-amiaza cand inca lacul nu se uscase complet am testat barcuta la vasle si motor impreuna cu sotia si fetele, fratele meu si un prieten care a trecut prin zona.





Vineri am pus barca pe masina si am plecat cu toata familia la Turnu Magurele unde urma sa ajunga si fratele meu (care a suportat impreuna cu mine cheltuiala materialelor pentru barca ) impreuna cu sotia sa predam barca proprietarului. Sambata de dimineata am plecat tot neamul sa testam barca la capatul unui brat foarte ingust al Dunarii intre o insula si malul romanesc. S-a dat toata lumea cu vasle si motor, apoi am testat cum merge cu motorul in curentul intreg al Dunarii si daca ancora de 4,5kg impreuna cu lantul de 3,7kg tin barca in loc. Totul a mers perfect, barca a fost apreciata ca fiind foarte frumoasa si solida, practica si cate si mai cate apoi ne-am razbunat cu un vin negru si gros ca motorina pe langa un gratar de oaie, mici si alte alea. Cand noaptea s-a lasat noi eram de abia la jumatea petrecerii, astfel duminica pe barbatii din neamul Buciu ne cam strangea casca.











Poate din poze nu se cunoaste foarte bine, dar copastia interioara, etrava si umerii sunt facuti din mahon care se imbina una intr-alta. La fel la constructia vaslelor am folosit furnir de mahon intre filele laminate ale palelor si stripuri de mahon pe marginile si capatul palelor.











C'est la vie.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Florio

C'est la meilleure vie !

Acum, dupa ce am vazut pozele, am inteles de ce ai "udat" asa bine finalizarea barcii la ultima intalnire din Herastrau !

Sa aiba seniorul noroc la peste ! Si daca nu are, cred ca ii sar pestii singuri in barca, numai de curiozitate ... sa vada detaliile si finisajul, manca-i-as mahonu' ei !

gvincentiu

Dom' profesor m-ai lovit!
Una la mână: la Turnu Măgurele fusei acum 12 ani vreo săptămână cu niște bărcuțe de armată tocmai în zona cu insulița și facurăm o aplicație cu observatori NATO, desant, debarcări, tunuri, elicoptere, bulgari etc. cu pontonierii de erau odată acolo.
Amintiri frumoase, mai ales seara că aveam sector interzis în discoteca din oraș, de ne-am întors cu ochii vineți dimineața iar cu colegii bulgari am petrecut toată noaptea iară dimineața i-am dus acasă cu barca, fără viză, fără acte fără nika. Mi-am dat seama că noi, balcanicii ăștia semănăm și suntem în multe privințe de acord indiferent de limba ce-o vorbim și nația de care aparținem, doi la mână: frumusețea de fată cu mâna pe manșă o să rupă multe inimi și o să guverneze cu o mână de fier... ;D așa că drum de fugă din fața ei.
În rest mă bucur pentru mătăluță și-s curios ce urmează.
Ganduri bune !