Carene de glisare

Creat de Fritz, Noiembrie 27, 2013, 05:51:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tudy

Nu am putut sa citesc azi ce scrie pe elice. Oricum este cea  originala, standard livrata de producator. Ca si forma barca seamana mai bine cu cea de-a doua poza.
Clar imi place cum merge barca cu doua persoane, gliseaza instantaneu, stabila pe valurile ce se formeaza pe Dunare in zona Galatiului. Problema apare, dupa cum am spus mai sus, cand vrei sa iesi la plimbare cu prietenii. In viitor va trebui sa ma decid. Schimb barca, si trec la deplasament, sau schimb si motorul si barca si  trec la ceva  mai mare, desi nu cred pentru ca asa cum cineva spunea ,,barca mare probleme mari,, sau probam noua barca a lui Vali cu actualul motor de 40 si poate impacam si capra si varza.
Este timp suficient sa analizam in iarna asta.

corsarul

#31
Citesc ...sunt incantat !!!....incerc sa pricep cat mai multe (inca o data recunosc ca sunt "muchi" la teorie si calcule :-X ), dar pot sa afirm un singur lucru :
-Daca vre-o data va veti gandi sa incepeti o colaborare, pentru constructia unei barci (matrita) cu o carena de tipul (glisare) pe care o promoveaza colegul Fritz....sa NU ma lasati deoparte !!
Va garantez ca efortul meu nu va fi unul de neglijat !!

Se intelege ca NU eu voi fi care va face calcule , desene etc.  ;D
Mai cred ca acest moment, cand se va demara un proiect in colaborare, nu este departe...si mi-ar place tare mult sa nu ma insel, si mai ales sa fac parte din el.


pelicanul

In urma unor discutii amicale pe care le-am avut de curind, m-am pus pe cautat informatii despre carenele de glisare, de ce, cind si cum intra o barca in glisare, ce avantaje si dezavantaje are fiecare tip de forma a carenei etc.
Este vorba de un articol ceva mai vechi decit cele postate de Fritz, dar mi s-a parut explicat un pic mai "babeste", mai pe intelesul celor ca mine, care nu prea au treaba cu motoarele si cu viteza. Autorul este Daniel Savitsky, despre care am inteles ca, in 1964,  ar fi standardizat procedurile pentru testarea carenelor glisoare in bazin.
Enjoy!

modi

Citat din: pelicanul din Iulie 31, 2014, 05:36:50 PM
In urma unor discutii amicale pe care le-am avut de curind, m-am pus pe cautat informatii despre carenele de glisare .......
Enjoy!

Bai frate , ma uluiti ! Cum faceti de gasiti voi pe NET toate alea ?
Va admir , pe cuvant !

"+" de la mine Pelicane , ca m-am "enjoyt" !  ;)