Cat dureaza pana cand dispar ...

Creat de bluewave, Ianuarie 06, 2014, 01:37:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bluewave

Asa cum spune si titlul ... cred ca poza este elocventa ...
"No Whistling on Board"

modi

Nicio grija ! Disparitia tuturor nenorocirilor alora din poza ..... va avea loc mult dincolo de momentul extinctiei noastra ca specie ........

Afirm cu tarie , cu convingere , ....... SUNTEM "CANCERUL" PLANETEI ASTEIA ! Nu mai avem nimic in comun cu traiul si simbiotica salasuirii pe Terra . O decimam la modul inconstient ( sanchi , "Cea mai inteligenta specie" ........ Bullshit ....... )

Statisticile spun  ca avem asa :

- nevoie de INCA O TERRA ca sa supravietuim . Consumam ZILNIC ( si poluam ) 145 % din capacitatea planetei de-a oferi ,

- imperioasa nevoie de-a terraforma-coloniza cumva alta planeta ( si din ceea ce se stie oficial ..... momentan este utopic , imposibil )

- nevoie de reducere a populatiei cu 60 % ........ ( aici mai au rost comentarii ? )

modi

#2
Va prezint o "ecuatie" stupida , o discutie nascuta intr-o noapte , in jurul focului , pe-o insula de prin preajma Giurgiului :

Avusesem o zi grea , cu multe rupturi de monturi , alea-alea ......
Inspre seara , comentand si facand "analiza" zilei , am realizat ca dintr-un grup de DOAR cinci oameni am lasat in Dunare nu mai putin de ........ 5 kg de plumbi !

Concret , "fo" 20 de plumbi de 100 g de fiecare .........

Inca nu pare ingrijorator , nu-i asa ?

................................................................................

Dar daca acceptam faptul ca intr-un SINGUR an se pescuieste pe Dunare ( legal admitand , fara sa calculam braconajul ) cca 150 de zile , .......
..... luand in calcul doar cei 1080 de km de tarm romanesc , .......
..... admitand o medie zilnica de aprox. 2000 de pescari prezenti pe maluri ( aici vorbim despre un ..... minim-minimorum ! ) , cu minim cate-un kil de plumb pierdut ,in apa  ......
..... ajungem la 2 tone de plumb pe zi !
..... revenind asupra faptului ca - sa zicem  - pescuim doar 150 zile / an  ( cca 150 de zile , juma' de an , dupa cum spuneam mai sus ..... )

....... ajungem la o suma halucinanta de 30 de tone de plumb pierdut in apele Dunarii ..... pe an !

Dar daca acceptam si faptul ca se pierd plumbi in Dunare din minim anii 50 ...... suntem nevoiti sa acceptam ca sunt 70 de ani la mijloc ! 70 de ani x 30 de tone rezulta 2100 tone de plumb pe fundul Dunarii  .

De plumbii aia mai sunt agatate si niscaiva tone de carlige , milioane de km de fire monofilament , etc .......

.....................................................

Concluzia spritului din seara aia a fost urmatoarea : "DACA AM AVEA CUM EXPLOATA ACEASTA "RESURSA" ..... AM IESI DIN CRIZA !!!!!"

......................................................

P.S. Si-am vorbit doar despre nevinovatii plumbi de la capatul monturilor noastre pierdute-n valurile Dunarii .......

.....................................................

p.s.s. Nu sunt foarte sigur pe matematica si calculele din povestea de mai sus . Nici n-am chef sa verific . Vreau doar sa ilustrez un fenomen .........

bradutzu

stai linistit Modi ca legea echilibrului se va ablica si aici!
va gasi planeta o solutie sa ne decimeze pentru a readuce sistemul in echilibru!
Sa auzim numai de bine!

modi