salvarea unei barci de la gropa de gunoi

Creat de momaul, Aprilie 02, 2015, 03:57:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

momaul

Salut.Asa e multa munca si pina la uma am depasit bugetul alocat,dar satisfactia e enorma.Toti prietenii care au vazut ce am facut si la ce pret a iesit au spus ca mai bine cuparam una.Tot proiectul nu a depasit 1200e inclusiv motorul si peridocul inmatriculat.Nu au iesit frumoase dar perfect functionale.Ce naiba sa iau la banii astia decit tot niste epave.Toate barcile mai vechi care au structura din lemn pe carele-am vazut au avut probleme majore cu lemnul din structura si daca dai paiolul si oglinda jos tot cam acolo ajungi.La peridoc nu am platit decit inscrisul 200e cupla 90ron si vinciul 55ron restul materiale recuperate de la fier vechi.

momaul

Hristos a inviat.Intreb si eu tot aici,stie cineva cine a facut aceasta barca?Am vazut ca seamana la parbriz si modelul capacului din fata cu o barca facuta pe la Galati dar m-a derutat lungimea 3.96m exact 13feet.

momaul

Salut.Dupa studii "seculare" care au durat aproape un an s
ant in masura sa aduc cateva lamuriri despre folosirea polistirenului. Polistirenul extrudat nu retine apa.Polistirenul expandat retine apa in functie de calitatea lui.Polistirenul de densitate mare retine in jur de 2la suta adica un bax de polistiren care inlocuieste un volum de apa de 250 l retine cam 2,5 l si asta daca este scufundat permanent in apa pentru ca materialul nu absoarbe apa ci permite infiltrarea.Tot la fel exista si spuma poliuretanica speciala pentru izolatii care nu absoarbe si nu retine apa.                                                                                         
  O MARE RUGAMINTE. Daca cineva stie ceva despre modelul barcii din postare producator ceva ca nu reusesc sa gasesc pe net il rog sa ma ajute.
Multumesc anticipat.

momaul

Salut. Revin cu o precizare.Din cercetarile mele am vazut ca barca Delfin produsa de bratesul Galati are capacul din fata parbrizului indentic cu al meu.Stie cineva daca Bratesul a podus si o barca trimaran?Atasez 2 fotografi cu ambele barci.

ionitzady

eu cred ca barca ta a fost construita la galati . Vali stie cel mai bine , dar modelul este prezent pe dunare din cele mai vechi timpuri  1990 + , -