Placi Compozite WPC de la lemn-online.ro

Creat de Ciby, Ianuarie 18, 2014, 07:59:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ciby

Urmarind link-urile postate undeva intrun thread de Pelicanu, am descoperit chestia asta http://www.lemn-online.ro/lemn-online/eshop/7-1-Placi-Compozite-WPC/0/5/129-Placi-Compozite-WPC-2500x1250-mm.
Dupa caracteristicile prezentate, absorbtie apa 0, rezistenta UV, impact, etc., ma gandesc ca Ion pe WC, oare nu ar fi bune si pentru noi, astia de vrem sa ne facem o barcuta mai ieftina in ton cu criza economica?
O sa le trimit un mail sa vedem ce spun in legatura cu folosirea lor in combinatie cu epoxidica, despre indoire, etc, etc.
Bineinteles ca astept pareri, sper eu pertinente, despre subiect!

Au si la 5 metri lungime  :o!!!

home made

salut Ciby!sint interesat,astept detalii........

Vali

Cel mai bine e de luat legatura cu dl. Lutea de la lemn-online.ro, si cred ca va oferi toate detaliile. In urma discutiei cu dumnealui, am aflat ca lemn-online.ro reprezinta "falanga" end-user a Welde Romania.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

silvian2009

#3
Vreun raspuns, ceva?
Pe www.kompositeholz.ro spun ca se folosesc si in industria năvală.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

pelicanul

  Wikipedia zice ca nu e chiar materialul minune, rezistent la orice: "As time goes on, product defects have become well known. The industry leader (Trex Company, Inc.) has been involved in numerous lawsuits with home owners and installers in regards to mildew, discoloration and increased weakness in the fiber of the materials."
Dar nu cred ca e mai prost decit placajul.

Ciby

#5
Citat din: silvian2009 din Ianuarie 21, 2014, 02:08:05 PM
Vreun raspuns, ceva?
Pe www.kompositeholz.ro spun ca se folosesc si in industria năvală.

Inca nu.

Pelicane, te rog frumos, incearca o traducere. Eu cel putin nu cunosc engleza prea bine!

Se pare ca greutatea specifica este intre 450 si 700 kg/mc.

silvian2009

Am scris un mesaj enorm pe telefon si mi s-a sters tot asa ca reiau pe scurt.
Am discutat cu d-nul Ciprian Ciobanu de la kompositeholz.ro si mi-a spus ca in urma a nenumarate teste, materialul prezinta caracteristicile tehnice amintite mai sus de initiatorul topicului. De retinut e gradul de absorbtie al apei(0) si rezistenta uv.
Despre laminarea/lipirea cu rasini epoxi/poliesterice nu a putut sa-mi spuna nimic, dar dat fiind interesul unei intregi comunităti, vor demara teste in cel mai scurt timp.
Mai mult decat atat, voi primi ceva mostre de material pentru a testa lipirea lor, asa ca ...om vedea ce-o iesi.
Numai bine tuturor!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

pelicanul

#7
@ ciby
Traducere: "Pe masura trecerii timpului, defectele produsului au devenit (mai) bine cunoscute. Liderul industriei (Trex Company, Inc.) a fost implicat in numeroase procese cu proprietari de case si firme de constructii, in ceea ce priveste mucegaiul, decolorarea si slabirea accentuata a fibrei materialului."

Vorbim insa de o perioada de 15 - 20 de ani in care materialul a fost folosit ca dusumea (punte) pentru terase in aer liber, fara nici un fel de protectie. Deci e "bunicel"  ;) Procesele au aparut din cauza ca reclama initiala era ceva de genul: "fara nici un fel de intretinere, garantat pe viata" Ulterior producatorul a schimbat reclama in "low maintenance".

Ciby

Intuiam ceva, dar acum sunt edificat.
Totusi, daca epoxidica sau alte rasini uzuale nu prind pe PVC-ul din structura, ramane de studiat posibilitatea constructiei pe schelet, asa cum sunt prezentate toate barcile pe site-ul lui Svensons.

cristiantutuianu

#9
Citat din: pelicanul din Ianuarie 21, 2014, 02:36:16 PM
Wikipedia zice ca nu e chiar materialul minune, rezistent la orice: "As time goes on, product defects have become well known. The industry leader (Trex Company, Inc.) has been involved in numerous lawsuits with home owners and installers in regards to mildew, discoloration and increased weakness in the fiber of the materials."
Dar nu cred ca e mai prost decit placajul.

Cu ajutorul Google Translate

Pe măsură ce timpul trece, defectele produsului au devenit bine cunoscut. Lider în industrie (Trex Company, Inc), a fost implicat în numeroase procese cu proprietarii de acasă și instalatori în ceea ce privește mucegai, modificări de culoare și slăbiciune a crescut în fibra de materiale

Wikipedia
Aceeasi firma motiva si faptul ca au fost unele probleme in procesul de productie la o fabrica din Nevada in perioada 2002-2007
...........................................................
Este un produs din materiale reciclate.
Polimeri si adezivii folositi la obtinerea produsului ,fac ca materialul sa fie greu de reciclat (amestec de plastic si rumegus)
Wood-plastic composite = COMPOZIT PLASTIC - LEMN

:o SCUZE nu am vazut postarea lui Pelicanu in timp real  :-[

Vali

Din ce scrie pe lemn-online.ro, e vorba despre niste placi aglomerate din rumegus, liantul fiind PVC (policlorura de vinil sau vinilin in limbaj popular). Asta ne arata din prima ca nu se prea poate folosi structural la barci, din cauza ca la PVC nu adera nici epoxidica, nici poliesterica. Daca adaugam si densitatea la suprafata de 900 g/dm3, este si prea grea pentru aplicatiile uzuale. Cred ca s-ar potrivi cel mult la mobilierul interior la barci.

Din cauza asta placajul cu incleiere rezistenta la apa ramane optiunea cea mai buna: are porozitate exterioara, deci aderenta maxima a rasinilor, se curbeaza relativ usor pe formele complexe, si cel mai important, are proprietati mecanice ortotrope in planul foii, din cauza straturilor alternative perpendiculare de furnir.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

Vali, este vorba de densitatea la suprafata, dar per ansamblu, densitatea este intre 450-700 kg/mc, asa cum am scris mai sus.

Vali

Cu atat mai rau. De obicei la aglomerate densitatea, implicit proprietatile mecanice, scad cu cat ne apropiem de mijlocul sectiunii. Asta ne arata ca nu prea putem face o modelare a proprietatilor mecanice, fiindca nu putem considera materialul nici izotrop, nici ortotrop.

Cel mai bine e de facut o proba practica, prin constructia unei barcute mici, cu toate ca eu personal sunt sceptic. Asta nu inseamna ca materialul nu e bun, ci prefer sa merg pe caile cunoscute, fiind suficiente. Nu-mi dau seama de ce ar fi asa interesante placile astea, cand exista destule alte alternative de facut o barca de calitate.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Rumpi


Eu cred ca oamenii sunt atrasi de placile astea din cauza mirajului lipsei de intretinere. Practic insa placa e doar un tip de MDF in care rasina in loc sa fie UF e PVC. Se poate face barca cu ele? Probabil, dar nu merita (din motivele enumerate de Vali).

Daca cineva vrea barca "fara intretinere" singurul material pe care il cunosc si care chiar respecta reclama (rezistent UV, nu absoarbe apa, nu necesita intretinere pe parcursul vietii) e ferocimentul. Contrar a ceea ce se aude prin targ se poate folosi si la barci mici (se fac inclusiv canoe), dar unde dracu gasesti echipa de tencuitori meseriasi care sa faca suprafata oglinda si sa respecte uniform grosimea mentionata in planuri.

pelicanul

@Rumpi

Care ar fi explicatia faptului ca barcile din ferociment (adica beton armat :) )
isi pierd asa repede valoarea de piata?