barca tip catamaran

Creat de dany, Ianuarie 27, 2014, 04:20:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

Inainte de zapezile astea am facut un drum la Belis,un lac superb pe Somes pt. a lua o barca de la un domn admirabil si gospodar totodata.In nebunele mele cautari,odata ce m-a lovit in moalele capului,forma barcutei asteia si iata ca s-a mai  lipit de mine oarece treaba.Sa vad acum daca pot descarca pozele.Barca este murdara pt. ca a stat pe apa, si la mal s-au mai adunat ceva mizerii.Deja i-am dat placa de stratificat jos[cea de pe oglinda],urmeaza mici reparatii si intarirea oglinzii+inaltarea ei un pic .Barca are 3,34 lungime,1,3 latime si 60 kg[maxim].Ce parere aveti,pt. pescuiala in doi pe siret,sau traversare cu bagaj baban,sau chiar o iesire in delta?Am un motor 4cp in2t

dany

#1
Revin si -ntreb :Aveti idei pt.'' tunarea''unei astfel de barci?  Poate  sa-i imbunatatesc stabilitatea,sau sa-i pot monta un motor mai marisor.Ma gandesc ca fac vreo intrecere cu iulian cioclin si nu as vrea sa-i vad numai oglinda barcii!!Cat a-s putea pune maxim pe ea[motor]

Mihaif99

Parerea mea este ca inainte sa ii pui placa aceea stratificata pe oglinda, trebuia sa o incerci.
Avea vreo problema oglinda?

Daca vrei sa o folosesti cu motorul de 4, parerea mea e sa o repari, si sa o tii cat mai usoara, fara alte "imbunatatiri", ingrosari, ramforsari, etc  Poate cine stie, chiar intra in glisare cu 4-5 CP daca te pozitionezi  unde trebuie.

Cred ca ar merge foarte frumos in glisare cu 2 persone daca ar avea motor de 8-10CP.

Fa-i o proba si pune un filmultet.

dany

Placa a fost pusa de fostul propietar.Am dat-o jos si am descoperit 2 mici fisuri in fibra  la partea de sus a oglinzii ,cum a strans menghina motorului.Fostul mi-a zis ca a incercat-o cu 8 cp si crede ca atunci este posibil sa fi aparut.A mers si cu 4 persoane.Dupa ,a montat placa...

aditm

 Va salut sa traiti, asa o barca am vazut la cineva pe dunare, omul avea tot asa o placa montata, era de 8-10 mm grosime data cu rasina de fibra si avea un johnson de 6 cp, pot sa va spun ca mergea super cu trei persoane peste 80kg fiecare

cristiantutuianu

M-am prins eu ca apari cu o surpriza.  ;)
Sa o stapanesti sanatos dany ,sa te bucuri de ea!

dany

Placa asta a fost pusa la repezeala ,nedata cu nimic ,iar partea de jos era uda binisor.Pot intari oglinda pe interior,de fapt trebuie obligat ,caci in poze nu se vede dar grosimea fibrei la oglinda este de 5-6mm fara nimic altceva.A avut o mica bucata de lemn  intre cele doua corpuri de fibra la partea superioara a oglinzii,unde vine menghina motorului.Am scos-o afara usor caci era putrezita.O fac eu ....Ma bucura ce-mi spui Adi,dar cam cu ce viteza i-ai vazut pe baieti? Ard de nerabdare s-o pun la apa!!   Aripa anticavitatie a motorului sa fie 1 cm mai jos fata de chila[buza superioara a tunelului]?Vreau sa fiu cat mai sus cu elicea sa pot merge si pe ape f. mici,bineinteles sa am si racirea necesara.    ps. postez asta cu toate ca a mai scris cineva intre timp ...sory

cristiantutuianu

Am reusit sa  :o vad imaginile ! dany poti s-ai faci spati pentru depozitare  sub " bancute"

dany

Nu-i rau, dar trebuie sa fie cat mai usoara s-o pot cara pe masina

cristiantutuianu

Citat din: dany din Ianuarie 27, 2014, 06:49:49 PM
Nu-i rau, dar trebuie sa fie cat mai usoara s-o pot cara pe masina
Probabil te gandesti la  placaj imbracat in fibra .Am o varianta  fara placaj  ;)

acig

Dany sa te bucuri de ea fara necazuri sau situatii limita!!!!
Cred ca 4-5CP sunt suficienti,nu ii forta limitele.
In rest interesanta si cu o buna stabilitate transversala;
Bafta si capturi pe masura!!!!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

iulian_cioclin

Sa te bucuri de ea sa o stapanesti sanatos. Cu un 4 cp singur cred ca te misti binisor, dar daca o umplii cu peste... e nasol :D

bradutzu

bravo Dani
sa o stapanesti sanatos!
merge si in delta daca mergi pe canale sau dk ai un cort la dispozitie si cum a inceput vantul dk nu esti in malul de sub vant tragi la mal! Eu cu a mea am zis ca nu mai ajung la mal si nu am avut decat 500 de m de facut din fata danei ce calcar de la mineralier pana in gura Siretului si am ajuns cu barca plina de apa si cu inima batand la maxim si cumnatul tremurand care a zis ca nu se mai urca in barca cat o trai dar care uitat dupa 2 zile!
Sa auzim numai de bine!

dany

Hai  Cristi ,da din casa si zi-i tu frumos lu'nen'tu,cum e cu cutiile alea  !!!Multumesc de urari baieti .Sincer Bradutule am un mare respect pt. Dunare si nu m-as avanta pe valurile ei.Sa zicem ca as merge pana la mahmudia cu masina[a fost un prieten sezonul trecut] si de acolo ca sa nu mai apelam la localnici sa luam barcuta pe canalele si lacurile din zona,dar pt. asta am sa deschid un nou topic sa-mi pot pregati iesirea cum se cuvine!!!!

cristiantutuianu

Citat din: dany din Ianuarie 28, 2014, 06:24:22 AM
Hai  Cristi ,da din casa si zi-i tu frumos lu'nen'tu,cum e cu cutiile alea  !!!
Nen' tu poti sa zici ca sunt tampit , sunt lazile frigorifice portabile ( http://dmail.allshops.ro/produs/774130/Lada+frigorifica+portabila+~+mentine+temperatura+alimentelor.html ) Am masurat o lada care o am aici H 40cm x L40cm x l 20cm le bagi frumos sub bancutze ;)
Nu am idee daca au loc ???? Portabile Cred ca iti dai seama cum stau bericioaicele frumos aliniate si reci  ;D ;D ;D ;D