barca tip catamaran

Creat de dany, Ianuarie 27, 2014, 04:20:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

Citat din: dany din Ianuarie 28, 2014, 06:24:22 AM
Hai  Cristi ,da din casa si zi-i tu frumos lu'nen'tu,cum e cu cutiile alea  !!!Multumesc de urari baieti .Sincer Bradutule am un mare respect pt. Dunare si nu m-as avanta pe valurile ei.Sa zicem ca as merge pana la mahmudia cu masina[a fost un prieten sezonul trecut] si de acolo ca sa nu mai apelam la localnici sa luam barcuta pe canalele si lacurile din zona,dar pt. asta am sa deschid un nou topic sa-mi pot pregati iesirea cum se cuvine!!!!
daca deschizi un topic sa iti pregatesti cum trebuie iesirea in delta iti va trebui o barja nu o barca.Crede-ma ca stiu ce vorbesc! intalnirile noastre din ultimii ani sunt axate pe solutii de minimizare a bagajelor ca de la an la an se aduna si mai multe bagaje!
primavara trecuta am plecat in delta pe & Aprilie 4 insi si am inchiriat o balca Laguna de 6 m cu motor de 60 cp doar pentru bagaje si a venit in deplasament ca nu a putut sa o gliseze de cate bagaje am avut la noi!
eu am un excel care se cheama "lista trebuincioase" pe care o bifam la fiecare iesire pe care ti-o pot trimite si cuprinde tot ce iti trebuie!
Salutari
Sa auzim numai de bine!

cristiantutuianu

In cazul in care nu se "pupa"cu spatiul care il ai sub bancute .Pui manuta si iti faci din polistiren extrudat de 2 cm grosime , "imbalsamate cu tesatura si raina epoxidica.
In imagine
1= pentru asezat sub bancuta din prova
2= pentru asezat sub bancuta din pupa pana in oglinda  ;)

dany

Bravo man' m-ai spart cu grafica .MA AJUTA MULT..Multumesc!

cristiantutuianu

Dany multumesc dar nu e grafica
Ok capacul poti sa il faci unde iti vine tie mai usor sa scoti bericioaicele  ;D ;D ;D ;D
Uite cum vad pe barcuta

ionitzady

bv domne' interesanta scula cred ca-ti va satisface cerintele . Nu cred ca-i idee buna cu lazile de bere , pt ca noi ne-am luat barci sa stam linistiti , retrasi, singuri iar cu bericeoaicele astea reci n-ai sa mai scapi de '' prieteni'' :))

cristiantutuianu

Citat din: ionitzady din Ianuarie 28, 2014, 12:19:09 PM
Nu cred ca-i idee buna cu lazile de bere , pt ca noi ne-am luat barci sa stam linistiti , retrasi, singuri iar cu bericeoaicele astea reci n-ai sa mai scapi de '' prieteni'' :))


;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D e o gluma cu bericioaicele  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Scopul lor este pentru ordine pe  barcuta
................................................................................................
Bai dany ia pune mana si fa cubajul sa vedem cata bere intra ;D ;D ;D ;D

ionitzady

cristi am glumit , sigur ca este o idee buna

bradutzu

domnilor lasati berea si treceti la vin fiert ca ma seaca la inima cand vad zapada afara si eu sunt cu gandul la muguri de salcie!
poate mai uit si eu de primavara dela vinul fiert........
Sa auzim numai de bine!

cristiantutuianu

Am vorbit cu dany la tel ...nu are nici o chestie cu berile
Atata timp cat poate sa dea jos de pe barca lazile este ok  ,zicea ca are 60 kg[maxim] barca adusa pe porbagaj
@bradutzu lasa sa faca el cubajul e valabil si pentru vin .....dar se pierde ceva spatiu  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
vreu vin fiert pe barca  8) 8) 8) nu are voie sa traga la mal deci ;trebuie sa faca rost de un primus
se pierde spatiu  ;D ;D ;D ;D
Da ai venit cu o idee buna si eu cand ma uit la zapada tot la vin fiert ma duce gandul . Pofta am de aseara cand de cand am vorbit cu  @acig

Ciby

Ma bag si eu in discutie, ca ma izgonit Bradutzu cu coada maturii de pe topicul cu Alba ca Zapada!  ;D
Ca sa-ti faci o idee despre ce am sa-ti spun, aici http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,918.30.html ai o poza cu papucelul meu, 4/1.65/0.6 metri cu motor de 20 in 4 timpi.
Iulie 2010: 4 persoane + copilul, bagaje foarte subtirele (benzina, apa, un pepene, veste de salvare), traseu de la Sulina la lacul Puiu, prin lacul Rosu. La ducere totul OK, o placere, ce sa mai zic. La intoarcere, briza marina ce batea pe lacul Rosu dinspre mare creea valuri de 0,7-1 metru. Nici nu vreau sa-mi amintesc acel episod.
Iulie 2011, in drum spre Sulina. Plecam din Murighiol, eu cu fratimiu si bagaje muuulte. Restul lumii cu rapida.
Trecem lacul Uzlina, fara incidente (in afara de ploaie) si intram in Isac pe niste valuri de 0,6-0,8 metri ce bateau dinspre vest si loveau barca din laterala stanga. A fost oleaca mai bine decat pe Rosu! Ajungem cu chiu cu vai la Sulina, uzi pana la piele, cu o sticla de coniac si una de lichior "la bord" si apare un vaporas de vreo 8-9 metri ce probabil mergea la Tulcea dupa marfa pentru vreun magazin. In urma lui trei valuri de siaj de vreun metru inaltime si vreo 4 intre creste.  Am incercat sa ma apropii de malul drept cat am putut, pentru a intampina valul cat mai departe de sursa, unde se mai domoleste si la intrarea in val am redus motorul pentru a nu fi azvarlit peste cel de al doilea si a ma infige cu prova chiar la baza celui de al treilea. Iti dai seama ca am fi fost precum delfinii!
Primul val l-am luat bine, al doilea a urcat putin pe puntea prova iar al treilea a urcat vreo 20 - 25 cm peste punte. A parcurs puntea si s-a ridicat pe parbriz direct in capul nostru. Am luat vreo 5-6 galeti de apa la bord! Bagajele ude ca naiba, noi eram murati bine si inghetati.
Noroc ca telefoanele le aveam sub pelerine si nu s-au udat. Am sunat la ceilalti sa ne astepte cu o tuica fiarta. Tuica fiarta pe 9 iulie, la mare! :o
Acum stau si ma gandesc la barcuta ta de 3,5 metri cu bord de 0,4, incarcata cu bagaje de campare, cu doua persoane, cu benzina, cu apa, cu toate cele, fara punte prova, fara parbriz sa deflecteze apa lateral si mi se face parul maciuca!
Daca tii neaparat sa pleci cu ea pe Sfantu mare grija!

Pe topicul "Barca motocraft sl 410 pentru dunare" am spus asta:
"Doar o parere, ca am preferat sa nu ma urc in barci asa mici, mai ales cu bordurile joase.
Se poate monta un balon pe copastia barcii, cu diametrul 15-20 cm, pozitionat cumva vertical fata de borduri. Astfel vei obtine un bord liber mai inalt cu diametrul balonului, foarte util la valuri, iar barca devine nescufundabila. Volumul de aer prins in balon va tine barca la suprafata in caz de inundare. Nu stiu daca aceasta barca are compartimente etanse si nici nu am timp sa ma informez, dar aplicarea balonului si realizarea acestei struto-camile are o multime de avantaje, iar greutatea suplimentara ar fi nesemnificativa.
Poate parerea Corsarului ar fi binevenita."

Cred ca se potriveste si in cazul tau!

Betto

Re: barca tip catamaran
Nu vreau sa fiu rautacios, dar acest tip de barca nu va glisa cu motor de 4-5cp. Este o barca pentru lacuri cel mult rauri care sa nu fie repezi si cu deplasament pe distante scurte. Cat despre tunare, nu-i necesar decat sa scoti de pe ea tot cei inutil si s-o usurezi.

cristiantutuianu

Citat din: Betto din Ianuarie 28, 2014, 02:06:20 PM
Re: barca tip catamaran
Cat despre tunare, nu-i necesar decat sa scoti de pe ea tot cei inutil si s-o usurezi.
salut Betto ce sa scoata???

bradutzu

pai am vazut ca a inceput deja sa scoata de pe ea. A inceput cu ...........oglinda ::)!
nu m-am putut abtine! :-[
Sa auzim numai de bine!

cristiantutuianu

Citat din: bradutzu din Ianuarie 28, 2014, 02:39:56 PM
pai am vazut ca a inceput deja sa scoata de pe ea. A inceput cu ...........oglinda ::)!
nu m-am putut abtine! :-[
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ok corect sa vedem ce face acolo .Barcuta din ce se vede a fost gandita si pentru un motor (forma care o are oglinda)
Se lauda ca face ceva poze .............trebuie sa asteptam

bradutzu

care oglinda bre nene? nu vezi ca barcii asteia nu-i trebuie oglinda?
eu zic ca va merge bine cu 4 cai!
@dani
poate gandesti o prelata cu care sa acoperi zona libera e genul celor folosite de caiacisti sa nu iei apa in barca(celputin mai putina apa)
Sa auzim numai de bine!