Lobster Boat 15'

Creat de byteworks, August 05, 2013, 11:41:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionitzady

Eu cred ca-i mai lipseste ceva !!!   Sigla CAP COMPAS  ;D

byteworks

Am doua fanioane pregatite, in asteptare de preluare la Florio!

byteworks

Astazi am efectuat probe de mars in vederea Raidului. La rame merge neasteptat de bine, de preferat cu carmaci, la vela am avut vant slab cu care surpinzator ne-am deplasat destul de mult si destul de bine in vant. De motor nu mai zic nimic, 4 persoane 26 km/h, cred ca-i face bine o elice cu pas mai mic.

PS: cu vele e ca si cu parapanta, cel putin pe lac: vintul e prea tare sau prea slab, iar cand e bun esti deja cu parapanta-n sac in drum spre casa :mad:







Capitanul facand proba de urcat la gabie, in caz de revolta a echipajului.




silvian2009

Citat din: byteworks din Aprilie 29, 2014, 08:49:55 PM
Multam dar nu va faceti iluzii, finisajele sunt in stilul meu propriu adica ... praafff! Daca e functional, solid si se vede bine de la o distanta oarecare, e bine!

Salut!
Imi poti spune, te rog, cum ai finisat exteriorul barcii?
Ai folosit vreun filler, ceva, sau ai vopsit direct peste fibra?
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

byteworks

Direct peste fibra, si tine bine. Dar si eu am o problema cu vopseaua Policolor, este foarte putin rezistenta la zgarieturi etc. Fiecare iesire trebuie urmata de o sesiune de retusuri  ;D

Asta-i, daca n-am asteptat vara dintr-o joi sa o vopsesc cu poliuretanica.

silvian2009

I-ai dat emailul de la pilicolor pe exterior?
eu am crezut ca doar la interior, asa cum citisem intr-o postare anterioară.
Daca ai posibilitatea, cauta in Bricostore sau alt magazin de profil, vopseaua Oskar pentru betoane.
E o vopsea acrilica, cu o consistenta destul de vascoasa, despre care se spune ca e rezistenta cam la toti factorii externi si costa 30 lei cutia de 750 ml sau 90 cea de 2,5 kg.
Eu pe asta am dat-o prima data peste rasina si a creat un strat protector foarte rezistent, cel putin mecanic, avand un aspect oarecum cauciuxat insa ffff dur, asa incat slefuitul e o reala provocare. Mai multe detalii despre ea găsesti in topicul meu despre Tango skiff.
Eu mă gândesc acum sa o folosesc la interior, fiind o vopsea cu rezistenta maxima la trafic, o pigmentez putin sa nu ma doară ochii de la albul intens si aia e.
Oricum, barcuta ta arata grozav si tin sa te felicit si eu cu ocazia asta.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto