Lobster Boat 15'

Creat de byteworks, August 05, 2013, 11:41:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

#120
Mersi pentru idei!
Am sa incerc sa dau de Micro; au la TNG niste vasle dar sunt cam scumpe si parca as vrea ceva mai clasic.

Copertina de 120 gr/mp e de la Bricostore.

Daca tot am ajuns la materiale, niste Dacron pentru vele mai stie cineva pe undeva?

gvincentiu

Citat din: acig din Martie 22, 2014, 12:51:15 PM
Sa nu uitam ca sistemul de vele ales in aceasta situatie face ca barca sa fie moale-adica sa aiba tendinta permanenta de a iesi din vant.
Asa am crezut si eu initial, ca multi altii. Insa practica dovedeste contrariul: lotca cu parus este ardenta - daca o lasi libera la carma, urca in vant. Cumva, presiunea pe vela si chila creaza un cuplu ca rasuceste prova spre vant. Ma rog, Aurelian sau Marian Bunea ar spune mai multe.
Ganduri bune !

acig

Asta inseamna ca centrul velic se afla in spatele celui de carena;Posibil; si parusul este ciudat si nu am incercat sa ii evaluez centrul velic.
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

acig

#123
@byteworks
Mersi pentru raspunsul cu copertina;Acum am gasit la BAUMAX 5/6m 180g/mp
Eu mi-am facut ramele la un tip care pare serios din Braila.Le-am primit prin posta;Sunt din lemn de tei ,au amandoua cca 7,5Kg,2.5m lugime si sunt tipul clasic si zdravan. Asta este anuntul: http://www.probarca.ro/anunt/5226/107/1/107/Vand-rame-barca(vasle)-lipovenesti--tei-noi-.htm
Bafta!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

byteworks

#124
Pai nu, e invers: forta motrice (centrul velic) este in fata fortei rezistente la inaintare (de carena), ma rog, punctul de aplicare a rezultantelor acestora, ca urmare apare cuplul care roteste prova inspre vant.

Ai dreptate!

byteworks

Am vorbit acum cu omul, nu mai face, e greu cu materialul etc.

Citat din: acig din Martie 22, 2014, 05:07:46 PM
@byteworks
Mersi pentru raspunsul cu copertina;Acum am gasit la BAUMAX 5/6m 180g/mp
Eu mi-am facut ramele la un tip care pare serios din Braila.Le-am primit prin posta;Sunt din lemn de tei ,au amandoua cca 7,5Kg,2.5m lugime si sunt tipul clasic si zdravan. Asta este anuntul: http://www.probarca.ro/anunt/5226/107/1/107/Vand-rame-barca(vasle)-lipovenesti--tei-noi-.htm
Bafta!

acig

De regula da;insa la o distanta mica daca nu gresesc de cca 10-15% din lungimea barci;aceasta conditie asigura un curs lejer ,cu actiuni de corectare a drumului moderate
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

byteworks

Am modificat mai sus; oricum la o lotca se poate modifica usor punctul de aplicare a rezultantei fortei motrice prin mutarea legaturilor scotelor ghionderului si a coltului de mura fata-spate, cu cat e mai in spate punctul de aplicare a tractiunii se muta mai in spate.

acig

Sant curios sa experimentez si eu parusul pe barca mea;Deocamdata incep sa  lucrez la catarg;
Daca am sa particip la raid,poate convig  colegi sa mi-il  imprumute;Eu am sa incerc  carma in varianta cu motorul. Deocamndata desenez.
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Vali

@byteworks: daca nu rezolvi cu colegul Micro din Tulcea (cu toate ca pentru mine ar fi alegerea nr.1), pot sa te indrum de unde sa-ti iei dulap de tei uscat la 12 %, urmand sa-ti faci ramele unde iti e mai convenabil.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Am rezolvat cu catargul si am facut si un foc :)

Are 2 mp, se poate reduce suprafata usor prin rulare in jurul catargului.










acig

Felicitri spus e prea putin!!!!
Te aplaud din inima cu multa stima pentru tot ce ai facut!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

byteworks

Mersi, pe cuvant ca esti prea generos, un foc din asta il faci intr-o ora  ::)



byteworks

Mersi Ady, Sevylor face gonflabile si pachetul asta de vele sunt pe masura, adica prea mici si firave pentru Lobster.

Poate e interesat altcineva, totusi arata bine pachetul.