inmatriculare motor

Creat de radu toto, Noiembrie 11, 2013, 11:32:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radu toto

Va salut pe toti,
Am mai multe intrebari de pus, dar primele ar fi:
1.ce acte imi trebuie pt inmatriculare motor peste 20 cp?
2.Este interzis in delta motor peste 20 cp? Ca asta reiese din ceea ce citesc de pe la voi!

Vali

Salut Radu si bun venit pe forum.

- In Delta nu e interzis cu motor mai mare de 20 CP. A fost o tentativa, dar s-au lasat pagubasi, fiindca in primul rand toti potentatii locali au motoare mult mai mari de 20 CP pe barcile lor.

- Pentru inmatricularea motorului, din cate stiu trebuie actul de provenienta, eventual tradus, plus declaratia de conformitate la emisiile de noxe. La noi in GL asta se cere, daca stie cineva mai multe, sa ne scrie aici. Oricum, eu folosesc doar motoare de maxim 20 CP, deci nu am mai inmatriculat vreun motor in ultima vreme.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

coldea radu ioan

imi cer scuze,fiind incepator sa inteleg ca numai motoarele peste 20 cp sunt supuse inmatricularii? ms pt intelegere!!!

bradutzu

eu nu am avut decat actulde provenienta!
actul de noxe este necesar pentru a verifica provenienta UE pentru a fi siguri ca respecta normele!
Eu aveam eticheta cu Produs pentru Belgia si nu mi-au mai cerut nimic altceva dar motorul era aproape nou!
cred ca mai depinde si de capitanie!
cel mai bine faci un drum pana la cea mai apropiata capitanie si discuti direct!
Salutare!
Sa auzim numai de bine!

Vali

Citat din: coldea radu ioan din Februarie 07, 2014, 11:11:26 AM
imi cer scuze,fiind incepator sa inteleg ca numai motoarele peste 20 cp sunt supuse inmatricularii? ms pt intelegere!!!

Salut si bun venit pe forum.

Fosta Ordonanta 74/2006, modificata prin Ordonanta 19/23 august 2012, prevede ca nu se inmatriculeaza, printre altele, ambarcatiunile cu lungimea sub 7 metri si cu puterea de propulsie sub 15 KW (20,38 CP).

Prin urmare, nu motorul este supus inmatricularii, ci barca, indiferent de lungime, al carei motor depaseste valoarea de 15 KW. La fel, daca barca are lungimea mai mare de 7 metri, dar puterea motorului sub 15 KW (adica pana in 20 de cai inclusiv), se inmatriculeaza barca si se inscrie si motorul in carnetul de ambarcatiune.

Concluzia e ca, daca nu vrem sa inmatriculam barca, trebuie sa indeplinim simultan ambele conditii, adica sa ne situam cu puterea sub 15 KW si cu lungimea barcii sub 7 metri. Ceea ce nu e foarte greu, fiindca marea masa a barcilor propulsate de motoare mai mici de 15 KW sunt mai scurte de 7 metri.




"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

coldea radu ioan

Ms mult Vali,i.ti multumesc pentru explicatie! Foarte la obiect!!!!! Ms inca odata!!!