Ancorare caiac

Creat de fgrajdan, Septembrie 14, 2013, 10:10:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristiantutuianu

Nu ma supar nu am motive
Pe dunare am fost si am vazut cum face si o sa merg de cate ori am ocazia
Am avut sansa sa ajung in S.U.A si fi atent Carolina de Nord am inotat in Atlantic  la 15 metri de mal daca faceai pluta cat sa zic  5minute maxim curentul era asa de puternic te ducea 150 metri bine ca te plimba pe langa mal
Recunosc ca atunci am transpirat in apa naspa rau Nu stiu cum e in alte zone din state dar sistemul e folosit si punct

Si in nici un caz pe dunare nu  ma gandesc sa stau in mijlocul ei..Doar la bordul unei barje
Asa ca sa auzim de bine
Repet nu eu am deschis topicul cu ancora
E un fel de"regula"in comert
Nu e prost ala care cere,e prost ala care da!

fgrajdan

Va multumesc tuturor pentru parerile postate...am ajuns sa ma intreb daca sa imi mai aiu sau nu caiacul pe dunare :)
In fine, o sa il iau si functie de ce voi gasi acolo, o sa il dau la apa sau nu, si o sa aplic cate ceva din cele ce ati postat voi.

cristiantutuianu

Sa ne spui si noua ce anume ai aplicat si ce ai constatat :)

fgrajdan


bradutzu

un exemplu concret:
vineri am iesit la Dunare si am vrit sa pescuiesc ancorat pe o apa de 15 m cu intentia de a arunca lansetele vreo 10 m mai in fata unde apa cobora la 28m si a trebuit sa ies mai in larg pentru ca in locul ales de mine se ntorcea apa si o lua pupa la deal iar dupa ce m-am ancorat a inceput sa bata vantul in rafale si iar mi-am facut o gramada de nervi ca nu mi-am cumparat sfoara sa imi las si a II-a ancora!
in orice caz nu recomand mai mult de o lanseta in caiac si aia de spin ca la stationar este prea instabil caiacul si daca nu ai experienta sa vezi trasatura cu firele lasate mai slabe vei zasi caligul gol iar daca tii firul tensionat prea tare nu prinzi nimic!
Sa auzim numai de bine!