Invitatie

Creat de Thor, Aprilie 01, 2014, 11:28:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Thor

Nici eu nu agreez prelucrarea ulterioara a fotografiilor si nici nu o fac niciodata (chiar niciodata) in ideea ca daca n-am fost in stare sa prind "scanteia" pe care am vazut-o degeaba o mai frec prin programe. Puteam sa stau acasa si sa nasc scantei pe "confuter". Dar la fel de adevarat este ca nici sculele astea digitale nu sunt in stare sa redea ce vedem cu ochii. De exemplu am un FujiFilm FinePix care face toate peisajele de vara "arse" adica fara contarste, fara umbre, extrem de luminoase. I-am bagat un filtru Hoya CIR-PL dar tot nu este bine.
In presa si publicatii, toate fotografiile sunt prelucrate. Cica este necesar si recomandabil. Macar cat sa le scoata "pixelul albastru".

byteworks

Tocmai am primit cartea, impreuna cu inca una, "Pasari comune din Romania", si setul de 3 CD-uri "Cantece de pasari din Romania".

Un cuvint doar:

Exceptional!

felicimond

#17
Multumesc pentru initiativa acestei postari. Mi-a dat ocazia sa imi fac un cadou cu adevarat deosebit: colectia de 3 CD-uri cu "Cantece de pasari din Romania". Exceptional intr-adevar. Imi permit sa adaug aici o mostra, sperand ca cei de la Societatea Ornitologica din Romania nu se vor supara ca le fac reclama. 30 de ron care nu stiu cum va pot aduce mai multa bucurie. Atasata este o inregistrare de pe un mal de apa cu toate sunetele sale, in care solist este lacarul mare.