Greement, Matelotaj si Manevra Ambarcatiunilor

Creat de Thor, Februarie 11, 2014, 08:25:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Thor


ghrt

Salut! Poţi te rog să îl repostezi?

Vă mulţumesc (autorului şi ţie)!

Isbăşescu o fi cel Aventuri cu vele, DRimba si ISbasescu?


ghrt

Încă o dată mulţumiri lui Thor pentru munca migăloaso-repetitivă de a scana sute de pagini. Pentru o lectură facilă, am procesat paginile prin eliminarea spaţiilor inutile şi le-am colat într-un PDF, disponibil la cerere sau de pe Scribd.


Florio

Foarte frumos, mi-ai luat-o inainte :)
Le pregatisem pentru crop si pdf pe de-a intregul, dar m-ai scutit de o munca aproape la fel de migaloasa ca a lui Thor .

ghrt

Dacă vrei o soluţie simplă dă-i problema unui leneş  ;D


for f in *\ *; do mv "$f" "${f// /_}"; done
convert `ls *.jpg -1v` -crop 1730x1100+607+0 +repage Notiuni_xx.pdf
gs -dBATCH -dNOPAUSE -q -sDEVICE=pdfwrite -sOutputFile=Notiuni-merged.pdf Notiuni*.pdf


E drept că a trebuit să procesez câte 50 de pagini o dată, că nu am decât vreo 3 GB de memorie liberă.

Florio

Citat din: ghrt din Ianuarie 09, 2015, 12:31:16 AM
Dacă vrei o soluţie simplă dă-i problema unui leneş  ;D



Asta-i si motto-ul meu inca din liceu. Am avut senzatia ca eu am inventat expresia, ca n-o auzisem nicaieri :) .

Cat despre liniile tale de programare, sunt aerian. As fi stabilit un contur de "crop" pe care sa il aplic in fiecare poza manual (fiindca oricum se cere reglat conturul).
E mai laborios si cu rezultate mai bune ...Photoshop simplu :)

Thor

Citat din: ghrt din Ianuarie 08, 2015, 11:07:12 PM
Încă o dată mulţumiri lui Thor pentru munca migăloaso-repetitivă de a scana sute de pagini. Pentru o lectură facilă, am procesat paginile prin eliminarea spaţiilor inutile şi le-am colat într-un PDF, disponibil la cerere sau de pe Scribd.

Excelent. Multumesc.
Nu este o problema sa scanez doar ca nu prea stiu in ce sa scanez. Am o mulifunctionala HP Deskjet Advantage 4615 si poate sa scaneze in formate:.jpg, .png, .tif, .pdf, .pdf in care se poate cauta, .rtf, .txt. Am avut scanner-scanner dar s-a stricat. Daca imi spui in ce format este cel mai bine, atunci când o sa mai scanez - pe langa cele doua manuale de liceu, cred ca mai am cate ceva - o sa o fac. Poate ca odata... o sa-mi cumpar din nou un scanner-scaner.
Daca  se poate face o lucratura asa frumoasa ca a ta, direct, fara prelucrari ulterioare, este pacat sa n-o fac de la inceput. Chiar, cum ai facut ca sa arate asa? Ar mai fi de facut "Croaziera cu vele" a lui Radu Theodoru si "Sportul velelor" a lui Nour care sunt de referinta si pe care le-am scanat si le-am pus deja pe Cap Compas.
Eu as putea scana si "Navigatie" si "Navigatia cu vele si reglarea greementului" a lui Ivar Dedekam dar sunt protejate la copiere si cred ca ma leaga astia, daca le pun pe Forum, chiar inainte sa apuce Vali sa le stearga. Si nici nu vreau sa-l supar pe Vali. Ar merge si "Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement" de Mihai Ghiba si Florin Oprea.

ghrt

În primul rând am un mare respect faţă de autorii de cărţi bune şi, în măsura în care mai dau din picioare, nu doresc să le piratez cărţile.
Sunt convins că cine are barcă îşi permite să dea 40 lei + transport pe cartea dlui Ghiba. În plus cartea din 2002 este deja disponibilă într-un format decent, deci ştim despre ce este vorba.
Similar Ivar Dedekam.
Singurul considerent pentru scanarea acestor cărţi îl constituie disponibilitatea lor la bord, pe tabletă. Aşa nu ocupă spaţiu, nu se deteriorează etc.

Cu privire la modul de scanare al cărţilor: JPEG este absolut OK şi după cum ai văzut permite o procesare facilă. Cerinţa este alta: să păstrezi un colţ al cărţii permanent în aceeaşi poziţie şi să foloseşti aceeaşi rezoluţie (aceeaşi dimensiune în pixeli a imaginii). Aş putea să fac crop pe imaginea utilă şi relativ, în procente, dar aşa e mai simplu.

Scanner profesional am eu dar nu scanează decât pagini independente. Dacă ai pagini detaşate şi care nu ies bine la un scanner obişnuit rezolvăm, ăsta scanează tot de zici că te uiţi cu lupa!

Răspunsul la cum am făcut ca să arate aşa constă în cele trei linii de cod şi mica muncă de a ajunge la ele.
Prima linie înlocuieşte spaţiile din denumirile fişierelor cu caractere underscore (_).
A doua linie face aproape toată munca. Programul convert din suita ImageMagick decupează zona respectivă şi apoi reajustează pagina conform decupării. Zona am determinat-o în Gimp şi tot în Gimp am rotit vreo 3-4 imagini care erau portret.
Din cauza faptului că ImageMagick lucrează exclusiv în memorie, iar eu am doar vreo 3 GB de RAM liberi, am împărţit în seturi de câte 50 de pagini.
Utima linie de cod uneşte seturile obţinute într-un singur fişier.
Deci munca este deja minimă.
Sunt disponibil şi la celelalte cărţi.

Thor

Nu este vorba de piratat carti ci de accesul la ele. Sunt carti, in romana, care s-au tiparit inainte de '90 si care nu se mai gasesc si nici nu prea sunt sanse sa se retipareasca. Cartile, in romana, a le lui Dedekam, tiparite prin 2005 si 2011 sunt deja carti de anticariat sau de OLX si costa cca 100 de lei. Manualele acelea de liceu -asa "subtitri", la continut, cum sunt - s-au tiparit in editii limitate (de ex. 1800 de exemplare) si sunt sanse mici sa le gasesti. Caut, de vreo doi ani, o carte de prin 1880 si nu reusesc sa dau de ea, cu toate promisiunile anticarilor.  Iar eu urasc sa citesc carti trase la copiator sau pe monitor. Dar daca nu gasesti, fizic, o carte nu prea ai încotro.
Am inteles, daca mai scanez, o sa o fac tot in .jpg si o sa incerc sa mentin un colt fix. Restul procedurilor sunt in cuneiforma si nu le traduce nici Gogu.
O sa pun, din nou, "Sportul Velelor" si "Croaziera cu vele" si când o sa-ti faci timp, poate le aranjezi.
Multumesc.


Thor

#26
"Croaziera cu vele". Este tot in .pdf.

http://we.tl/GyXBQKlDoo

Florio

Am primit astazi de la colegul nostru Lipan, cartea scanata de Thor, "Greementul, matelotajul şi manevra ambarcaţiunilor",
pe care s-a straduit sa o "cosmetizeze" manual, intr-o forma cat mai curata.
Eu i-am multumit si am atasat-o intr-un transfer, aici : http://we.tl/x8XIRPQwLX

home made

multumim Lipan ! ce nu face omul din pasiune..........:) sanatate !