Oameni si atitudini

Creat de Nakasone, Februarie 27, 2014, 01:57:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Nakasone

Rasfoind pe net , am dat peste asta. V-o supun atentiei si poate apar si ceva idei, sau chiar modeste initiative( o petitie,un plocon, ceva ,orice).
Tin sa-l felicit pe acest ,,bogdane" pentru mesajul sau. Se pare ca stie bine despre ce vorbeste si o face cu curaj . Am zis bine,curaj ?
Deatalii aici : http://www.bogdane.ro/blog/?p=848
carpe diem

Pupezica

Desi nu sunt pescar, subscriu in totalitate la cele scrise pe blogul citat. Adaug pericolul care te paste in cazul in care, din nestiinta sau din prostie, sau pur si simplu din cauza faptului ca nu ti-ai imaginat, agati cu motorul plasele intinse pe tot lacul.

Toate aceste plase "contribuie" la dezvoltarea turismului in zona...  >:( >:( >:(

Pun si eu o intrebare, pentru connaisseuri : oare de ce, in anul 2013, nu am parcurs NICI O TURA in Delta Centrala ??? (cu exceptia traversarilor clasice catre Crisan) ...

Raspuns usor... : poate pentru ca n-o cunosc !!!  ;) ;) ;)  :-X :-X :-X
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Florio

E dura dar e reala expunerea lui Bogdan Erdeli. Am vazut o parte din cele descrise, cu ochii mei.
Despre altele am auzit.
Problemele acestea care duc la extinctia faunei piscicole, sunt cauzate intr-adevar de braconierii afiliati unor retele bine stabilite. Nu sunt doar pescari profesionisti ai locului, care pescuiesc pentru propriul trai.
Cu totii sunt executanti. Orientarea noastra, a celor care avem putine parghii dar vrem sa facem ceva, ar trebui sa fie catre varful operational: autoritatile care fac legi si cele care controleaza aplicarea lor.
Ca peste tot in lume, nici o retea infractionala de amploare nu activeaza fara protectia autoritatilor. Hidra are multe capete greu de retezat, iar cand un cap dispare, pot aparea inca doua in locul lui.
Delta e braconata masiv, la fel ca si Dunarea.
In momentul de fata, daca raportezi de la fata locului un caz de braconaj, trebuie sa iti iei si talpasita iute. Autoritatile la care raportezi, anunta braconierii care vor veni iute sa-ti rezolve "gura mare".
Peste tot sunt infiltrati oameni care traiesc de pe spatele acestor braconieri.

gvincentiu

Ceea ce a inceput in anii '90 nu poate disparea peste noapte, peste an sau peste decenii. Doar cand va fi totul distrus, cand vor dispare specii de pesti, pasari si flora, cand UE ne va impune sanctiuni, poate atunci, cu guvernator sau cu o comisie internationala se va putea face ceva. Dar nu in urmatorii 10 ani, cat onca se mai poate...
Ganduri bune !

telefon satelit

#4
 Cata vreme salariul mediu in Romania este de mizerie iar salariul mediu in zona Tulcea este mult mai mic, doar cu mitraliera ar putea cineva sa-i impiedice pe localnici sa scoata bani din garla in cel mai simplu mod, adica sub forma de peste.

Povestile astea cu turismul si bird watching sunt vise de hipsteri care intre doua suete pe facebook isi inchipuie ca gasesc solutii la problemele lipovenilor in timp ce stau cu posteriorul pe scaun in Bucuresti.  Asta in vreme ce realitatea din zona e cea a indivizilor alora cu geanta de pusti detinute ilegal si tablourile furate de la Amsterdam (ingropate in cimitir si apoi arse in soba).

Acolo ar fi nevoie de investitii masive din partea statului pentru crearea de locuri de munca sustenabile pe termen lung, fara fluctuatii samd, in asa fel incat populatia sa aiba o sursa de venituri legale si decente.  Abia apoi s-ar putea incerca sa se puna frau pescuitului industrial si braconajului, cand oamenii locului ar avea o alternativa.

Don Basilio

nu consider niciodata, NICIODATA, saracia o scuza pentru a incalca legile sau omenia

Thor

Nu ti-a fost foame tare NICIODATA?

"...Dar legea ni-i desarta si straina
Când viata-n noi cu greu se mai anina,
Iar datina si mila sunt desarte..."

<Moartea caprioarei - Nicolae Labis>

http://www.poezie.ro/index.php/poetry/150749/Moartea_caprioarei

Ștefan

Citat din: gvincentiu din Februarie 27, 2014, 06:32:40 PM
Ceea ce a inceput in anii '90 nu poate disparea peste noapte, peste an sau peste decenii. Doar cand va fi totul distrus, cand vor dispare specii de pesti, pasari si flora, cand UE ne va impune sanctiuni, poate atunci, cu guvernator sau cu o comisie internationala se va putea face ceva. Dar nu in urmatorii 10 ani, cat onca se mai poate...

Pe meleagurile noastre pare ca au venit vremurile pe care le prognozezi tu pentru 10 ani. Majoritatea celor care braconau in urma cu ceva ani sunt acum pescari, cu acte in regula, in Scotia, Irlanda sau Anglia. Daca vorbesti cu ei, e simplu sa constati ca sunt mult mai linistiti ca fac ceea ce fac acum, chiar daca pescuitul in Atlantic e mai dur decat cel pe Razim. Asta-i dovada faptului ca stresul traiului in afara legii ii doboara pe cei mai multi.
Cei care au mai ramas, intuiesc ca sunt tare stransi cu usa. Mai intai, pentru ca miza riscului pe care si-l asuma, anume pestele prins, nu prea se mai justifica. In al doilea rand, pentru ca pe aici politia de frontiera chiar ii haituieste.

gvincentiu

M-ar bucura mult sa ne intalnim in fiecare an si sa discutam subiectul, cu atat mai mult cu cat am prins evolutia fenomenului, inca din anii '90 cand bateam Sf. Gheorghe, bratul Macin si in general Dunarea toată formandu-mi o imagine de "chibiț".
Ganduri bune !

Nakasone

#9
@Thor "Nu ti-a fost foame tare NICIODATA ?"
Zilele trecute la TV ,politia se mandrea ca a prins dupa o panda prelungita un grup de braconieri, care a vanat (ziceau ei , de  foame !!) cu  sulite, niste porci mistreti, intr-o padure. Braconierii au fost retinuti,etc.
Cunosc pensionari care ,dupa ce-si platesc toate facturile lunar si in termen, nu raman cu mai mult de 3-4-5 lei de cheltuiala /zi pana la urmatoarea pensie. Credeti ca lor nu le este foame? Sau credeti ca au neamuri braconieri prin Delta sau pe Dunare, care-i rezolva lunar cu 4-5 chile' da peste eletrocutat ,trimis cu DHL-ul ?
Din cate stiu, nici Labis nu o ducea prea bine cu banii si totusi....
@Don Basilio zice bine ce zice.
carpe diem

telefon satelit

  Jean Valjean este un personaj literar, dar oameni condamnati la ani grei de puscarie pentru o gaina, un sac de porumb etc sunt destui in inchisorile romanesti.  Ceea ce arata ca, spre deosebire de campionii dreptatii de pe facebook/forumuri, Victor Hugo chiar stia ce scrie.

Legea nu poate fi impusa decat prin violenta/represiune extrema in momentul in care intra in flagranta contradictie cu instinctul de conservare al unui grup de oameni. Ori oamenii din zona aia au acum doua variante: sa bage plase sau sa emigreze. Altceva nimic, doar foamea. Ei, unii nu vor sa plece de acolo si sa se care pe unde si-a intarcat mutu iapa.

Mai mult decat atat, din punctul lor de vedere legea care ii impiedica sa bage plase in garla pe care traiesc este o lege stramba.  Evident ca nu-i asa, ca doar nu i-a improprietarit Burebista cu Delta aia, dar chiar si dpdv juridic, in state mai civilizate decat Romania, "obiceiul pamantului" are greutate si rareori este declarat ilegal de la "centru" fara sa se ofere compensatii, alternative etc etc.

Don Basilio

Cei carora le este foame intradevar (mai exista si din astia) sau nu au cu ce sa se incalzeasca iarna, adica nu pot sa-si satisfaca trebuintele vitale eu consider ca e scuzabil dpdv moral o foarte mica incalcare a legii (Moartea Caprioarei se intampla in marea foamete din 1946-1947 cand rusii au furat TOATE rezervele de alimente ale Romaniei)
Nu este cazul in braconajul industrial, cand cumperi cateva zeci de litri de benzina pt o "tura" nu mori de foame cu siguranta. Poate esti sarac, poate vrei ceea ce in limba de lemn se numeste "un trai decent" ok, dar nu incalcand legea si bunul simt. Majoritatea banilor castigati in braconajul de masa se duc la crasma si pe telefoane de fitze.

mustatza


x_petrolist

Salutari tuturor,

In afara de disscutii se poate face ceva concret care chiar daca nu rezolva problema poate ajuta la ameliorarea ei. Pe scurt, putem organiza o intilnire cu asociatiile existente si viitoare (ma refer la Capcompas) prcum si marangozii care se ocupa cu repararea si constructia lotcilor. As include aici Asociatia Lipovenilor, Mila 23, Raid Romania, Vali Antonov, Paul Vasiliu, D-l Ivanov si altii pe care-i puteti recomanda (asociatii de pescari, etc,).
Cei enumerati mai sus pot forma o grupare care sa se afilieze la International Maritime Heritage cu proiectul de a conserva contructia si utilizarea lotcilor clasice. In schimb, IMH ne poate ajuta sa schimbam legislatia in asa fel incit cei ce folosesc o lotca clasica si metode de pescuit traditionale beneficiaza de o extindere a sezonului de pescuit (sint exemple concrete din alte tari).
Aceasta idee mi-a fost data de Mike Hanyi cind a participat la Raid 2012 si cred ca poate fi aplicata cu conditia sa lucram impreuna spre binele comun. 

Astept parerile voastre.
Cu stima,
Aurelian 

Nakasone

@x_petrolist :  "In afara de disscutii se poate face ceva concret care chiar daca nu rezolva problema poate ajuta la ameliorarea ei. Pe scurt, putem organiza o intilnire cu asociatiile existente si viitoare..."

O fi greu ?
carpe diem