probleme oglinda

Creat de bbl81, Martie 24, 2014, 04:30:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

multumesc de raspunssuri. acuma stiu cum se fac gaurile pentru orice accesorii. Mai un pic si o sa va fac concurenta unora la reparat barci..   :))))
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Mihaif99

Citat din: modi din Aprilie 02, 2014, 09:44:45 PM


Danke , bro !!! Maine neaparat ma "joc" cu amestecul asta . Tre' sa vaza ochiu' meu despre ce vorbesti . Revin cu poze si impresii .


Cu placere.

Uite unu' care a dat cu asa ceva pe fundul unei barci.  Discuta aici si de proportiile de amestec.

http://forum.woodenboat.com/showthread.php?88110-Epoxy-graphite-mix

Neaparat astept impresii :)

modi

Citat din: Mihaif99 din Aprilie 04, 2014, 06:28:31 PM
Neaparat astept impresii :)
Si neaparat astea nu se lasa asteptate !

Este absolut FABULOS ce-a facut baiatul ala pe chila !
Danke si ..... + !

Interesant pare sa fie efectul final al mixului ! Se scapa de gelcoat , se scapa de orice problema de ordin estetic al barcii . Mixtul respectiv are o alura mistica , repet , de-a dreptul fabuloasa ! Sunt dat pe spate !

FIRST LADY a mea va beneficia , nenegociabil , de acest tratament !

........................................

Mihai , esti un deliciu de coleg de forum !

ionitzady

 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Cand era sa pun punc activitatilor de primavara , adica sa montez sonda sonarului , am avut parte de surpriza..... cand am dat cele 2 gauri a cam curs apsoara  :o :o :o :o :o

ionitzady

M-am enervat si am demontat suruburile la motora , am dat motorul jos , am demontat gurile de golirea a apei

ionitzady

apoi am decupat cuva de strangere a apei din barca pt a unii punctul de colectarea a apei din barca  cu cel de colectare din dublu fund  plus  din 2 guri de golire ramanae doar una.
decuparea am facuta pt a vedea, constata si repara eventualele probleme la gura de golire.
  Am constata ca oglinda mea are 2 pereti , adica oglinda propriuzisa la exterior cu spatiu gol si un perete de fibra la interior . Intre cei doi pereti am gasit spuma polioritanica bal bla cam uda .

ionitzady

as vrea sa fac ce se poate si ce se cuvine la oglinada , sa fac o cuva pe fundu barcii unde v-a veni pompa de santina, o cuva cu o gura de golire la unul din pereti pt a colecta apa din dublufund

ionitzady

si pt ca nu ar fi deajuns stai sa o zic si pe asta :
 
am vrut sa largesc gaurile pt montarea a sondei sonarului , pt chituire  , fibrare , bla bla si din nou  gaurire  asa ...   hopa am scapat spiralul pana pe partea cealalta  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

ASTA E , acum  voi lasa ca timpul sa repare ce ar putea sa repare , adica sa se usuce zonele cu probleme , sa las creerul sa se relaxseze si sa uite cate prostii a facut si sa fac un plan de atac

bbl81

Citat din: ionitzady din Aprilie 08, 2014, 02:39:06 PM
si pt ca nu ar fi deajuns stai sa o zic si pe asta :
 
am vrut sa largesc gaurile pt montarea a sondei sonarului , pt chituire  , fibrare , bla bla si din nou  gaurire  asa ...   hopa am scapat spiralul pana pe partea cealalta  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

ASTA E , acum  voi lasa ca timpul sa repare ce ar putea sa repare , adica sa se usuce zonele cu probleme , sa las creerul sa se relaxseze si sa uite cate prostii a facut si sa fac un plan de atac

mai bine nu umblam la oglinda....  :)
ai vazut ce am gasit eu... mai bine nu verificam, asa si tu. daca nu gaureai, te dadeai in barci toata vara.  :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

da asa e , dar ce mai povesteam noi acum , a ?

corsarul

Nu puneti la suflet !!! Totul este reparabil....sanatosi sa fim! ;)

bbl81

dragi colegi, ia ghiciti cine si-a luat astazi permisul de navigator...... ca nu mai stiu cine ma intreba cateva pagini mai inainte daca am permis..  :P
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bradutzu

felicitari!
Cu barca cum mai stai?
ai inceput reparatiile?
Sa auzim numai de bine!

bbl81

multumesc Bradutzu,
cu barca...inca nu am cumparat rasinaa. am luat placajul, mai trebuie rasina si panza. acuma sunt sarac, da luna asta cred ca ma ocup de subiect.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

Felicitari bbl81 si cum se zice 1000 000 mile marine fara evenimente , cinstea masa v-a avea loc la ........   ?