probleme oglinda

Creat de bbl81, Martie 24, 2014, 04:30:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

oriunde serveste bere in TM sau pe langa 
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

mario38

Citat din: bbl81 din Aprilie 11, 2014, 01:49:57 PM
dragi colegi, ia ghiciti cine si-a luat astazi permisul de navigator...... ca nu mai stiu cine ma intreba cateva pagini mai inainte daca am permis..  :P
ce examen ?... unde? Detalii va rog.

bbl81

examenul de navigator cat D, la Timisoara. 2-300 de participanti la acest examen.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

hehe, cine are oglinda olglinjioara...   :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bradutzu

felicitari
nu vrei sa detaliezi ceva si noua?
ce ai facut? materiale folosite? manopera? alte informatii pe care le consideri a fi relevante.................
Ce motor vei folosi de acum in colo?
Sa auzim numai de bine!

bbl81

salutare,

manopera sta cam asa. am inlocuit oglinda total, 4 straturi de placaj de 8 mm grosime prinse intre ele mecanic si cu rasina. Rosturile acoperite cu chit din rasina si faina de lemn. La colturi, chitul a fost facut concav pt aplicare mai usoara a tesaturii de fibra ulterior. Peste chit am pus fasii de tesatura imbibata in rasina. urmeaza sa decupez oglinda pt suportul motor. La final am sa imbrac toata oglinda in tesatura de 300 g/mp (cred) si dupa aceea o vopsea.
  Cand totul va fi gata am sa mai pun un placaj sau altceva ca sa protejes suportul motor de loviturile si zgarieturile cauzate de menghina. as vrea sa pastrez motorul de 20 cp pe care il am deja dar sa vad cum se comporta acuma dupa ce am intarit  oglinda. Din pacate nu am facut poze pe tot parcursul operatiuni pt ca eram prea concentrat sa imi prind urechile in rasina..   :) .
Rasina este top amorsa epoxy de la Europlastic. Faina de lemn de la modi. Sfaturi legate de manopera foarte utile de la mai multi colegi dar in special modi si cristiantutuianu.
Sper sa revin curand cu impresii legate de navigarea in noua stare a barcii.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

modi

Citat din: bbl81 din Mai 28, 2014, 08:37:53 AM

  Cand totul va fi gata am sa mai pun un placaj sau altceva ca sa protejes suportul motor de loviturile si zgarieturile cauzate de menghina.

Parerea mea este ca ar fi nepotrivit un simplu placaj .

In primul rand oglinda , fibrata fiind in epoxy capata o rezistenta mecanica superioara . Greu de mutilat doar din strangerile menghinei motorului .
Dar daca imperios vrei sa supra ponderezi rezistenta acesteia mult mai potrivita ar fi o bucata de tabla Al striat ( 2 sau 3 mm grosime ) atasata prin mijloace mecanice .

.................................

Te felicit ! Doar din discutii telefonice , si evident , din acest topic , ai inteles perfect ce si cum si-ai realizat o inlocuire de oglinda la modul profesionist !

bbl81

multumesc. in curand poze cu lucrarea finalizata.
Numa bina, rau la nimeni..  :)
Mircea.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

 se pare ca exista norocul incepatorului.. dupa ce am inlocuit oglinda, cand am vrut sa decupez placa pt suportul motor am realizat ca nu am nevoie, ca este perfect asa.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bradutzu

bravo
sa ne vedem sanatosi pe apa!
Sa auzim numai de bine!

bbl81

asa sa fie bradutzu, multa apa, barca, bere si voie buna. (daca trage si pestele o sa fiu si mai fericit).  :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bradutzu

la BERE  ne bagam si noi ca barci si ape mari avem si noi
cat despre peste.............fiecare cu ce poate!
Sa auzim numai de bine!

bbl81

no ma baieti, amu dupa ce am inlocuit oglinda mai trebuie sa decupez vre-o 2-3 cm din ea pt ca motoru cam trage aer cateodata... dupa ce o decupez rtrebuie sa o dau doar cu rasina sau trebuie sa mai pun si niste fibra?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

modi

Citat din: bbl81 din Iulie 16, 2014, 09:54:46 AM
... dupa ce o decupez rtrebuie sa o dau doar cu rasina sau trebuie sa mai pun si niste fibra?

Pui fibra pe cant doar daca ai tu chef !

Personal iti recomand doar niscaiva rasina cu FOARTE PUTINA faina din ce ti-am trimis . Cat sa aiba consistenta gemului de capsuni ( de exemplu) . O spacluiesti elegant si-ti va etanseiza perfect taietura din oglinda .

Ideal ar fi ca dupa spacluiala cu pricina sa protejezi oglinda cu piese de inox sau aluminiu ( tabla striata . Nu ai , iti trimit eu ) . Orice pelicula de fibra la asemenea aplicatie in timp iti va ceda .

bbl81

o bucata de tabla striata de aluminiu ar fi aur.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"