Interiorul

Creat de stefanmunteanu, Iunie 15, 2011, 12:39:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

stefanmunteanu


stefanmunteanu


lipan

Cam ai de muncă la ea maestre.
Nu este cam riscant să lucrezi sub cerul liber?
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

stefanmunteanu

'Neata Lipan,

Cam ce se poate intampla? Sa ploua in ea? Pai si cu acoperisu vechi se infiltra apa si ploua in ea... Tocmai asta repar:)
Acum serios nu o las descoperita peste noapte.
Cam ce i-am mai facut in ultimul timp, pt ca nu mai au pe stoc okoume de 6 la Holver si mai am de asteptat cu acoperisul, m-am apucat sa-i curat santina de vopsea ca sa-i fac un tratament cu sadoline impotriva parazitilor - nu am descoperit paraziti dar nici nu vreau sa-i descopar peste cativa ani - si o baie cu ulei de in incins. Si, e al dracului de greu pt ca scot vopseaua de sub cockpit cu un pistol care face 500 de grade intr-un spatiu un pic mai mare decat un... cosciug. Distractie.
Acum intrebarea mea  este de ce i-am dat vopsea in santina (sau de ce se da cu vopsea) pt ca oricum din ce observ se cam scorojeste. Si oricum lemnul se impregneaza cu apa cand e barca pe apa. Nu ar fi mai bine sa las santina curata ca sa-i pot face tratament cu ulei de in anual? Poate ca e o intrebare stupida... dar de ce sa nu intreb?:)
Si acum o melodie cu dedicatie pt barca:http://www.youtube.com/watch?v=IqaOp7sIy0w :)
Lipan marfa e pe drum, in cateva zile trebuie sa soseasca. Dau semn cand ajunge.

O zi buna,
Stefan

gvincentiu

Trebuie sa vin sa ma dumiresc la fata locului. O sa-ti fac o vizita la locul de munca, in principiu cand ajung la mare.
Ganduri bune !

Levy

Buna Stefane,eu as scoate sipcile alea din interior ca,constituie numai o greutate in plus ai putea economisi poate si o suta de chile cu ele asta ca parere personala.Si toata suprastructura as face-o din placa sanwich,inclusiv cabina,poate ai putea economisi si acolo 100.Daca esti interesat este o firma la noi care vinde asemenea placi la 60€/mp si-ti face ce forma vrei tu.

stefanmunteanu

Salutare,

Vincentiu te astept cu berea la rece:)
Levy multumesc mult pt sfat si idee. Problema este ca nu vreau s-o repar vreau sa o reconditionez. Nu-mi pasa ca nu are valoare istorica sau alte prostii de gen, am eu o boala sa o reconditionez vara asta. Asta exclude bineinteles posibilitatea imbunatatirii. O sa ma chinui sa le refac coastelea alea. Oricum ar fi bine de stiut ca exista asemenea placi:)
Captan ar trebui sa faci o vizita barcutei pentru ca dupa bulaul care a trecut ii atarna ghiul sus de o patarata.

Revin cu poze

stefanmunteanu

Pozele pe care le promisesem:P

Stefan

Captan

Merci stefan,abia am revenit in tara dupa o binemeritata vacanta cu familionul.Azi am fost la barca si am gasit "pisica" rupta (sarma de 8!!!!). maine o repar si ies iar pe lac cu ea.Salutari si astept un semn.

stefanmunteanu

Salut Captan,

No problem. M-am tot uitat la ea cat a fost furtuna pe acolo;)
Eu din pacate trebuie sa aman datul la balta pt ca mi s-a amanat niste filmari deci mucles bani. Numai eu puteam sa patesc asa ceva...
Deci standby mode inca o perioada. In cel mai rau caz o repar si nu o pun pe apa nici anul asta. Un viitor promitator. Scuze ca nu am mai postat nimic dar... nu am avut ce sa mai postez.
Acestea fiind spuse ma intorc la a rezolva probleme de tipul inventatului de bani:(

Va salut,
Stefan

Captan

C-am nasol de tine Stefan, dar stiu cum este. Si eu am tinut-o pe mal vre-o 3 ani, pana m-am nimerit sa fiu acasa vara, dar toate se uita cand pleci prima data cu ea in larg.Salutari si spor la (bani) treaba.

bustanson

Tare curios sunt, cam in ce stare este azi barcuta aia ?!?

Vali

Acum vreo 3 saptamani am reinceput renovarea barcii, impreuna cu Stefan. Am lucrat doar un weekend, fiind plecat cu treaba (dupa materiale) pe litoral. Momentan mai am ceva de lucru in GL, dar dupa ce vor trece caniculele voi reveni la baza Ceronav din Mamaia ca sa continuam treaba. Va iesi o bijuterie de barca, si dorim sa se ridice din nou la inaltimea titanului marangoz care a construit-o. Insa ca de obicei voi posta totul abia dupa terminarea completa a lucrarilor. Asta fiindca nu-mi place sa fiu pistonat cand incep sa povestesc o lucrare pe forum, cum s-a mai intamplat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bustanson

Da' chiar esti peste tot! Te invidiez, caci eu nu reusesc sa ma rup de mentalitatea de slujbas la altii. Si imi doresc (porobabil nu suficient!) sa o fac. Probabil ca virsta isi spune cuvintul! Mi-ar placea sa fac ce-mi place: sa lucrez cu lemn caci, cindva, de mult de tot, la teminarea liceului, eram "calificat" timplar de mobila de arta! Nimic nu e ca lemnul la atingere! Deh, nostalgii de catelus!