Barca cu vele pentru vacante (Dunare si Delta)

Creat de bogdanbuciu, Ianuarie 16, 2013, 01:27:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Citat din: x_petrolist din Ianuarie 26, 2013, 01:15:38 AM
Florio, raspunsul simplu este "folding mast" Nu este ieftin si nu stiu cum s-ar putea bricola dar reduce drastic timpul de pregatire al barcii. Mie nu-mi inspira foarte muta incredere dar trebuie mentionat.

Pai e asemanator cu mastul de la Chebacco si cu cat-urile de la compac despre care vorbea: un mast unstayed scurt, eventual in balama si un gaff-rig.

Sistemul European e catarg de carbon pe care se "furleaza" main-ul. Evident nu exista boom. Vezi Tilapia 6.5   si  Ikone. Mi se pare si mai simplu acest sistem.


Florio

Citat din: x_petrolist din Ianuarie 26, 2013, 01:15:38 AM
Florio, raspunsul simplu este "folding mast" Nu este ieftin si nu stiu cum s-ar putea bricola dar reduce drastic timpul de pregatire al barcii. Mie nu-mi inspira foarte muta incredere dar trebuie mentionat.

superba barca !

x_petrolist

Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 26, 2013, 04:39:44 AM
Citat din: x_petrolist din Ianuarie 26, 2013, 01:15:38 AM
Florio, raspunsul simplu este "folding mast" Nu este ieftin si nu stiu cum s-ar putea bricola dar reduce drastic timpul de pregatire al barcii. Mie nu-mi inspira foarte muta incredere dar trebuie mentionat.

Pai e asemanator cu mastul de la Chebacco si cu cat-urile de la compac despre care vorbea: un mast unstayed scurt, eventual in balama si un gaff-rig.

Sistemul European e catarg de carbon pe care se "furleaza" main-ul. Evident nu exista boom. Vezi Tilapia 6.5   si  Ikone. Mi se pare si mai simplu acest sistem.
Mihai, nu vazusem mentiunea despre balama. Optiunile pina la urma ar fi doua (in cazul greementului de catboat):
- greement de catboat cu randa si pic din aluminiu,cu mast rabatabil. as preciza ca mastul la barca de 5,4m este de 8m lungime, 80kg din aluminiu extrudat cu diametrul la baza de `30cm. Marshall spune ca 2 oameni voinici il pot monta si demonta fara macara dar stiu din experienta proprie ca nu-i asa. aceasta varianta ofera avantajul ca doar straiul prova trebuie prins/desprins, vela si manevrele ramin neatinse. foarte usor de pregatit pentru transport si la intrarea pe canale.
- greement de acelasi tip din lemn. mult mai ieftin de confectionat si usor de instalat si scos la transport. are insa dezavantajul ca necesita inventarierea, montarea si demontarea scripetilor, vela (ce-a mentionat Florio).
As mai adauga ca barca din poza postata de mine este la limita trailerabilitatii si necesita peridoc si masina serioasa pentru tractare. Pe deasupra este si putin peste 2.5m in latime deci agabaritica.
Varianta Europeana mentionata de tine nu da posibilitatea de rasucire a velei prin ghiu - si asa foarte limitata la catboaturi. Pe desupra sistemul acela de vela autovoltanta mie nu-mi place. In plus, se adauga si costurile unui mast furling.   

Rumpi


Solutia cu plierea catargului a fost rezolvata de mult de olandezi. De fiecare parte a partii inferioare a catargului se monteaza cate un stalp integrat in structura de rezistenta a barcii. stalpii ajung pana aproape sub ghiu. prin stalpi si catarg se trece un bolt mare pe care pivoteaza catargul. partea inferioara a catargului se lesteaza cu plumb. tot de partea inferioara se mai leaga o funie (manevra mobila). cand vrei sa ridici catargul tragi de funie pana se ridica obectu si asiguri funia la un tachet. Cand vrei sa cobori dai drumu. daca esti nervos cu privire la rezistenta sau nu ridici catargul de 10 ori pe zi pui inca un bolt care asigura catargul. atata timp cat nu ai vele cu balene complete poti folosi orice tip de velatura.  bolger a desenat n barci cu sistemul asta, sunt chebacco zeci cu el instalat. variante in diferite materiale si diferite sisteme de realizare cate vreti.
Pentru ca sa nu desfaci toata vela de pe catarg ghiul trebuie sa se poata articula in sus, langa catarg. Nu-i mare lucru, ori ai articulatie dubla la ghiu ori ai sistem de ghiu fara articulatie.
sistemul cu contragreutate a fost folosit inclusiv pe barje (pe vremea cand mai aveau vele) pentru suprafete velice si catarge cu greutati considerabile.
aici aveti si poze http://www.chebacco.com/articles/004/2/article.htm

Vali

Citat din: bogdanbuciu din Martie 15, 2013, 07:38:01 PM
multumesc Vali,
chiar ma uitam azi prin hangar, am masurat latimea si intalimea usii. Pana fac eu ceva de la whisstock, care nu glumeste si nu se joaca, cred ca ii *** un stingh'n'glue repede ca sa apuc toamna pe apa. O inventez sau o copiez, pilgrim 590 ar fi sura.

Daca tot la s&g te gandesti, cred ca Pilgrim e ceva mai complicat. Nu cred ca e dificil, dar sigur mai cronofag. Mai sunt cateva planuri rusesti reusite pe site-ul lui Sedelnikov, foarte asemanatoare cu Pilgrim, mie imi place de exemplu Anastasia 590: http://boatplans.ru/Anastasiya-590/ . Poti sa te uiti si pe aici: http://boatplans.ru/plans/sail/ , cu toate ca tot Pilgrim de la Nazarov plus barcutele lui Sedelnikov sunt cele mai reusite.

Daca totusi intentia e sa plutesti in toamna asta, poate ar fi buna si o barcuta cu 2 gurne, precum mai sus-discutatul Chebacco sau Vagabond 20 de la bateau.com. Imi place la Chebacco greementul foarte simplu si usor de construit si folosit, iar Vagabond 20 e o barcuta foarte marina pentru dimensiunea ei.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Dom' profesor, dom' profesor, ma uimesti pe zi ce trece. Aș zice ca anul asta o s-o pui pe Herastrau ca salupă oficială și la anul cu vele?
Ganduri bune !

bogdanbuciu

stie careva la Chebacco cum se pune mana pe planuri?
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Rumpi


60 de dolarei planul si 10 transportul.

http://www.instantboats.com/boats.html

te-ai hotarat la asta sau te corupem la altceva?

bogdanbuciu

Hotarat lucru,
la mine hotararea tine cam cat dureaza sa zic hotarare. Deci va puteti astepta sa mai discutam.
Luam, printam si vedem.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Rumpi


ma gandeam ca poate te corupem cu ceva trimaran micut sa pui plase de jur imprejur sa aiba alea mici tarc de joaca.  ;D
nu mai vorbesc ca esti asa putin vitezoman prin formatie. ::)

Mihaif99

Citat din: Rumpi din Martie 19, 2013, 02:19:01 AM

60 de dolarei planul si 10 transportul.

http://www.instantboats.com/boats.html

te-ai hotarat la asta sau te corupem la altceva?

Lumea se vaita ca ia ceva timp obtinerea planurilor. Mai e si problema ce versiune sa alegi.