alternativa achizitie motor ro-hu

Creat de coldea radu ioan, Aprilie 03, 2014, 01:14:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

coldea radu ioan

rog ajutor-stie cineva ceva siteuri din ungaria cu motoare de barca -poate ,poate...... vreau sa-mi schimb motorul...

coldea radu ioan

ce parere avetti despre tohatsu 15 hp postat pe probarca!!!!????:::

mbro

Distribuitor national de elice barca si piese pentru motoarele de barca.

dan dragos

nu-i chiar asa de greu.  ;)
in fct de model poti folosi cu succes piese de mercury care sunt chiar mai ieftine decat cele tohatsu gasite la reprezentante in romania. toate mercury pana in 30 cp si nissan-urile sunt facute de tohatsu.
eu la al meu asa am facut.

coldea radu ioan

sunt incepator,cer sfatul celor m vechi in domeniu>vreau un motor categoric in 4 timpi,15 hp.Ce marca mi-ati recomanda ? Eventual un top al marcilor de motoare in functie de calitate. Am inteles ca ,,Honda sunt cele m scumpe? Sunt si cele mai de calitate in materie? Va multumesc din suflet!!!!! :) :) :)

Mihaif99

Cred ca orice ai lua, marci consacrate va fi un motor bun.
Gabos se pare ca a facut o afacere buna. Intreaba-l ce motor a cumparat.

dan dragos

se pare ca lipovenii din jurilovca au deja un top al motoarelor de barci, vezi poza.
daca il iei pentru iesiri ocazionale, asa cum a zis si mihaif99 orice motor al unei marci consacrate te va tine o viata cu un minim de atentie in exploatare si intretinere (ulei, pompa de apa). asta daca nu cumva o sa ti se para tie cam mic.


gabos

La motoarele de 15 cp 4 timpi, nu vei gasii mari diferente intre marci. Intadevar Honda are cea mai buna imagine pe piata fiind cel mai scump si mai costisitor la piese si revizii.
Daca mergem in partea opusa din marcile consacrate ajungem la mercury care este cel mai ieftin la achizitie si la revizii, piese.
Mercury oferea 5 ani garantie, daca faci reviziile la timp si anume:
Prima la 20 de ore de functionare, iar urmatoarele din 100 in 100 fara sa depaseasca 1 an intre ele.
Crezi ca ai sa faci mai mult de 100 de ore pe an? si chiar daca ai face mai mult nu cred ca se merita sa investesti in Honda...piesele sunt aproape dublu la pret.
Cu siguranta te vei satura de motor cu mult timp inainte de a se strica ceva pe la el, indiferent de marca aleasa.

coldea radu ioan

da am cumparat motorasul. 4t,15 hp.am doua iesiri cu el si sunt multumit. am ales yamaha pana la urma! Va multumesc tuturor pt sfaturi. Sper sa nu am probleme cu el,I-am rfacut toate schimburile. O intrebare as mai avea: motorul este 2012,la cat timp se schimba cureaua de distributie?

coldea radu ioan


mustatza

Cureaua se schimbă la300h de funcționare sau 5 ani.

Intersect

Citat din: mustatza din Octombrie 04, 2014, 09:48:57 AM
Cureaua se schimbă la300h de funcționare sau 5 ani.
300h...Tre sa schimb cureaua anul asta,multumesc...
Born to fish,forced to work!!!

mustatza

Trebuie schimbat și întinzătorul curelei

Intersect

Caut in manualul de service si schimb tot,chiar ma gandeam zilele trecute,pentru ca se aude un suierat.Multumesc
Born to fish,forced to work!!!