Salupa Anglia

Creat de acig, Iulie 03, 2014, 10:17:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

acig

,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Vali

Nea Gica, barca asta a fost velier. Se vad clar balamalele carmei, suportul catargului, suportul lateral pentru outboard pe oglinda, plus derivorul mobil in ultima poza. In primul rand forma e de velier, plus intrarea aia in cabina ca la Contessa 26 sau Invicta 26. Cred ca se va misca bine si doar la motor, avand aripile alea - chile de ruliu pe opera vie.
E multa munca, dar cred ca ar iesi ceva frumos, pentru cineva motivat sa faca barcuta sa renasca.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

acig

Merci Vali pentru informati si mai ales parerea ta.
Te asteptam la Constanta!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

MBG

Citat din: Vali din Iulie 03, 2014, 10:53:01 PM
Nea Gica, barca asta a fost velier. Se vad clar balamalele carmei, suportul catargului, suportul lateral pentru outboard pe oglinda, plus derivorul mobil in ultima poza. In primul rand forma e de velier, plus intrarea aia in cabina ca la Contessa 26 sau Invicta 26. Cred ca se va misca bine si doar la motor, avand aripile alea - chile de ruliu pe opera vie.
E multa munca, dar cred ca ar iesi ceva frumos, pentru cineva motivat sa faca barcuta sa renasca.

Ca de obicei Vali este la post cu sfaturi competente si cu pareri avizate.
Bravo!
LIfe is to short to stay on the dock!

Vali

La modul cum arata barca, cred ca pretul e cam mare :). Bine macar ca nu s-au gandit sa-i arda vopseaua cu lampa de benzina, cum au facut unii la Tomic cu un velier tip 2 (de Bratesul Galati).
Oricum, parerea cea mai in tema se formeaza doar cand se vede barca pe viu. In primavara asta am vazut pentru cineva o cabinata care arata binisor in poze, dar la studiul amanuntit ne-am convins ca mai bine ne lasam pagubasi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

acig

Multumesc inca o data;azi am vb.  cu tipu;a luat avans si urmeaza sa incheie in viitorul apropiat tranzactia;Cred ca era mult de munca la ea,insa asa cum spui putea renaste ca un Pheonix !
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten