jonson 15 hp

Creat de coldea radu ioan, Mai 28, 2014, 12:52:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

coldea radu ioan

rog parerile celor mai vechi si mai priceputi in ceea ce priveste calitatea motoarelor ,,Jonson'' 15 hp. Mi-ar prinde bine sfatul vostru. Vreau sa schimb un motor selva ray 8 hp cu 10 ore de functionare cu un jonson 15 hp si nu stiu prea multe decpre calitatea acestei marci! Multumesc din suflet anticiat contand pe ajutorul vostru!!! Ambele motoare sunt 4 timpi  ??? :)

bradutzu

Dk nu gresesc motoarele selva in 4 t sunt facute de Yamaha - dupa cum am spus sper sa nu gresesc
motoarele selva in 2 t sunt un dezastru total - garantat
Envirude/jonsons: nu stiu prea multe despre ele, decat ca sunt facute in SUA si destul de fiabile si ele dar nu am idee despre disponibilitatea pieselor de schimb!
Cam atat de la mine!
Sa auzim numai de bine!

gsteph

#2
eu am un johnson 4t 10hp, nu difera f. mult de 15hp (vezi topicul despre manual J10R4SOA).

ce pot sa spun este ca te poti baza pe motor daca e bine intretinut.

despre piese de schimb - se gasesc echivalente de la Suzuki pentru ca Johnson/Evinrude/BRP a fost cumparat[a] de Suzuki. trebuie verificat cat de compatibile sunt. "consumabilele" insa se potrivesc.

din ce an e motorul?

cosmin91

Salut, am avut si eu un johnson 9,9hp din 2006 are aceeasi capacitate cilindrica ca si cel de 15hp este un motor foarte fiabil la mine a trecut de testul de foc mergand 12 ore non stop tractand 2 barci 5 oameni si bagaje nu a fost un test intentionat ci doar singura sansa care o aveam.
Piese de schimb gasesti usotr, am gasit tot ce am cautat, intre 9,9 si 15 difera carburatorul(jiglerele) si debitul de apa ptr racire fiind mai mare la 15.
Din punctul meu de vedere este foarte fiabil ii poti face multe si tot nu face pe nebunu mi-am bagat un pic nasu prin el si este simplu si bine facut.....a fost primul meu motor nu am grad de comparatie cu alte marci dar eu aveam incredere in el sa merg oriunde si stiam ca ma si intoarce.

gsteph

Citat din: cosmin91 din Mai 28, 2014, 08:52:17 PM
Salut, am avut si eu un johnson 9,9hp din 2006...

l-ai dat?
poti detalia chestia cu debitul de apa la racire pt. 15cp?

despre fiabilitatea motoarelor Johnson, asta fara sa fiu neaparat fan al brand-urilor US, poti afla de pe iboats.


cosmin91

motorul l-am vandut....:( se pare ca am spus balarii m-am uitat din nou pe manualul technic si nu gasesc sa fie vreo diferenta de debit de apa ptr racire intre cele 2 modele.....mi-am adus aminte prost sau ma gandeam la altceva...... din pct meu de vedere motorul johnson BRP de 9.9 este un motor fiabil.

cosmin91

Am uitat sa precizez ca nu sunt nici cel mai vechi nici cel mai priceput mecanic poate cel mai incepator.....dar am avut motorul si daia am raspuns incearca sa te documenteze pe cat poti de bine inainte de achizitie si fara proba nu-l lua.
Salutare!

Sosoktm

johnson/evinrude ramane in clubul select al celor care isi fac in continuare motoarele fara a "altoi" un tohatsu, asta in gama sub 40 cai. In prezent am un johnson 8 cai 2t si un yamaha 15 cai 2t, ambele 2005. Fara  reprosuri dpdv al calitatii pana acum iar din parerea altor utilizatori johnson e o alegere buna.
Uzual diferentele la cilindree comuna la 4 t sunt carburatorul si eventual restrictoare pe admisia de aer, nu am auzit de diferente intre circuitele de racire.