cine vrea un velier urgent?

Creat de ulise70@, Iulie 12, 2014, 03:44:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ulise70@

la Toulon,a aparut jucaria asta de 9 m ,ieri,si are un pret extraordinar
   cum am vazut ca mai sunt amatori,am postat aici linkul: http://www.leboncoin.fr/nautisme/680714178.htm?ca=21_s
nu ma lasati pe uscat,ma impiedec des!!!lasati=ma pe apa,sunt in elementul meu!!


Rumpi


aia din Franta n-are 9m, are 7 si ceva ceva si anuntul e deja mort.

cat despre aia de la constanta, daca are toate actele in regula la ea intr-o zi cu soare si voie buna m-as putea lasa convins sa ofer 3-400 euro pe ea.

Captan

Nu mai stiu cum se numeste,dar a fost construita odata cu Hai-Hui. Este o super barca,doar ca trebuie investit in ea.

Rumpi


Pai de aia am si zis numai atatia bani. Practic ce primesti e coca si si aia are sigur nevoie de reparatii. Puntea si interiorul probail ca trebuiesc inlocuite complet, catarg, manevre fixe, curente, vele, motor, etc. etc.
E un proiect pentru cineva care doreste sa isi faca o barca de dimensiuni apropiate si care nu are chef sa se bata cu ANR-ul pe aprobari de constructie si asa mai departe. Actele sunt cele pe care le platesti. In rest barca e un caz de "hai te rog, te rog salveaza o bucata din istoria yachtingului romanesc" si ar trebui data pe gratis.
Cel putin asta e parerea mea. Daca as sta in zona m-as gandi serios, dar momentan nu e cazul.

Florio

#5
Citat din: Rumpi din Iulie 18, 2014, 09:44:33 PM

Pai de aia am si zis numai atatia bani. Practic ce primesti e coca si si aia are sigur nevoie de reparatii. Puntea si interiorul probail ca trebuiesc inlocuite complet, catarg, manevre fixe, curente, vele, motor, etc. etc.
E un proiect pentru cineva care doreste sa isi faca o barca de dimensiuni apropiate si care nu are chef sa se bata cu ANR-ul pe aprobari de constructie si asa mai departe. Actele sunt cele pe care le platesti. In rest barca e un caz de "hai te rog, te rog salveaza o bucata din istoria yachtingului romanesc" si ar trebui data pe gratis.
Cel putin asta e parerea mea. Daca as sta in zona m-as gandi serios, dar momentan nu e cazul.

Gratis e inca scump.
Am certitudinea ca barca nu se va vinde, asa cum foarte multe dintre barcile de acest tip sau chiar in stare mai bunuta nu s-au vandut, ci au putrezit.
Remarca mea se vrea una realista, ma stiti ca nu sunt malitios.
Nu vad cum s-ar inhama cineva la o atat de complicata si costisitoare munca, pe un proiect cu siguranta depasit de actualitate.  Accesoriile vor costa cat nu face, montarea si calibrarea arboradei si a tuturor manevrelor, partea electrica, aerisiri, hublouri, balcoane prova-pupa, pontili, derivor, carma, angrenaje si alte etc-uri, toate astea ar duce ambarcatiunea intr-un domeniu de costuri-timp total dezavantajos. Iar rezultatul va fi o barca de conceptia vremurilor lui Hai-Hui, dominata totodata de incertitudinea, aproximarile si tolerantele ce le implica lucrul in regie proprie.

Topicul se refera la chilipiruri, iar chilipirurile se gasesc in piata de veliere second hand . Din afara tarii, cu precadere :)


radu_d


Intersect

Born to fish,forced to work!!!


Intersect

#10
Sincer dacă nu aveam alte planuri de viitor stabilite de mai mult timp ma gândeam foarte serios sa o iau,dacă nu este vreo făcătură.
Prețul este pffff.Ce sa mai zic.
Sper sa îl ia unul dintre noi sunt curios sa îl vad.
Born to fish,forced to work!!!

pelicanul

Citat din: Intersect din Februarie 07, 2015, 10:16:27 PM
Sincer dacă nu aveam alte planuri de viitor stabilite de mai mult timp ma gândeam foarte serios sa o iau,dacă nu este vreo făcătură.
Prețul este pffff.Ce sa mai zic.
Sper sa îl ia unul dintre noi sunt curios sa îl vad.
O mica facatura este, e o notitza acolo cum ca are catargul rupt. Da' oricum e juma' de pret, nu cred ca e 9000 euro catargul.

Intersect

Citat din: pelicanul din Februarie 07, 2015, 10:35:22 PM
O mica facatura este, e o notitza acolo cum ca are catargul rupt. Da' oricum e juma' de pret, nu cred ca e 9000 euro catargul.

Nu este o problemă. Ști prea bine.Data viitoare.
Born to fish,forced to work!!!

ghrt

Cu catargul rupt "din cauza vechimii", pune poze cu toate pânzele sus. Nici măcar o poză reală. La din astea trebuie să fii mai samsar ca vânzătorul.