Drakkar viking - la Galati

Creat de gvincentiu, Iulie 20, 2014, 01:23:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Azi la ora 11, a sosit in portul de ambarcatiuni un drakkar viking, sub pavilion australian si ucrainean din cate am vazut. Barca este construita traditional, din lemn, exact dupa modelul scandinav. Probabil este o expeditie (stiut fiind faptul ca vikingii au ajuns la Gurile Dunarii in raid-urile lor) am inteles ca vine de la Constanta. Inca nu am luat legatura cu echipajul, insa probabil o voi face dupa-amiaza. Cunoasteti mai multe amanunte despre expeditie?
Ganduri bune !

Fritz

Interesant subiect !!! faceti poze ! Este o cultura ...o arta straveche ...avem inca multe de invatat . Sunt barci care au facut istorie...Cu ele s-au descoperit continente...

felicimond

Salut, a scris si Captan despre ea cand ambarcatiunea era in portul Tomis, dar cred ca n-a mai apucat sa revina la ea ca plecase deja. Joi 17.07 era in Tomis unde am vazut-o si eu. Duminica 20.07 a ajuns deja la Galati. Se misca repede baietii; cred ca la motor, ca nu vad altfel cum. Nu am stat nici eu de vorba cu echipajul pentru ca era la masa, desi acum imi pare rau. Aveau inscris pe tricouri faptul ca vasul este traditional slavon iar echipajul multi-national. Baietii aratau destul de pitoresc iar dupa bucatele de pe masa, bugetul e auster tare. Cred ca ar aprecia orice tip de sponsorizare.

deltasub