ANCORA HOMEMADE

Creat de bbl81, August 06, 2014, 08:42:42 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

metal sau beton.cam asta urmeaza. parama este, la rola.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Mihaif99

Eu tot o ancora normala cu brate rabatabile as folosi, sau una homemade cu gheare care sa se "dezdoaie"

Idei cum sa ancoram cu ancore mici.

Lungimea funiei trebie sa fie de 3 ori mai mare decat adancimea apei.

Sfoara nu se prinde direct de ancora. Ancora se foloseste cu 1.5-2m de lant

Recuperare.
Pentru recuperare, barca trebuie deplasataastfel incat sa treaca de pozitia de ancorare.

IDEE - Cum sa o putem recuperam ancora e intepenita:
Uite cum fac eu - atasez lantul de VARFUL ancorei, apoi las un pic de "burta" in lant si atasez o zala a lantului lantului cu un "soricel" de plastic (zip tie solid), sau cu o carabina moale de AL, de inelul ancorei.   Bineinteles, nu folosesc metoda aspa pentru ancorare peste noapte.


Cam ca in poza urmatoare, doar ca folosesc un singur zip tie .

Intersect

Citat din: Mihaif99 din August 07, 2014, 05:59:16 PM
Eu tot o ancora normala cu brate rabatabile as folosi, sau una homemade cu gheare care sa se "dezdoaie"

Idei cum sa ancoram cu ancore mici.

Lungimea funiei trebie sa fie de 3 ori mai mare decat adancimea apei.

Sfoara nu se prinde direct de ancora. Ancora se foloseste cu 1.5-2m de lant

Recuperare.
Pentru recuperare, barca trebuie deplasataastfel incat sa treaca de pozitia de ancorare.

IDEE - Cum sa o putem recuperam ancora e intepenita:
Uite cum fac eu - atasez lantul de VARFUL ancorei, apoi las un pic de "burta" in lant si atasez o zala a lantului lantului cu un "soricel" de plastic (zip tie solid), sau cu o carabina moale de AL, de inelul ancorei.   Bineinteles, nu folosesc metoda aspa pentru ancorare peste noapte.


Cam ca in poza urmatoare, doar ca folosesc un singur zip tie .

   Tareeeee,eu folosesc acelasi tip de ancore si pana acum nu am pierdut niciuna am reusit sa la scot...Dar ideea ta este geniala...Ma duc sa caut 2 M de lant de inox.
Born to fish,forced to work!!!

Captan

Mi-am facut singur o ancora Danfort si a tinut mai bine decat una originala. Asta la barca veche,dar o mai am si acum ca ancora pupa.Are vreo 10-12 kg, bile sudate la capete si gheraele mai alungite.

Mihaif99

Citat din: Intersect din August 07, 2014, 06:17:42 PM
Citat din: Mihaif99 din August 07, 2014, 05:59:16 PM
Eu tot o ancora normala cu brate rabatabile as folosi, sau una homemade cu gheare care sa se "dezdoaie"

Idei cum sa ancoram cu ancore mici.

Lungimea funiei trebie sa fie de 3 ori mai mare decat adancimea apei.

Sfoara nu se prinde direct de ancora. Ancora se foloseste cu 1.5-2m de lant

Recuperare.
Pentru recuperare, barca trebuie deplasataastfel incat sa treaca de pozitia de ancorare.

IDEE - Cum sa o putem recuperam ancora e intepenita:
Uite cum fac eu - atasez lantul de VARFUL ancorei, apoi las un pic de "burta" in lant si atasez o zala a lantului lantului cu un "soricel" de plastic (zip tie solid), sau cu o carabina moale de AL, de inelul ancorei.   Bineinteles, nu folosesc metoda aspa pentru ancorare peste noapte.


Cam ca in poza urmatoare, doar ca folosesc un singur zip tie .

   Tareeeee,eu folosesc acelasi tip de ancore si pana acum nu am pierdut niciuna am reusit sa la scot...Dar ideea ta este geniala...Ma duc sa caut 2 M de lant de inox.

Merge si otel galvanizat (my friend), mai ales daca stai in "apa dulce".  Pe aceasta cale, scuze pt tacerea de pe privat. Nimic personal, din contra.....  Problema e ca in ultima vreme am avut extrem de multe pe cap.

Mihaif99

Citat din: Captan din August 07, 2014, 08:31:12 PM
Mi-am facut singur o ancora Danfort si a tinut mai bine decat una originala. Asta la barca veche,dar o mai am si acum ca ancora pupa.Are vreo 10-12 kg, bile sudate la capete si gheraele mai alungite.

Nici nu ma indoiesc. Chieia postului de mai sus este ca ai facut o "ancora Danfort".  Una artizanala poate fi mai buna decat una din comert.


Daca cineva zice ceva de genul:   "am folosit un sabot de tren (sau mai stiu eu ce) si a functionat mai bine decat o ancora Danfort", atunci aveam motive sa nu credem.

costel

Am facut o ancora dintr-un tarnacop lac are am sudat pe lateral doua bucati de cornier 40/40/5 si 200mm lungime, coada i-am facut  din teava cu D=30mm si ochiuri de fier beton la extremitati, vopsita in alb,are cam 7-8 kg, e o frumusete,nu stiu sa atasez poze ca sa va edificati

bbl81

sub fereastra in care scri textul exista un buton + 'atasamente si alte optiuni'
dai pe el si de acolo pui atasament pozele.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

teo pes

Citat din: Mihaif99 din August 07, 2014, 11:41:44 PM
Citat din: Captan din August 07, 2014, 08:31:12 PM
Mi-am facut singur o ancora Danfort si a tinut mai bine decat una originala. Asta la barca veche,dar o mai am si acum ca ancora pupa.Are vreo 10-12 kg, bile sudate la capete si gheraele mai alungite.

Nici nu ma indoiesc. Chieia postului de mai sus este ca ai facut o "ancora Danfort".  Una artizanala poate fi mai buna decat una din comert.


Daca cineva zice ceva de genul:   "am folosit un sabot de tren (sau mai stiu eu ce) si a functionat mai bine decat o ancora Danfort", atunci aveam motive sa nu credem.
;DE problema ta ce crezi sau nu , eu m am saturat de lasat fieratanii prin vagoanele de craci de pe unde pescuiesc !, 2 bolovani legati fedeles cu sfoara ...si daca nu ies se desface carabina subtire si mi recuperez si sfoara ,daca a tras in acel loc ramane cu o sticla pt a 2 a zi , mai nou cei ce recupereaza electronice deabea asteapta sa scape de ,,pietroaiele " de pe cazanele de masina de spalat ! unde mai pui ca au si gauri !si asa pavez si fundul dunarii!!1! :P
Viata i grea !!  Dar trece !!

Mihaif99

#24
E vorbeam de ancore pt nisip, namol sau bolovani. Despre ancore pt fund cu craci nu prea am habar.  Teo, ar trebui sa incerci sa o brevetezi.   ;)

Florio

@ Teo & Mihai:
De aceea n-am participat la discutie, mi-am dat seama ca in topic nu se cauta ancore in adevaratul sens al cuvantului, ci metode de ancorare empirice dar solide, cu obiecte ieftine, de care barcagiul sa se debaraseze fara regrete.
Treburile astea sunt valabile doar la pescuit. Astfel, pescarii de la Marea Neagra, au ancore facute dintr-o teava in jurul careia se sudeaza patru brate arcuite din fier beton.  Daca ancora se agata prea tare in pietre, pescarul trage pana se intinde bratul agatat si recupereaza ancora.

Dar asta , repet, se poate intampla doar la pescuit.
O ancora cumparata sau fabricata, pe care sa o folosim in iesiri de weekend sau de o saptamana, trebuie sa respecte niste "retete" deja inventate si rodate.

Daca am ajuns aici, va spun si reteta mea :) . Stiti ca am o barca de aproximativ 2500 kg deplasament. 
Am doua ancore care ar putea starni amuzamentul sau neincrederea (ca greutate, comparativ cu ce s-a vehiculat anterior in topic):

-O ancora Bruce de 5 kg.
-O ancora Danforth de 2,5 kg.

Oricare dintre acestea poate tine o barca de 2,5 T fara emotii. De-a lungul timpului le-am folosit pe amandoua in functie de tipul fundului apei respective, ba chiar si pe ambele deodata pentru ambosare.
Danforth-ul ancoreaza excelent in fund nisipos sau malos. Indiferent de furtuna sau valuri. Daca fundul malos are si insertii de argila, aproape ca n-o mai scoti. 
Bruce ancoreaza in orice fel de fund. Am inceput sa o folosesc foarte frecvent, dupa ce in canalul Periboina, la varsare in mare, nu reuseam sa fundarisesc Danforth-ul, din cauza vegetatiei care ii umplea paleta inainte de a se infige.

Parerea mea este ca o ancora dintre cele deja inventate (lista e destul de lunga :) ) este o alegere foarte buna, fiindca intr-o greutate mica, avem o forta de ancorare mare. Daca se foloseste legatura din diamant (intre bratele ancorei) orice ancora se poate recupera usor, indiferent de pietre, craci sau altele.

Mihaif99

 Jos palaria Floio, pe langa barca de 2500 kg ai si disponibilitatea si buna vointa sa iti sacrifici timpul si sa explici pe indelete chestii elementare. Respectele mele man.


Intersect

#27
Citat din: Florio din Octombrie 12, 2014, 06:13:45 PM

Treburile astea sunt valabile doar la pescuit. Astfel, pescarii de la Marea Neagra, au ancore facute dintr-o teava in jurul careia se sudeaza patru brate arcuite din fier beton.  Daca ancora se agata prea tare in pietre, pescarul trage pana se intinde bratul agatat si recupereaza ancora.

Parerea mea este ca o ancora dintre cele deja inventate (lista e destul de lunga :) ) este o alegere foarte buna, fiindca intr-o greutate mica, avem o forta de ancorare mare. Daca se foloseste legatura din diamant (intre bratele ancorei) orice ancora se poate recupera usor, indiferent de pietre, craci sau altele.

   Ancora (tevi sau fier plin sudate intre ele) cu bratele din sarma de 8 sau 10 se foloseste si la noi la Dunare,aceleasi principiu daca se agata tragi de ea pana se indreapta unul dintre brate si o scoti fara probleme.In aceleasi imprejurari personal folosesc o ancora Hall si la pupa daca este nevoie una tip umbrela.Nu am ramas fara ele niciodata.
  Cea Hall sa mai agatat dar am reusit sa o eliberez dupa ce m-am invartit in jurul ei.
   Acum folosesc metoda explicata de Mihai intr-un topic mai vechi.Nu il gasesc acum,Mihai te rog pun te rog poza cu ancora,lantul ca inaintas prins pe lungimea bratului ancorei cu clipsuri de plastic.
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

E in topicul acesta :)  de fapt e aici pe pagina 2 trebuie doar sa faci scroll mai sus ca sa vezi postarea.
Sistemul merge beton si la ancore tip umbrela.

Cheers!

Intersect

 :D Scriam pe telefon si am luat-o pe campii  ;D
Born to fish,forced to work!!!