Un sfat va rog

Creat de ionpescarul, August 12, 2014, 06:43:02 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionpescarul

Acum o ora am alunecat pe iarba ,intr-un peco si sa umflat mana, bustean ,Abia mai misc degetele  ,beleaua sa intamplat prin germania,sunt cu masina si nu am asigurare medicala.

dany

Imobilizeaza mana si incearca sa nu o misti deloc.Ideal ar fi sa nu fii singur,pt.ca ai nevoie sa fii condus ,sa te vada un medic.I-mi pare rau  de cele intamplate

ionpescarul

Citat din: dany din August 12, 2014, 06:54:28 AM
Imobilizeaza mana si incearca sa nu o misti deloc.Ideal ar fi sa nu fii singur,pt.ca ai nevoie sa fii condus ,sa te vada un medic.I-mi pare rau  de cele intamplate
Nu sunt singur,dar trebuie sa conduc 'si mai am de stat cateva zile,mana sa umflat bustean ,parca ma muscat 50 de albine nu o pot folosi deloc ,doare  tare cand se atinge de ceva ,totusi  conduc cu dreapta ,dar greu ,caruta nu are servo.

cristiantutuianu

I-mi pare rau  de cele intamplate Nea Ioane
Uite ce zice "netu" la sfatul medicului vezi daca seamana cu simptomele care le ai
"Entorsa reprezinta o leziune capsulo-ligamentara care se manifesta printr-o intindere ligamentara puternica sau prin ruptura microscopica ligamentara. In general entorsa se produce din cauza unei miscari bruste sau a unei cazaturi.
Diagnosticul cert se pune in urma examenului radiologic. Durerea este resimtita imediat pe partea pe care s-a produs entorsa, apare edemul, articulatia se umflandu-se progresiv, iar pielea se tumefiaza.  In momentul entorsei multe persoane simt sau aud senzatia de rupere a ligamentelor sau o pocnitura.
Tratamentul consta in imobilizarea articulatiei prin ciorap elastic sau aparat gipsat si repaus (se folosesc carje pana cand mersul nu mai este dureros). Gheata si compresele reci se folosesc pentru ameliorarea edemului si antiinflamatoarele nesteroidiene (ibuprofen, ketoprofen, diclofenac) pentru ameliorarea durerii.


Luxatiile reprezinta intinderea fortata a ligamentelor asociate cu deplasarea extremitatilor osoase ale unei articulatii, din cauza unei miscari bruste sau a unei cazaturi. Semnele clinice pentru luxatie sunt  durerea, edemul,  tumefierea la nivelul articulatiei si senzatia de deplasare a osului in cadrul articulatiei (se simte ca ,,fuge'').
Diagnosticul cert este confirmat prin radiografie.
Tratamentul consta in imobilizarea articulatiei in aparat gipsat sau orteza timp de 21 – 28 de zile. Tratamentul simptomatic se face cu aniinflamatoare  pentru ameliorarea durerii. Se recomanda efectuarea de exercitii cu membrul afectat pentru evitarea atrofiei musculare. Fractura reprezinta ruptura unui os sau a unui cartilaj osos. Exista doua tipuri de fracturi: fracturi inchise in care pielea este intacta si fracturi deschise, cand pielea este sectionata, fragmentele osoase trec prin piele, iar pericolul de infectie este mare in acest caz. Un alt tip de fractura este cea in lemn verde, care apare la copii. La ei oasele fiind mai elastice, chiar la lovituri puternice (lovituri la sanius sau caderi pe gheata) osul nu se rupe ci apare o fisura de-a lungul lui. Simptomatologic la o fractura osoasa apare durerea acuta, o imposibilitate de a realiza gesturi, uneori apare hematom sau deformare. Cand un os se rupe se aude un zgomot asemanator cu un trosnet, iar membrul respectiv se scurteaza. De asemenea la locul fracturii pot exista mici fragmente care se pot misca independent si pe care le putem simti la palpare. Diagnosticul cert se pune pe baza examenului radiologic.                           
Tratament: Obligatorie este prezentarea la ortoped care poate reusi realinierea oaselor fara interventie chirurgicala (reductia fracturii) si apoi imobilizarea osului in aparat gipsat. Segmentul lezat se imobilizeaza in aparat gipsat pe o perioada ce poate varia de la 21 la 60 de zile. In toata aceasta perioada este bine sa nu uitam de exercitii in sensul ca daca, de exemplu, antebratul este imobilizat in gips trebuie sa utilizam zilnic mana in diverse exercitii."

pelicanul

Ideal ar fi sa faci o radiografie si sa te prezinti la medic. Dar daca nu se poate...

Imobilizarea ar trebui facuta cu atela (o scindurica invelita in fasa) si fara sa stringi exagerat fasa pe mina pentru ca pot aparea probleme cu circulatia singelui. Imobilizarea cu fasa elastica e buna doar o zi,  doua, dupa aceea pot aparea probleme circulatorii.

Antiinflamatoarele (ibuprofen, ketoprofen, diclofenac) sub forma de unguent se aplica local, in strat gros pe piele in zona umflata, si apoi se aplica deasupra comprese cu apa rece si se leaga. Zona se spala bine cu apa si sapun cel putin de doua ori pe zi si apoi se lasa nelegata citeva ore pe zi pentru a permite uscarea si a evita aparitia de iritatii. Daca exista rani sau iritatii nu se aplica crema antiinflamatoare pe zona respectiva.

Antiinflamatoarele se pot lua si pe gura (pastile), intotdeauna dupa masa si eventual insotite de omez (omeprazol) pentru a evita aparitia durerilor de stomac.

Insanatosire grabnica!

ionpescarul

Din ce am citit ,scris de voi ,nu e rupta ,nu a troznit,asta e ,mergem inainte ,va multumesc mult.
Sanatate

AdrianZUZ

Citat din: ionpescarul din August 12, 2014, 11:47:56 AM
Din ce am citit ,scris de voi ,nu e rupta ,nu a troznit,asta e ,mergem inainte ,va multumesc mult.
Sanatate

Nu te lasa fara radiografie, cat de repede poti! Unele entorse sunt mai rele ca fracturile si unele fracturi seamana leit cu o entorsa. Le-am vazut pe toate la ski, moto, basket and shit si totusi am aflat ca sotia a avut o fractura (tripla) la degetul mare dupa 1 an ... nu se mai repara decat cu operatie, spart os ... si tot pierde constant din mobilitatea articulatiei. Sanatate multa.

ionpescarul

Am fost la spital ,au facut radiografie si nu e rupt nimic ,au uns cu ceva si au  bandajat mana   cu o fasa speciala sa stea  fixata ,am intrebat cat costa  si au zis ca nimic ,dupa 2 zile trebuie schimbata fasa.

acig

Bafta nea Ioane!!!! Cu multa grije ajungi acasa si o faci bineeeeeeeeee!
Salutari si sa auzim numai de bine;
PS
Pelicanu stie bine ce vorbeste;
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Mihaif99

#9
Citat din: AdrianZUZ din August 12, 2014, 05:51:21 PM

----- am aflat ca sotia a avut o fractura (tripla) la degetul mare dupa 1 an ......

@adrian
Asa ceva se face daca dai cu cantul schiului in deshtu' mare. :)
Alt tip de fractura e cand dai degatul mare peste cap si tendonu un loc ca se rupa ramine atasat asa  ca se despica osul   ;)

@Ion  Scuze de off topic.  Bafta mare - si mare atentie. Problemele astea entorse, sau pur si simplu, vase sparte fascia distrusa pot fi foarte periculoase. Mai ales strivirile sunt foarte nasoale. Daca nu a cazut ceva greu pe ea e probabil o entorsa. Oricum +1. Felicitari ca ai mers la spital. 

Te sfatuiesc ca odata ajuns in tara, sa te duci imediat la doctor daca lucrurile s-au agravat.
http://www.cnn.com/2014/02/25/health/miles-obrien-amputation/

AdrianZUZ

Citat din: Mihaif99 din August 12, 2014, 11:01:42 PM
Citat din: AdrianZUZ din August 12, 2014, 05:51:21 PM

----- am aflat ca sotia a avut o fractura (tripla) la degetul mare dupa 1 an ......

@adrian
Asa ceva se face daca dai cu cantul schiului in deshtu' mare. :)
Alt tip de fractura e cand dai degatul mare peste cap si tendonu un loc ca se rupa ramine atasat asa  ca se despica osul   ;)


Sau cand incerci sa te ti de partie! 8) Mayrhofen 2009, de atunci nu mai dau diagnostice. Osul de la baza (trapez?) spart in 3 + metacarpian si am zis ca este o articulatie sau un tendon zburatacit, inflamat, max 3 saptamani si trece.

ionpescarul

Citat din: ionpescarul din August 12, 2014, 08:15:27 PM
Am fost la spital ,au facut radiografie si nu e rupt nimic ,au uns cu ceva si au  bandajat mana   cu o fasa speciala sa stea  fixata ,am intrebat cat costa  si au zis ca nimic ,dupa 2 zile trebuie schimbata fasa.

Mi-au dat o scrisoare ,cu concluzia lor ,radiografie ,etc ,sa o arat acolo unde voi schimba bandajul (adica. tot la ei) da ce spital ? ce oameni?,ce aparatura,totul e diferit vizavi de notiunea noastra despre spitale.Si era un spital de stat,nu privat.