Ce sistem de vopsire e mai potrivit pentru o barca din placaj+epoxy?

Creat de bogdanbuciu, Iulie 09, 2011, 05:56:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bogdanbuciu

salut,
trebuie sa imi vopsesc barcuta, peste stratul de epoxy+tesatura numai am nimic, as da un grund sau primer si apoi o vopsea cat mai potrivita pentru barci si apa.
Astept recomandari.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Vali

Salutare coach ;), cred ca prima chestie pe care trebuie s-o faci e sa chituiesti bine suprafetele barcii. Cand vei da cu vopsea, daca nu ai chituit si slefuit exteriorul, iti vor iesi in evidenta cele mai mici denivelari (intreaba-l pe Vince si iti va confirma). Poti folosi chit poliesteric auto, e usor de aplicat si slefuit, peste care ai urmatoarele optiuni de vopsea:
1. Sprit-chit auto, care e o vopsea de control, si iti arata unde mai ai de slefuit sau chituit. Se dilueaza cu nitrodiluant 209 pana la proportia de 1/1, se aplica prin pulverizare, dupa care se slefuieste sau chituieste pana se aduce suprafata la calitatea dorita.
2. Filler poliesteric, tot un fel de spritz-chit, dar cu rol de umplere a porilor, denivelarilor etc. Se gaseste tot la magazinele auto, se adauga intaritor si un thinner special, se aplica prin pulverizare, dupa care se slefuieste cu smirghel de apa din ce in ce mai fin, pana se obtine calitatea dorita. Acest filler este pentru finisaje de finete, deci poti obtine inclusiv luciu de sticla daca dai un polish.
3. Cea mai ieftina si raspandita vopsea care se poate da pe barca e vopseaua alchidica (emailurile obisnuite din comert). Se poate da prin pulverizare sau la trafalet, si trebuie sa stea minim 24 de ore pana la uscarea definitiva. Se dilueaza cu diluantul D500 pentru produse alchidice.
4. O vopsea mai calitativa este Emaurul auto, adica un email mai rezistent, care isi face treaba foarte bine la barci. Se poate aplica prin pulverizare sau la trafalet, insa iese cel mai bine la pulverizare. Se dilueaza cu un thinner special, pe care il gasesti tot la magazinele auto.
5. Cele mai calitative vopsele sunt cele poliuretanice sau epoxidice, iar pentru noi o vopsea poliuretanica auto este cea mai la indemana alegere. Se adauga intaritorul specific, se aplica prin pulverizare, si are avantajul ca e foarte rezistenta la uzura, radiatiile soarelui, oscilatii de temperatura etc. Pretul este ceva mai mare, insa pentru un caiac eu zic ca se merita sa cumperi un kil de vopsea de calitate, pe care s-o aplici la pistol :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

zaad


Captan

Eu am luat la "blana" vopseaua veche de pe barca, intr-adevar au ramas urme si mi-a fost lene sa o mai chituiesc. M-am gandit ca nu o duc la expozitie, asa ca, daca nu esti prea pretentios, poti sa dai direct vopsea auto peste fibra (cum am facut eu) si iese super. Succes.