Participarea mea la TID 2011 ( Ingolstadt-Sf Gheorghe)

Creat de Delafluviu Guzi, Aprilie 17, 2011, 11:24:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Delafluviu Guzi

Aurelian,e misto ideia cu "clcul" asta, dar dam de belele daca ar vedea aia cate caiace se fac la noi, fara a se plati drepturile de autor.Caiacul meu e facut dupa planul original( cu ceva supradimensionari  la capacele compartimentelor pentru bagaje), pe care mi l-a cumparat cineva din USA. De ceilalti nu stiu nimika  >:(. Cred ca ideia nu e rea deloc, dar pentru celelalte editii, ca anul asta nu mai e timp deloc-deloc.

Delafluviu Guzi

Momentan telefonul meu mobil e pe baza de abonament la compania Orange. Contracul abonamentului a expirat de asta iarna. Din experienta celor ceau mai calatorit peste hotarele tzarii, care credeti ca ar fi cea mai avantajoasa varianta de telefonie in "roaming"?

x_petrolist

Citat din: Delafluviu Guzi din Iunie 05, 2011, 06:24:34 PM
... ideia cu "clcul" asta ....
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu cei care copiaza caiacele lor. Daca tu n-ai facut acest lucru, n-ai motive sa te ingrijorezi. Si in mod cert nu este tirziu sa incepem demersul. Ai destui bani ca sa acoperi primele 3-4 saptamini. In consecinta adunarea de fonduri va continua si dupa data de incepere a TID-ului si asta inseamna ca avem 5-6 saptamini la dispozitie pentru a afla daca cei de la CLC sint dispusi sa ajute . Eu zic sa-l cooptam pe Vali si sa concepem o scrisoare insotita de poze si date exacte privind obtinerea planurilor si constructia caiacului.

gvincentiu

Citat din: x_petrolist din Iunie 05, 2011, 07:03:22 PM
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu cei care copiaza caiacele lor. Daca tu n-ai facut acest lucru, n-ai motive sa te ingrijorezi.
Shit!! Am pus-o ! :) Si cand te gandesti ca le-am trimis un mail inainte de a ma apuca de treaba....
Ganduri bune !

Vali

Salutare, va dati seama ca sar la cap in orice problema pot, numai sa realizam veselia lui Guzi pe Dunare :D. Ca de obicei, nu-mi fac mari sperante despre sponsorizari, da' nu se stie de unde sare ie(p)uroiu ;D. Ia mai bine sa redactam in brigada extinsa un ravash pentru cei de la celece, sa spunem ca Guzi a fost si anu' trecut etc. S-ar putea ca gagiii sa fie incantati ca se participa la TID cu un caiac de-al lor, dar banuiesc ca ar vrea sa fie cat mai fatzos, ceea ce ar insemna ori caiac nou, ori fatzuit cel actual, ceea ce trebuie facut in timpul scurt care a mai ramas  :o.

@Vince: da' de ce ai pus-o, ca tu nu te bagi la TID pe tot traseul, si nici nu ai copiat barcazu' de la ei, ci doar te-ai inspirat :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

x_petrolist

Citat din: Delafluviu Guzi din Aprilie 19, 2011, 09:27:21 PM
Cat despre cort si mai multe chestii ce vor fi incluse in echipamentul meu, lista ramane deschisa, si lucrez pe ea.
Salutare si pe curand !
Guzi, daca nu ai cumparat cortul iti pot oferi unul cu iz de Jurilovca.

Delafluviu Guzi

#96
Cu adanca tristete in inina si minte, va anunt ca am fost nevoit sa HOTARASC retragerea participarii mele de la acest TID-2011 !
Treaba asta e din cauza lucrarii pe care o fac in Bucuresti si pe care n-o pot abandona, pentru nimic in lume, pentru ca nu sunt un simplu angajat care isi da o demisie, si s-a spalat pe maini...
Ca sa intelegeti ce mi s-a intamplat si ca sa nu fiu bombardat cu intrebarea "Dar de ce, Guzi?", care sa ma amarasca si mai tare, incerc sa explic in cateva cuvinte.
Beneficiarul acestei lucrari, e un individ care imi este vecin usa in usa la Galati. Dincolo de faptul ca are o personalitate extrem de puternica si e destul de invatzat, are totusi o taitudine extrem de rigida si este imprevizibil pana la extrem. Cu toate astea, in timp ( vreo 20 de ani), am reusit sa construim o punte de comunicare ciudata. Ne-am imprietenit, oarecum. El pe langa faptul ca e decan la o catedra tehnica, de la universitatea din galati, mai invarte si ceva afaceri imobiliare cat si ceva tranzactii cu picturi romanesti celebre ( Tonitza, Grigorescu, Petrascu etc). In ultimii 2 ani am mai lucrat pentru el de 3 ori, fiind totodata si cel mai generos la plata dintre toti clientii pe care i-am avut in cariera mea. Un beneficiar ciudat-excentric , dificil in comunicarea nuantzata pentru toata lumea din jurul lui, cu exceptia mea ( cu care pot face replici de umor negru, fara sa se supere).
Un tip neincrezator in oameni, bineinteles cu exceptia mea !
Cand am venit la aceasta lucrare, dupa estimarile mele trebuia terminata prin luna Mai. Dar pe masura ce timpul trecea, dupa inceperea lucrarii, am constatat ca tipul nu stia ce vrea sa faca la acest apartament ( mostenit impreuna cu ceva tablouri extrem de valoroase, plus mobila stil Ludovic XIV, si colectii mari de enciclopedii si carte vechi, dar deteriorata de cutremurulde la 1977). Din cauza unei probleme tehnice a     redactarii unui mesaj mare sunt nevoit sa continui in postul urmator    

Delafluviu Guzi

Deci am venit la Bucuresti, am inceput treaba si pe masura ce timpul trecea si mai facea rost de bani ( ma refer la sume mari), tipul se razgandea si intotdeauna dorea altceva in plus de executat. Initial mai aveam un partener de lucru care era un nepot de a lui. Pana la urma s-au certat din cauza unui dialog ciudat si dificil, iar acel nepot a fost alungat. Eu cu tipul ala (nepotul) faceam echipa buna, din punct de vedere tehnic.
Daca initial am venit sa rad pereti sa-i gletuiesc si vopsesc, a trebuit sa ma apuc si de faiantza (doua bai plus bucatarie), parchet, ansamblat mobila de bucatarie, schimbat prize si intrerupatoare etc).
Fara sa-mi dau seama m-am trezit un fel de "Supervizor" si la alte chestii ce tin de executiile unor instalatori ( sanitari electrici, aer conditionat etc) in lipsa proprietarului care vine in Bucuresti cel mult o data la o saptamana. Dar intotdeauna cu alte si alte decizii-razgandiri.
Din cauza asta am sarit extrem de mult din timpul meu, propus initial, acestei lucrari. Actualmente , dupa cum merg treburile in casa, ma apuca si 1 iulie in Bucuresti....
Cat despre acceptarea unor voluntari care sa ma ajute sa termin este exclus. Pana acum am vorbit de treaba asta doar cu Sandrin pe care l-am vrut sa mearga la Ingolstadt in locul meu.Bineinteles daca poate.( nu poate !)
Apoi am vorbit si cu cineva aseara, pentrru ca trebuia sa ma intalnesc cu cel mai consistent sponsor individual si i-am explicat "nenorocirea"












 

Delafluviu Guzi

#98
Pe masura ce timpul trecea si oamenii se mobilizau pentru mine, incepeam sa imi doresc din ce in ce mai mult sa particip, chiar incepeam sa visez noaptea cum ma chinui sa construiesc replici intr-o engleza vorbita chinuita si nu numai... Imi doream teribil de tare sa ma vad plecat odata. Dar imprevizibilul de la lucrare cat si deontologia mea personala si fara discriminari, ca sa scap din presiunea asta teribila care-mi distruge ficatul datorita stresului, am vorbit amiabil,cu beneficiarul ieri si mi-a dat de inteles ca vrea sa continuam si sa terminam acum, cu orice pret impreuna aceasta lucrare. Mi-am dat acceptul usor deoarece stiu cu ce se "mananca" TID-ul si nu vreau sa ma imbolnavesc de nervi sau sa merg cu temele de casa nefacute ! ( Criza de timp atroce !)
N-as accepta sa merg la TID cu caiacul nepus la punct ( iau apa pe la capacele compartimentelor pentru bagaje, pentru ca m-am abatut de la proiect).
N-as accepta sa merg la TID intr-un caiac in care ma urc pentrru prima data, pentru un drum de peste 2500 Km pe durata a 75 de zile....

In schimb a ramas colectata aceasta suma de bani ( saptamana trecuta erau cam 4100 lei), pe care o pun la dispozitia comunitatii .
Cine vrea sa si-i retraga, e ok, din punctul meu de vedere...
Eu as sugera sa--i canalizam catre "Raid" , sau spre Nea Nicu , ca-i va fi de folos la trensportarea si lansarea la apa a yachtului sau.

Delafluviu Guzi

#99
Ma simt penibil rau de tot din cauza ca prin felul meu de a fi imi place sa fac practic o treaba si nu sa trancanesc ca o fac, fara sa ma apuc de ea. Exemple, ar fi maniera cand am plecat la viata monahala, dupa care tanjeam multi ani, fara sa suflu o vorba , desi ma manca limba, pentru acel demers ,nu tocmai facil. La fel si primul meu caiac din poliplan de la deseuri, l-am facut fara sa am nimic-nimic( bani, materiale,unelte) in afara unei epave de schelet.
Ma simt penibil fata de colegul "Legenda Dunarii", cu care am batut palma in privinta  divizarii cheltuielilor de transport....
 O sugestie de ultim moment ar fi, daca sunteti de acord, sa-l ajutati pe el macar cu o parte din aceasta suma, ca nu-l da banii afara din tzara, si pentru acest demers a facut discret niste sacrificii.
Astea fiind spuse, ma gandesc la vorbele colegului Florio, care spunea la inceputuri  (citez din memorie):
"-Guzi e bine sa incercam, daca se poate e bine, daca nu se poate nu ai sa te duci, dar e bine sa incercam..."

NU-mi ramane decat sa sper ca intr-un an, sa fac cap-coada aceasta expeditie devenita traditie...Intr-un an cand prioritatea mea numarul 1 sa nu fie alta si sa ma pot, echipa cu toate nimicurile logistice care mi-ar place sa le am in dotare ( incarcator solar, telefon la internet, ceva camere video speciale, saci speciali etc etc) . O expeditie pe care sa mi-o pregatesc singur, lejer in timp nestresat de presiuni, oricat de bine intentionate ar fi ele....

Delafluviu Guzi

... Imi expira timpul de net din oras....mai vorbim....astept ideile voastre in privinta banilor colectati.

stavride

Poate pastram banii intr-un cont, iar la anul ii directionam tot catre participarea unui roman la TID. Asta daca nu are nevoie anul acesta cineva de ei.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

CrocodiluDiluDilu

Life in color!

Vali

Tocmai am vorbit cu Legendaru, omul care si-a dat demisia de la munca lui si si-a vandut motocicleta si parapanta, special pentru a participa la TID pe tot traseul. Eu mica mea parte de contributie vreau s-o directionez catre Legendaru, mai ales ca mi-a spus cu binecunoscuta-i modestie ca orice contributie e binevenita :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Hetruc G

Si mica mea contributie doresc sa fie directionata catre Legendaru'.
:)