Intrunire de toamna in Delta

Creat de Pupezica, Septembrie 10, 2014, 03:56:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Citat din: Pupezica din Septembrie 13, 2014, 01:05:03 AM
gasca "ecologista"

Bogdan , te rog frumos sa incetezi cu acest termen in ghilimele . Adevarat ca ne-am ciondanit candva , insa orice ai crede tu despre mine ( si altii ) ..... chiar sunt ecologist convins . Indiferent in ce mod manifest asta . Asadar , cand vreodata am sa mai gasesc in interventiile tale aceste ghilimele in stanga-dreapta termenului am sa o iau ca pe o ofensa personala .

Multumesc .

Ciby

Intrebari Bogdane:
Tu ce faci cand vine seara? Dormi in barca? Nu prea cred! Te retragi "acasa", la Mahmudia.
De ce n-ar fi "acasa" aceasta tabara?
De ce sa nu bem un sprit impreuna, seara la un foc si de ce sa nu-l ascultam pe Florio cantand la chitara?
De ce trebuie sa fim prieteni din spatele tastaturii si sa ne vedem doar in pozele scapate cu zgarcenie prin vreun post?
Apropos, tu stii de unde iti cunosteam "mutra" inainte de a ne intalni? Din niste poze de pe net de la nu stiu ce conferinta, de pe vremea cand lucrai intr-un anume loc, de care mi-ai spus pe urma la intalnire si pe care le-am gasit cautand cu Google dupa numele tau! Din multimea de rezultate intoarse, am facut legatura dintre tine si personajul din poze dupa o mana vazuta intruna din pozele postate in topicul cu barcuta gonflabila. Si cand te-am vazut in barca, venind pe Sontea la intalnire, am avut o satisfactie constatand ca nu m-am inselat!
De ce sa aplic aceeasi metoda si cu restul "prietenilor" de pe Capcompas? Multora dintre ei nici macar nu le cunosc numele!
(Prieteni in ghilimele pentru ca prietenii se cunosc, se intalnesc, au in comun anumite lucruri. In cazul de fata doar ultima afirmatie este valabila.)

Acum sa revenim la oile noastre!
Campat in balta sau pensiune?
Daca suntem de acord pentru campare, tabara de baza cu incursiuni lungi si scurte, dupa posibilitatile fiecaruia, sau traversade urmate de tabara de seara?
In functie de raspuns, urmeaza alte intrebari.

Pupezica

Citat din: Ciby din Septembrie 13, 2014, 06:44:28 AM
Intrebari Bogdane:
Tu ce faci cand vine seara? Dormi in barca? Nu prea cred! Te retragi "acasa", la Mahmudia.
De ce n-ar fi "acasa" aceasta tabara?
De ce sa nu bem un sprit impreuna, seara la un foc si de ce sa nu-l ascultam pe Florio cantand la chitara?
De ce trebuie sa fim prieteni din spatele tastaturii si sa ne vedem doar in pozele scapate cu zgarcenie prin vreun post?
Apropos, tu stii de unde iti cunosteam "mutra" inainte de a ne intalni? Din niste poze de pe net de la nu stiu ce conferinta, de pe vremea cand lucrai intr-un anume loc, de care mi-ai spus pe urma la intalnire si pe care le-am gasit cautand cu Google dupa numele tau! Din multimea de rezultate intoarse, am facut legatura dintre tine si personajul din poze dupa o mana vazuta intruna din pozele postate in topicul cu barcuta gonflabila. Si cand te-am vazut in barca, venind pe Sontea la intalnire, am avut o satisfactie constatand ca nu m-am inselat!
De ce sa aplic aceeasi metoda si cu restul "prietenilor" de pe Capcompas? Multora dintre ei nici macar nu le cunosc numele!
(Prieteni in ghilimele pentru ca prietenii se cunosc, se intalnesc, au in comun anumite lucruri. In cazul de fata doar ultima afirmatie este valabila.)

Acum sa revenim la oile noastre!
Campat in balta sau pensiune?
Daca suntem de acord pentru campare, tabara de baza cu incursiuni lungi si scurte, dupa posibilitatile fiecaruia, sau traversade urmate de tabara de seara?
In functie de raspuns, urmeaza alte intrebari.

Ciby, poate ca sunt mai artagos ca de obicei dintr-un motiv simplu, pe care il spun public : sunt ne-plimbat prin Delta de peste o luna. Efectiv nu mai pot... ma ia cu dureri de cap  :D :D :D cand vorbesc despre Delta.

In al doilea rand, "nu puneam botul" la initiativa lui Vali daca nu ma bucura... sa ma cunosc cu cei cu care vb din spatele unei tastaturi = colegii de pe forumuri. Dovada este ca eu am facut prima propunere de "program & traseu".

Al treilea lucru pe care l-am spus dar il mai spun o data este ca nu impun nimanui nimic. Am propus un traseu, am propus un program Am ridicat niste probleme, atat. Traseul a fost propus bazandu-ma tocmai pe unul dintre comentariile tale din trecut, nu stiu daca-ti mai amintesti : "... din pacate foarte putina lume cunoaste Delta de Nord..." (citat aproximativ). Consider ca este pacat... este cea mai frumoasa zona a Deltei.

Cat despre cunoasterea prietenilor, a colegilor de forum... ma bucura insa nu cu pretul ratarii unei ture. Poate alta ar fi fost abordarea mea daca aveam in luna august 8 ture in loc de 0 ture. Dar aceasta este problema mea ...

Acum, chestii practice si pragmatice ...

1. Cu cat mai mare este "asezarea" omeneasca  :) :) :) cu atat mai mici sunt sansele de campare. Spre exemplu, in Mahmudia eu nu stiu unde se poate campa... Cu atat mai putin in Tulcea. Din acest motiv am propus "ajungem si plecam" in tura.

2. Singurul loc pe care il cunosc in Delta (dar asta este vina mea pentru ca nu ma uit dupa asa ceva) unde pot fi puse cca 10 corturi relativ unul langa altul este Sireasa. Dar s-ar putea sa ma insel...

3. Reiau ceea ce am propus, n-am impus : o tura de minim 2 zile Mahmudia - Chilia Veche prin Balta si retour, cu vizitarea unor zone deosebite. In acest fel cine voia sa se cazeze, se caza, cine voia sa campeze, campa, cine voia "mai pe scurtatura", putea fi indrumat pe Lopatna si Centura Estica a Chiliei, cine voia Imperiul Cormoranilor, ma urma ... Amintesc faptul ca unii colegi au "ridicat-o" si mai sus, pe buna dreptate. Daca tot batem 600 km, macar sa intelegem si noi ceva... Am adaugat ca si cei 300 Km pe care ii voi bate eu dus - intors reprezinta un motiv...

4. Am scris, dar mai scriu o data : nu conteaza motorizarea. Am dat si exemplu "practic" legat de regrupari ... In aceste conditii, ca sa invoci "motorizarea slaba" ca fiind un principal impediment in realizarea unei ture nu se poate pune decat pe seama ... "relei vointe". Ori, ca sa "piarda" 20 de oameni pentru unul care vrea sa sueteze in tabara, nu mi se pare corect. Ma vei intreba Ciby ... ce sa piarda ??? Vor pierde experienta ta, a mea , a lui Vali... vor pierde Chilia Veche, Biserica Germana, Imperiul Cormoranilor, lacurile nestiute ale Deltei de Nord, Stramtoarea Dracului ... vor "pierde" locuri in care nu vor ajunge niciodata. Vor "pierde " informatii la care nu vor avea niciodata acces ... poate ti se pare ridicol, dar acesta este motivul pentru care construiesc GDD -ul. Sa nu mai treaca nimeni prin ce-am trecut eu. Prin urmare, vazand ca toti achieseaza la tura si doar unul "slab motorizat" propune "suete" in tabara, am fost un pic revoltat ... ;D ;D ;D

Acum, pentru cei care stiu Delta... Ce ture se pot face  si din ce locatie ??? Daca stai pe Sireasa, ai la dispozitie Trofilca si Sontea. Daca stai in Mahmudia... ce ture faci ??? Sau mai bine zis, cat costa ??? Prin cele scrise pana acum am vrut sa fiu fair play, sa nu pun lumea la cheltuieli inutile. Am scris in clar : daca plecarea este din Tulcea, costa mai mult. Pai, asa cum a spus Ciby, eu plec din Mahmudia si ma intorc in Mahmudia ... Asta face ca o tura de 100 km sa aiba ... 200 km. Din acest motiv am propus tura si nu tabara ... Pentru ca si cel care-si permite sa arda 50 L de benzina si cel care isi face bugetul pe 30 L de benzina sa poata participa.

Inteleg sa se fi luat lumea de mine daca spuneam : stam in Mahmudia si facem ture. Evident ca pentru mine acest lucru ar fi fost "in tipic", ar fi fost cel mai convenabil. Dar asa ??? Ce am propus fratilor ??? Am propus tura + campare sau cazare, dupa chef.

Adaug inca un lucru... Culmea, citesc si eu forumurile. Si Capcompas si Barcaholic... Sunt multi cunoscatori cu experienta intr-ale Deltei. Oameni care bat Delta de 40 de ani, nu de 4 ani ca mine. Dar nu am vazut NICI UNUL care sa scrie ceva de Delta de Nord. Uzlina, Isac, Rosu, Rosulet, Tabara, Holbina... Florio cu Razelmul si Portita, Ciby cu barlogul lui din Delta de Vest ... dar nici unul despre Bogdaproste, La Amiaza, Matita, Babina, Cazanele, Miazazi ... Initiativa mea, urmare a propunerii lui Vali s-a vrut altruista sau macar asta am gandit.  Nu este de dorit ??? Nici o problema. Nu ma supar. Nu are rost sa ne contram pe site-uri pentru ca nimeni nu obliga pe nimeni la nimic.

Am facut doar o propunere in sensul celor spuse de Vali. Nu tin ca aceasta propunere sa fie respectata in the field, nici macar pusa in practica. Tot ceea ce am scris pana acum ar trebui sa fie citit, recte interpretat in aceasta "cheie".

@ Ciby : Sigur ca pot campa in orice fel de conditii. Stii asta, prin prisma povestirilor noastre. Motivul pentru care am propus o solutie "combinata", flexibila este din motive de ... "companioane". Nu neaparat Pilotul. Nu stiam cand am facut propunerea cine vine si cum vine ... Daca mergem, sa spunem in formula tu, eu, Vali si Intersect, crezi ca ma intereseaza daca dorm pe barca, pe pamant sau in... puf ??? In apa sa nu dorm ...  :) :) :)

Repet, propunerea facuta de mine este flexibila si da posibilitatea oricarui participant sa aleaga o varianta optima. Impotrivirea mea fata de "tabara" + ture are la baza experienta negativa pe care o am cu diverse "grupuri" legata de delasare, spritz, pescuit... sculat dimineata la 10:00, povesti la focul de tabara, etc., atitudine mult mai comoda decat tura. Atat si nimic mai mult. Ciby, astept cu mare placere intrebarile tale urmatoare...  :) :) :)

Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Citat din: modi din Septembrie 13, 2014, 06:18:49 AM
Citat din: Pupezica din Septembrie 13, 2014, 01:05:03 AM
gasca "ecologista"

Bogdan , te rog frumos sa incetezi cu acest termen in ghilimele . Adevarat ca ne-am ciondanit candva , insa orice ai crede tu despre mine ( si altii ) ..... chiar sunt ecologist convins . Indiferent in ce mod manifest asta . Asadar , cand vreodata am sa mai gasesc in interventiile tale aceste ghilimele in stanga-dreapta termenului am sa o iau ca pe o ofensa personala .

Multumesc .

@ Modi... eu nici macar nu stiu cum te cheama. Ca sa-mi aleg "scrisul" dupa tine, este un pic cam mult. Nu crezi ???  :P :P :P Dar am o solutie mult mai buna : eu scriu cu ghilimele stanga - dreapta iar tu ... ghici ??? Nu ma citesti.  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Ciby

#49
Prin prisma ta, tot ce ai propus pare OK.
Ideea taberei este ca fiecare face cum crede de cuviinta.
Se pot organiza turele, respectiv programul, aici pe forum, sau acolo, la fata locului. Cine este interesat sa vada si sa cunoasca, va merge. Cine vrea loco, loco va ramane. In plus, cei cu barci mai rapide vor putea lua la bord pe colegii cu barcile mai incete si nu va trebui sa stam unii dupa altii.
Si ce loc mai bun de plecare in turele din Delta de nord gasim decat Delta de nord?
Prima zi, traseul catre tabara, cel mai probabil prin Delta de vest, cu vizitarea anumitor locuri. Dupa amiaza, campare, organizarea tuturor "necesitatilor".
A doua zi, pentru doritori, plecare in tura. Unde? Pe unde ne propui.
A treia zi, tot la fel, pentru doritori, alt traseu, tot in Delta de nord.
A patra zi, la fel, alt traseu.
Trasee mai scurte, cu viteza mai mica si popasuri mai lungi, pentru a ne si bucura de ce este in jurul nostru si sa acoperim astfel mai multe obiective.
Nu trebuie sa facem toata Delta de la prima intalnire! Lasam si pentru alta data ca n-o fi asta singura adunare in balta a barcagiilor de pe Capcompas.
La anul mergem in Delta de sud, sau in alta zona.
Hai sa facem o traditie, cum este TID-ul, Raidul, Arcartar, Vasla alba si altele.

Dar sa vedem ce spun si ceilalti.

Pupezica

Citat din: Ciby din Septembrie 13, 2014, 08:41:49 AM
Prin prisma ta, tot ce ai propus pare OK.
Ideea taberei este ca fiecare face cum crede de cuviinta.
Se pot organiza turele, respectiv programul, aici pe forum, sau acolo, la fata locului.
Ce loc mai bun de plecare in turele din Delta de nord gasim decat Delta de nord?
Prima zi, traseul catre tabara, cel mai probabil prin Delta de vest, cu vizitarea anumitor locuri. Dupa amiaza, campare, organizarea tuturor "necesitatilor".
A doua zi, pentru doritori, plecare in tura. Unde? Pe unde ne propui.
A treia zi, tot la fel, pentru doritori, alt traseu, tot in Delta de nord.
A patra zi, la fel, alt traseu.
Trasee mai scurte, cu viteza mai mica si popasuri mai lungi, pentru a ne si bucura de ce este in jurul nostru si sa acoperim astfel mai multe obiective.
Nu trebuie sa facem toata Delta de la prima intalnire! Lasam si pentru alta data ca n-o fi asta singura adunare in balta a barcagiilor de pe Capcompas.
La anul mergem in Delta de sud, sau in alta zona.
Hai sa facem o traditie, cum este TID-ul, Raidul, Arcartar, Vasla alba si altele.

Dar sa vedem ce spun si ceilalti.

Sunt complet de acord. Ceea ce am spus si mai spun o data este ca aceasta formula costa mai mult. Pentru a "taia" costurile, trebuie sa ne cam limitam la o singura Delta. Spre exemplu, daca te avem pe tine, mergem in Delta de Vest. Dupa stiinta mea avem campare, asa cum am mai spus, pe Sireasa. Mai sunt locuri bune pe Sontea. Razboinita, daca sunt ape medii sau mari s-ar putea sa cam fie inundata.

In prima zi mergem (hei, nu sariti... este  ;D ;D ;D decat  ;D ;D ;D o propunere) in Trofilca si acolo conduc eu grupul, a doua zi facem Periteasca si japsele adiacente, poate chiar Nebunu si Candura si conduce Ciby, a treia zi facem Papadiile neumblate si Arhipenco si daca se poate, intram in Alb si Martinca si tot asa.

I agree, dar asa cum ai spus si tu, sa vedem ce spun si ceilalti.

Trebuie stiut insa CLAR ca asta inseamna CAMPARE si lipsa oricarei aprovizionari, cu exceptia cazului in care cineva da o fuga la Tulcea...  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Ciby

#51
Nu uita ca eu cunosc doar estul Deltei de vest!
Iar barcile pot fi date la apa si masinile pot fi lasate si la Nufaru.
Traseu de "insertie" ar putea fi si pe Sulina, Arhipenco, Papadia veche, Sontea.
Propun ca si locatie pentru tabara, zona Sontea, in zona aval de prima intersectie cu Olguta. Relativ aproape si de Delta de Nord si de Delta de vest.
Dar sa asteptam si alte pareri.

Pupezica

Citat din: Ciby din Septembrie 13, 2014, 09:03:39 AM
Nu uita ca eu cunosc doar estul Deltei de vest!

Ce nu stii tu, stiu eu  :) :) :) iar ceea ce nu stiu eu, stiu altii  ;) ;) ;). Sa ne vedem acolo fara cearta ca ne descurcam noi ... 8) 8) 8)

Mai fac o propunere, ca vad ca nu a sarit inca nimeni de c...r in sus  ;D ;D ;D : Putem campa pe Lopatna si avem "arie de actiune" in Delta de Nord. Sau, daca se doreste o solutie si - si, asa cum am propus eu initial, putem campa la Mila 23. In acest fel avem si aprovizionare la botul calului, avem si Sontea si estul Deltei de Vest pe care o cunosti tu (abia astept sa-mi arati Apicolul si eu tie sa-ti arat Zimtatul  :D :D :D  ), avem si acces facil in Delta de Nord prin Eracle - Lopatna, avem si acces "facil" (1/2 din distanta fata de cazul in care am campa pe la Tulcea sau Mahmudia - Murighiol) catre Chilia Veche, pentru cei care vor ture lungi...

Deasemenea avem acces si catre Rosca Buhaiova... dar iar imi pun in cap ... "ecologistii"  :) :) :) Caaah, acolo nu este voie, se imperecheaza pasarica verde cu cea alba... Pentru cunoscatori : Daca te sui pe mal la prima pancarda care anunta "Zona complet protejata Rosca Buhaiova", ce sa vezi ??? Pasc vite. Daca te uiti mai atent, vezi si niscaiva mormane de oase in "rezervatie"... Deh, animale sacrificate ilegal...  Si transate la locul faptei ... Poate confirma din cate imi amintesc un alt bun cunoscator al Deltei, Alex1958 (sper sa nu gresesc). Oricum, am poze si pot proba TOT CEEA CE SPUN pana in cele mai mici amanunte ...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Ciby

Eu unul n-am nimic impotriva. Iar punctul de insertie poate fi Murighiol sau Mahmudia. Si mai departe, traseul prin Isaac si Crisan.
Iar despre oase, acum niste ani am fost instruiti la modul cel mai serios sa fugim de ele, pot apartine unui animal mort de Antrax, iar bacilul traieste, ca si cel de ciuma, muuulti ani in zona infestata.

modi

Citat din: Pupezica din Septembrie 13, 2014, 08:01:02 AM
Citat din: modi din Septembrie 13, 2014, 06:18:49 AM
Citat din: Pupezica din Septembrie 13, 2014, 01:05:03 AM
gasca "ecologista"

Bogdan , te rog frumos sa incetezi cu acest termen in ghilimele . Adevarat ca ne-am ciondanit candva , insa orice ai crede tu despre mine ( si altii ) ..... chiar sunt ecologist convins . Indiferent in ce mod manifest asta . Asadar , cand vreodata am sa mai gasesc in interventiile tale aceste ghilimele in stanga-dreapta termenului am sa o iau ca pe o ofensa personala .

Multumesc .

@ Modi... eu nici macar nu stiu cum te cheama. Ca sa-mi aleg "scrisul" dupa tine, este un pic cam mult. Nu crezi ???  :P :P :P Dar am o solutie mult mai buna : eu scriu cu ghilimele stanga - dreapta iar tu ... ghici ??? Nu ma citesti.  :) :) :)

1 - Te-am rugat frumos . Asa mi-am inceput postarea .....
2 - La finalul acesteia ti-am multumit anticipat sperand sa percepi cum trebuie .....
3 - Etalezi in continuare o atitudine de kkt .....
4 - desi cochetam cu ideea de-a ma alatura colegilor in aceasta tura - cel putin pe zona Mila 23 - prefer sa-mi vad de ale mele numai sa nu te intalnesc si sa le stricam cumva astora iesirea .

p.s. Cand vei fuma in barca si vei cara dupa tine o ..... scrumiera ..... stiind ca un filtru de tigare contine poate cele mai nocive substante posibile si se degradeaza in 200 de ani ..... vei atinge acel nivel pe care eu il dau ecologiei . N-ai decat sa-mi spui ca-s nebun sau deplasat , insa niciodata in viata ta sa nu mai ma "injectezi" , vezi-Doamne subtil , cu cacanaria aia de "ecologist de birou" .

p.s.s. Tu te dai prin delta de fo 4 - 5 ani . Eu am cunoscut-o acum 25 de ani . Si imi doresc din suflet ca vreodata sa-i mai plutesc pe canale asa cum erau atunci . Atitudinea asta de ta de inventator al fututului la catedra in fata celor adusi de barza nu face decat sa-ti dauneze si se va incheia prin autoexcluderea ta din aceasta comunitate .
Ca sa urmez sfaturile multor de pe-aici .... esti pe "ignore" total dpmdv .

Pupezica

Citat din: modi din Septembrie 13, 2014, 10:49:08 AM
Citat din: Pupezica din Septembrie 13, 2014, 08:01:02 AM
Citat din: modi din Septembrie 13, 2014, 06:18:49 AM
Citat din: Pupezica din Septembrie 13, 2014, 01:05:03 AM
gasca "ecologista"

Bogdan , te rog frumos sa incetezi cu acest termen in ghilimele . Adevarat ca ne-am ciondanit candva , insa orice ai crede tu despre mine ( si altii ) ..... chiar sunt ecologist convins . Indiferent in ce mod manifest asta . Asadar , cand vreodata am sa mai gasesc in interventiile tale aceste ghilimele in stanga-dreapta termenului am sa o iau ca pe o ofensa personala .

Multumesc .

@ Modi... eu nici macar nu stiu cum te cheama. Ca sa-mi aleg "scrisul" dupa tine, este un pic cam mult. Nu crezi ???  :P :P :P Dar am o solutie mult mai buna : eu scriu cu ghilimele stanga - dreapta iar tu ... ghici ??? Nu ma citesti.  :) :) :)

1 - Te-am rugat frumos . Asa mi-am inceput postarea .....
2 - La finalul acesteia ti-am multumit anticipat sperand sa percepi cum trebuie .....
3 - Etalezi in continuare o atitudine de kkt .....
4 - desi cochetam cu ideea de-a ma alatura colegilor in aceasta tura - cel putin pe zona Mila 23 - prefer sa-mi vad de ale mele numai sa nu te intalnesc si sa le stricam cumva astora iesirea .

p.s. Cand vei fuma in barca si vei cara dupa tine o ..... scrumiera ..... stiind ca un filtru de tigare contine poate cele mai nocive substante posibile si se degradeaza in 200 de ani ..... vei atinge acel nivel pe care eu il dau ecologiei . N-ai decat sa-mi spui ca-s nebun sau deplasat , insa niciodata in viata ta sa nu mai ma "injectezi" , vezi-Doamne subtil , cu cacanaria aia de "ecologist de birou" .

p.s.s. Tu te dai prin delta de fo 4 - 5 ani . Eu am cunoscut-o acum 25 de ani . Si imi doresc din suflet ca vreodata sa-i mai plutesc pe canale asa cum erau atunci . Atitudinea asta de ta de inventator al fututului la catedra in fata celor adusi de barza nu face decat sa-ti dauneze si se va incheia prin autoexcluderea ta din aceasta comunitate .
Ca sa urmez sfaturile multor de pe-aici .... esti pe "ignore" total dpmdv .

Multumesc. Asta te-am si rugat ...  :) :) :)

P. S. Sa inteleg ca "ecologic" este turnatul de benzina peste pestele altora ??? Ce or fi facut cu pestele acela ... milanezii ??? Cred ca l-au aruncat in Dunare. Ooops...  ::) ::) ::)

P. P. S. Nu "injectez" pe nimeni. Cand scriu "ecologisti" cu ghilimele, in nici un caz nu ma refer la tine. Ti-am citit posturile si respect experienta ta ca de altfel si a altora care au de spus ceva pertinent despre apele leganate ale Deltei. Ghilimelele se refera la cei care HOTARASC, nu la tine ... Ghilimelele se refera la cei care dau legi dupa care noi, toti ceilalti, trebuie sa le suportam.

P. P. P. S. (inseamna post - post - post - scriptum) Nu te-am jignit si nici n-am incercat acest lucru. Cuvinte gen "kkt" si "futut" nu-si au locul intre oameni civilizati. Dar tu apreciezi si tot tu decizi.

Din partea mea, numai bine ...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Vali

Cred ca Mila e o idee buna. Ultima oara cand am fost acolo, in aprilie 2007, am prins avat de nu mi-a venit sa cred :). A fost singurul meu pescuit "amator" din ultimii 25 de ani :P. Iar poza de la avatar e exact din acea veselie.
De atunci mi-a ramas dator un milanez, pr'eten cu frate-miu, si de atunci imi tot spune "vino ba sa stai la mine, sa-mi achit datoria". Da' eu betmen, ii spun "gagiule, eu campez ori in balta cu cortu', ori direct pe barca". N-am ce cauta in casa de om cat sunt in balta, ca doar de aia fug de-acasa, ca sa nu mai stau tot intr-o casa.

Asa ca ma gandesc ca in zona Milei se gaseste si loc de campat, si loc la pensiune pentru cei pretentiosi, plus aprovizionare cu ce o mai fi nevoie. Eu am sa incerc sa-mi fac cuibar pe barca, sa soilesc pe apa, sa vedem ce iese pana atunci.
Cred ca Mila e misto din cauza ca locurile interesante sunt relativ aproape. Toata treaba e cum se va ajunge la Mila, adica unde se lasa masini, peridocuri etc. Ma gandesc ca pentru acces pe bratul Sulina, e mai convenabil de la Nufaru, cum am povestit la telefon si cu Modi, si la o adica se pot lasa angaralele la colegul de forum Parking Delta, la Nufaru (e doar o idee).

Din ce stiu, intre Maliuc si Gorgova porneste canalutul ala paralel cu bratul Sulina, care da in Sontea si de acolo la Mila. Cand am fost cu pretenu' lui frate-miu, intr-o juma' de zi am vazut o gramada de locuri misto, inclusiv manastirea Sf. Atanasie, fiind cu o lotca la motor de 4 cai. Deci nu cred ca e complicat nici pentru colegii cu motoare mici sa ajunga sa vada destule minunatii ale zonei Mila 23.

Mai povestiti si mai povestesc si eu ce idei imi mai vin. Am sa rog colegii care ezita sa se gandeasca la aceasta tura ca la o ocazie de a vedea locuri frumoase, si de a serba seara la un foc de tabara, o slana la tzacalie si o cana de vin. Asa am facut toamna trecuta cu inca 3 baieti misto in Insula Mica a Brailei, si cred ca si de data asta o sa iasa bine. Eu unul n-am nici un stres vizavi de ce motor are ala sau alalalt, eu merg unde-mi place si stau cu cine-mi place. Vorba Capitanului, mananc si beau si fac ce vreau :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pupezica

Citat din: Vali din Septembrie 13, 2014, 11:37:09 AM
Cred ca Mila e o idee buna. Ultima oara cand am fost acolo, in aprilie 2007, am prins avat de nu mi-a venit sa cred :). A fost singurul meu pescuit "amator" din ultimii 25 de ani :P. Iar poza de la avatar e exact din acea veselie.
De atunci mi-a ramas dator un milanez, pr'eten cu frate-miu, si de atunci imi tot spune "vino ba sa stai la mine, sa-mi achit datoria". Da' eu betmen, ii spun "gagiule, eu campez ori in balta cu cortu', ori direct pe barca". N-am ce cauta in casa de om cat sunt in balta, ca doar de aia fug de-acasa, ca sa nu mai stau tot intr-o casa.

Asa ca ma gandesc ca in zona Milei se gaseste si loc de campat, si loc la pensiune pentru cei pretentiosi, plus aprovizionare cu ce o mai fi nevoie. Eu am sa incerc sa-mi fac cuibar pe barca, sa soilesc pe apa, sa vedem ce iese pana atunci.
Cred ca Mila e misto din cauza ca locurile interesante sunt relativ aproape. Toata treaba e cum se va ajunge la Mila, adica unde se lasa masini, peridocuri etc. Ma gandesc ca pentru acces pe bratul Sulina, e mai convenabil de la Nufaru, cum am povestit la telefon si cu Modi, si la o adica se pot lasa angaralele la colegul de forum Parking Delta, la Nufaru (e doar o idee).

Din ce stiu, intre Maliuc si Gorgova porneste canalutul ala paralel cu bratul Sulina, care da in Sontea si de acolo la Mila. Cand am fost cu pretenu' lui frate-miu, intr-o juma' de zi am vazut o gramada de locuri misto, inclusiv manastirea Sf. Atanasie, fiind cu o lotca la motor de 4 cai. Deci nu cred ca e complicat nici pentru colegii cu motoare mici sa ajunga sa vada destule minunatii ale zonei Mila 23.

Mai povestiti si mai povestesc si eu ce idei imi mai vin. Am sa rog colegii care ezita sa se gandeasca la aceasta tura ca la o ocazie de a vedea locuri frumoase, si de a serba seara la un foc de tabara, o slana la tzacalie si o cana de vin. Asa am facut toamna trecuta cu inca 3 baieti misto in Insula Mica a Brailei, si cred ca si de data asta o sa iasa bine. Eu unul n-am nici un stres vizavi de ce motor are ala sau alalalt, eu merg unde-mi place si stau cu cine-mi place. Vorba Capitanului, mananc si beau si fac ce vreau :).

Corect Vali. Nu trebuie catalogate propunerile ca si ... planuri impuse.

Acu', traseul catre Mila 23 ... Daca jignesc vreun cunoscator al Deltei, imi cer scuze anticipat. Subliniez, scriu pentru novici, nu pentru cunoscatori. Sa nu-mi mai sara la beregata cei care se simt jigniti indirect, doar ca asa au ei impresia.

Daca se pleaca din Tulcea sau se vine pe Dunare, cel mai scurt traseu este sa se intre pe Bratul Sulina, sa se "coboare" pana la Crisan de unde se prinde Dunarea Veche - Bucla Marelui "M" amonte Crisan si se "urca" la Mila.

Daca se "parcheaza" in Nufaru sau Balteni sau Mahmudia (zona Mahmudia - Murighiol), cel mai sigur traseu este Cotul Uzlinei - Marea bucla a Uzlinei amonte - Satul Uzlina - Canalul Uzlina - Pragul de piatra - Lacul Uzlina - Canalusul Bibanilor - Lacul Isac (Isacova) - Canalul Isac (Isacova) - Canalul Litcov (Litcovul Turistic) - "Y" - ul de pe Ceamurlia - Canalul Ceamurlia - Canalul Crisan - Crisan - Bratul Sulina - Bucla Marelui "M" amonte Crisan - Mila 23. Durata traseu : cca 2 - 3 ore in regim de glisare cu 18 - 20 kmph.

Sa inteleg Braconierule ca incepem sa ..." inchegam " o tura???  ;) ;) ;) Ma bucur. Eu te sprijin, tu (si altii) propui (propuneti) ca daca spui io, se ia de mine aia rai care nu fumeaza ... Si este pacat !!! Credeti-ma, sunt "suflet bun" ... nu atentez la "capturile" altora. Si nu torn benzina decat in rezervor...

P. S. Imi cer scuze anticipat daca se simte cineva vizat ... Sigur este fara intentie. Pe principiul "unde dai si unde crapa"...  Multumesc inca o data anticipat pentru intelegere.


Apa sub chila si vant din pupa !!!

Vali

Eu oricum mai cobor in balta in toamna asta, ca am muncit anul asta din greu, imi ajunge atata munca, mai trebuie si veselii :). Sa vedem acum cine mai vine, la o adica am sa mai contactez lumea in particular. Sper ca tacerea de pe topic sa nu insemne si o renuntare din partea celor care isi anuntasera initial intentia de participare. Am sa mai revin cu detalii, dar momentan sunt prins in altceva.

PS: sa-mi spui pe privat care e treaba cu barca ta, ca am inteles ca in august nu te-ai dat. Sa vedem daca e nevoie sa "percutez" la o adica ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Cristy

Am promis ca vin pe 2 dar din pacate sunt calare pe avioane atunci, iar pe 3 am o intrevedere mai spinoasa cu medicul ce m-a operat acum 2 saptamani. Abia pe 3 seara sau mai sigur 4 dimineata as putea sa va intalnesc. Referitor la cazare optez la pensiune sau casa de om care sa faca si mancare de regim ca inca nu pot manca orice; iar despre bautura....mai peste 6-8 luni.
Ce spuneti? dati pe la coafor sa aveti parul coafat pentru 4 dimineata? Chiar m-as bucura sa prind tot periplul prin delta....
Despre drumul mai scurt de la Nufaru la Mila - consider a fi tot cel pe bratul Sulina si apoi spartura in dig etc. Este si mai usor - eventual putem tine legatura si sa-i asteptam (pescuind) pe cei ce vin mai incet. Chiar in cot la ferma aceea se prinde somn la rama sau avat - asteptat activ.