Motor 2-5cp

Creat de Spinoza, Septembrie 11, 2014, 11:34:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Spinoza

Ca un necunoscator ce ma aflu, vin catre domniile voastre cu rugamintea de a ma lumina intr-o dilema (ori trilema, quadrilema sau ce-o fi):
- Daca ar trebui sa optati pentru un motor in doi timpi din plaja de putere 2 - 5 cp, catre ce producator v-ati orienta? Dar in cazul motoarelor in patru timpi?
Va multumesc anticipat!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

bradutzu

pentru motoarele mici  2t cred ca Yamaha ar fi cele mai bune cel putin din ce am vazut pe la prieteni
la cele 4 t nu mai conteaza pentru ca un utilizator "ocazional" nu cred ca apuca sa il strice cu conditia sa respecte conditiile de utilizare si intretinere!
cred ca aici deja intri pe teritoriul lui Mihai si Fritz asa ca mai multe detalii poti primi de la ei!
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

GLUMA:  I-mi place cand'' dusmanul'' recunoaste calitatea   :D ;D ;D yamaha parca ::) :P

AdrianZUZ

Ptr mine la categoria 2 timpi mici este 1 Tohatsu 2 Yamaha ... diferentele de calitate, fiabilitate, costuri de intretinere, daca exista, sunt minore in timp ce pretul de achizitie poate fi mai mic in fav Tohatsu.
La motoare mici folosite ocazional nici nu vad rostul sa iti bati capul cu 4 timpi. 2 timpi fabricatie dupa 2000 + ulei biodegradabil are toate avantajele.
Daca vrei sa vezi o rasnita de 4cp 2t 2003 Tohatsu sau vrei sa sti preturi la consumabile pot sa te ajut.



Spinoza

Citat din: AdrianZUZ din Septembrie 12, 2014, 12:22:29 PM
Ptr mine la categoria 2 timpi mici este 1 Tohatsu 2 Yamaha ... diferentele de calitate, fiabilitate, costuri de intretinere, daca exista, sunt minore in timp ce pretul de achizitie poate fi mai mic in fav Tohatsu.
La motoare mici folosite ocazional nici nu vad rostul sa iti bati capul cu 4 timpi. 2 timpi fabricatie dupa 2000 + ulei biodegradabil are toate avantajele.
Daca vrei sa vezi o rasnita de 4cp 2t 2003 Tohatsu sau vrei sa sti preturi la consumabile pot sa te ajut.
Multam!
Barca mea nu se impaca cu motoarele mari si nici eu de altfel, motiv suficient sa ma orintez catre cele mici, iar numarul orelor petrecute pe apa, alaturi de greutatea aproape dubla a celor in patru timpi, inclina serios balanta alegerii.
M-ar tenta un Mercury din 2005, dar nu stiu mare lucru despre el.
Citat din: Betto din Septembrie 12, 2014, 01:04:39 PM
http://motoare-barca.ro/despre-motoarele-de-barca/

http://motoare-barca.ro/sfaturi-pentru-cumpararea-unui-motor-de-barca-second-hand/
Stimate domn, multumesc pentru linkuri, dar te asigur ca au fost primele citite in momentul in care am inceput cautarile pe net, insa cum ambele apartin unui sait axat pe vanzari, prefer opiniile celor care le folosesc.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

AdrianZUZ

#6
Citat din: Spinoza din Septembrie 12, 2014, 01:38:18 PM
Citat din: AdrianZUZ din Septembrie 12, 2014, 12:22:29 PM
Ptr mine la categoria 2 timpi mici este 1 Tohatsu 2 Yamaha ... diferentele de calitate, fiabilitate, costuri de intretinere, daca exista, sunt minore in timp ce pretul de achizitie poate fi mai mic in fav Tohatsu.
La motoare mici folosite ocazional nici nu vad rostul sa iti bati capul cu 4 timpi. 2 timpi fabricatie dupa 2000 + ulei biodegradabil are toate avantajele.
Daca vrei sa vezi o rasnita de 4cp 2t 2003 Tohatsu sau vrei sa sti preturi la consumabile pot sa te ajut.
Multam!
Barca mea nu se impaca cu motoarele mari si nici eu de altfel, motiv suficient sa ma orintez catre cele mici, iar numarul orelor petrecute pe apa, alaturi de greutatea aproape dubla a celor in patru timpi, inclina serios balanta alegerii.
M-ar tenta un Mercury din 2005, dar nu stiu mare lucru despre el.
Citat din: Betto din Septembrie 12, 2014, 01:04:39 PM
http://motoare-barca.ro/despre-motoarele-de-barca/

http://motoare-barca.ro/sfaturi-pentru-cumpararea-unui-motor-de-barca-second-hand/
Stimate domn, multumesc pentru linkuri, dar te asigur ca au fost primele citite in momentul in care am inceput cautarile pe net, insa cum ambele apartin unui sait axat pe vanzari, prefer opiniile celor care le folosesc.

Mercury = Tohatsu (la categoria 4-6 cai sunt 100% si pana la 20cp sunt 95% sigur) ... adica este un Tohatsu, rebranduit si scumpit!
Asta iti rezolva si prb pieselor care sunt la fel, doar pretul si disponibilitatea poate diferi!
Greutatea nu este chiar dubla, 2t (Tohatsu, Mercury, Nissan ...) au 19-23 kg la categoria 4-6cp.

PS Am uitat un element care poate fi important. Motoarele in 2t pana la 5cp au doar rezervor incorporat, de la 5 cp inclusiv au si mufa de alimentare din rezervor extern. Se observa din poze ... la interior au aceeasi pompa de benzina dar la exterior difera pozitia comutatorului/robinet benzina.
Bafta

Spinoza

"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt