Pareri Sonar

Creat de radu_t, Decembrie 04, 2014, 01:24:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ziuamarinei

Citat din: dan_rotaru din Decembrie 06, 2014, 05:23:36 PM
Hai sa reformulez: este evident ca navigatia si pescuitul sunt complementare, pentru ca nu ai cum sa pescuiesti din barca fara sa navighezi.
Ce vroiam eu sa spun este ca e bine sa folosesti solutii tehnice diferite la pescuit si pentru navigatie. Eu nu as lua un sonar cu chartplotter, dupa care sa platesc si o harta ca sa gasesc drumul cu ajutorul acestuia catre locul de pescuit. Este prea scump. Raman la opinia mea ca sonarul este absolut indispensabil  pentru pescuitul salaului, dar si a altor pesti,  indiferent daca pescuiesti pe Dunare sau pe lacuri mai mari. O pozitionare gresita pe structura, sau o estimare gresita a distantei fata de eventuale repere de pe mal poate face diferenta intre o partida reusita sau ratata. In plus, mai sunt zile cu vant. Cu ceata, si atunci sonarul este number one.  Daca sonarul are GPS si ai salvate in memoria acestuia un cotet de pe un lac, ca sa spun asa, de la o partida anterioara, te poti duce direct catre acesta la urmatoarea partida (repet, nu este nevoie de harta, sonarul iti arata directia catre acest punct in linie dreapta) si salvezi in acest fel o gramada de timp cu gasirea din nou a acestuia.
Acuma, pentru pescuit, cu cat sonarul este mai bun, cu mai multe optiuni, acesta iti usureaza mult munca depusa in gasirea pestelui.


Acum esti pe drumul cel bun  :) . Anul asta eu si cu inca doi prieteni buni am achizitonat trei Lowerance , ei modelul cu GPS si SideImage eu fara. Ei nu au folosit GPS-ul sonarului pe Dunare si in Delta nici o secunda. Reperele se iau pe maluri copaci cioate etc. Ne antrenam si memoria vizuala cu aceasta ocazie , mai trebuie sa tii minte si cotele din apelor din partidele trecute , directia vantului , limpezimea apei , viteza curentului care influenteza enorm  pozitia de ancorare.
Eu personal pescuiesc numai in cioate si agatatura si crede-ma reusesc sa pozitionez barca milimetric fara ajutorul GPS, si la salau si la crap.
Toate aceste amanunte fac parte si din viitoarele amintiri ce le mai depanam in iarna la o carafa de vin gen: cioata gat de lebada , copacul rasturnat din locul de tabara , platoul lui Adi , cioata din coada insulei  , etc. Ar fi insipid sa stam tot timpul cu nasul in GPS si sa povestim: am fost la waypoint1.
In urma partidelor din Delta  si pe Dunare (si nu au fost putine nici anul acesta  ::)) toti trei am ajuns la concluzia ca nu avem nevoie de GPS sau Chartplotter cel putin pentru apele interioare. Cu totul altceva cred ca ar fi pescuitul pe mare sau ocean , cand nu ai nici un punct de reper.

Cert este ca aceste sonare au avansat enorm in ultimii ani, si schimba total pescuitul daca sunt folosite la adevarata lor capacitate.
Acum fiecare stie ce buget are.
Inchei acum ca trebuie sa ma pregatesc pentru maine. Stau ca leul in cusca, indiferent de vreme am plecat. Fire intinse.

dan_rotaru

Ai dreptate in ceea ce spui. Eu simt nevoia sa ma duc la waypoint1, de exemplu, atunci cand pescuiesc pe un lac cu latimea de 1 kilometru si pragurile sau alte structuri sunt la cateva sute de metri de mal, de exemplu.

Sosoktm

Ca posesor de elite 5x hdi, nu duc lipsa gps nici pt navigatie, nici pt ancorare. Pozitia trebuie verificata la fiecare ancorare, substratul si cotetul se pot schimba. Duc lipsa de side imaging, dar diferenta de pret m a speriat deocamdata.

Gabytzu

Ca posesor de elite 7 hdi , ma declar multumit de acest aparat . Este ok cu gps pt a merge direct la un loc de pescuit vechi sau navigatia pe timpul noptii (in cazul meu navigand si noapte ) .

Intersect


    Salut,cum te descurci cu Elite 7? Vreau si eu sa imi iau unul dar pana acum nu am avut placerea sa ma joc cu el,poti sa ne dai mai multe detalii.Pro si contra ar fi binevenite.

  Vrea sa imi iau unul dintre modelele de mai jos.

  Lowrance HDS-7 Gen2 Insight Fishfinder and Chartplotter sau
 
  Lowrance HDS-8 GEN2 Plotter/Sounder
Born to fish,forced to work!!!

Gabytzu

Salut , harta (navionics) este bine facuta .
fishfinder-ul arata bine structurile,  are multe optiuni. Eu personal sunt foarte multumit de achizitie. 

radu_t

Astept sa treaba sarbatorile si la un elite7 ma gandesc si eu...dupa atatea laude auzite si citite de el...

Gabytzu

Daca ajungi p la constanta putem sa ne vedem sa t joci pe el .
Numai bine

Intersect

Ok sper sa ajung la Constanța, te anunț înainte.
Eu o sa îmi comand unul dintre ele în aprilie așa că am timp.
Mulțumesc.
Born to fish,forced to work!!!

Gabytzu

O sa ajung si eu prin galati , te anunt cand vin

crysty

Am folosit si folosesc sonar si GPS. Cred ca sunt in discutie 2 probleme:
1 - Aproape tot romanul are un smarphone - isi descarca gratuit aplicatia view ranger sau o alta are un gps poate la fel de bun ca cel combo sau chiar mai bun (marimea ecranului conteaza foarte mult), acesta avand si o sumedenie de setari
2 - Sonarul - este de ajutor daca este foarte bun (peste 1500Euro) pana la acest pret aproape toate "vand pielea ursului din padure" - au toate doua frecvente una aplicandu-se pentru un con mai mic iar cea de a doua avand un con mai mare - la o apa de sub 5 - 6m, dupa mine nu-si are rostul - aria vizualizata fiind foarte mica - la o adancime de 1m sub coca barcii amprenta suprafetei este un cerc de ~ 1m sau mai putin (util) restul pot fi distorsiuni etc. Cu sonar mi s-a intamplat sa trec pe langa groapa cu "pesti".
Cel mai bun sonar ramane tot localnicul care stie locurile iar apoi daca se doreste se poate folosi si sonarul pentru confirmare. De multe ori sonarul vede peste in loc de crengi, bancuri de pesti in loc de radacini etc.

ziuamarinei

Citat din: crysty din Decembrie 09, 2014, 06:23:03 PM
Cel mai bun sonar ramane tot localnicul care stie locurile iar apoi daca se doreste se poate folosi si sonarul pentru confirmare. De multe ori sonarul vede peste in loc de crengi, bancuri de pesti in loc de radacini etc.

Si daca nu ai bastinas ce faci? Astepti sa vina , il suni , te duci la el acasa?
Tu crezi ca la foamea care o au e interesat sa-ti desconspire un loc fierbinte?
Ma faci sa rad.


Sosoktm

Citat din: crysty din Decembrie 09, 2014, 06:23:03 PM
Am folosit si folosesc sonar si GPS. Cred ca sunt in discutie 2 probleme:
1 - Aproape tot romanul are un smarphone - isi descarca gratuit aplicatia view ranger sau o alta are un gps poate la fel de bun ca cel combo sau chiar mai bun (marimea ecranului conteaza foarte mult), acesta avand si o sumedenie de setari
2 - Sonarul - este de ajutor daca este foarte bun (peste 1500Euro) pana la acest pret aproape toate "vand pielea ursului din padure" - au toate doua frecvente una aplicandu-se pentru un con mai mic iar cea de a doua avand un con mai mare - la o apa de sub 5 - 6m, dupa mine nu-si are rostul - aria vizualizata fiind foarte mica - la o adancime de 1m sub coca barcii amprenta suprafetei este un cerc de ~ 1m sau mai putin (util) restul pot fi distorsiuni etc. Cu sonar mi s-a intamplat sa trec pe langa groapa cu "pesti".
Cel mai bun sonar ramane tot localnicul care stie locurile iar apoi daca se doreste se poate folosi si sonarul pentru confirmare. De multe ori sonarul vede peste in loc de crengi, bancuri de pesti in loc de radacini etc.
cu permisiunea ta, nu sunt de acord, pentru ca localizarea pestilor difera in functie de cota si anotimp iar pe intinderile mai mari cu apa mica, un "localnic" nu are sanse in fata "side imaging". In plus, eu sunt adeptul descoperirii de locuri noi, in care presiunea pe peste este mai redusa ;)
Foarte de acord insa cu limitarile celor cu un con mic

aditm

  De modelul acesta ce parere aveti, nu ma prea pricep dar pare destul de practic. eu am un MATRIX 47 3D si un WIDE 3D, nu ma prea stiu in butoanele lor, folosesc doar imaginea 3d imi pare cea mai practica

http://www.powerboats.lv/en/info/humminbird-748x-3d.html


https://www.youtube.com/watch?v=aW43y0QgeBM