Pareri Sonar

Creat de radu_t, Decembrie 04, 2014, 01:24:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

radu_t

Doresc sa iau un sonar ...asta: http://www.probarca.ro/anunt/61140/1/1/107/Vand-LORENZ-MARINE-ELECTRONICS-.htm#
Problema este ca nu ma prea pricep...am mai intrebat pe un site de el dar ...nu am aflat nimic concret ...doar caterinca ...ca e chinezarie si cam atat...desi firma este din Italia...
Pentru cei care stiu mai multe ii rog sa ma ajute...
 

ziuamarinei

Salut ,
Nu te mai uita la "super oferte" uite aici ceva bun cu garantie cu instructiuni de folosire:
http://catfish-fishing-shop.com/index.php?route=product/category&path=59_63
Ia legatura cu Zoran si te poate indruma.
Eu am asa ceva pe barca:
http://catfish-fishing-shop.com/index.php?route=product/product&path=59_63&product_id=59
si sunt f multumit.



radu_t

Zoran?  A mai zis cineva de Zoran...dar nu il cunosc...pai acest sonar are totusi niste caracteristici (cel putin din descriere) ...ecran mare...gps integrat ..dar nu gasesc prea multe despre el pe net....ceva prin Italia am gasit dar nu inteleg chiar tot ce scriu aia pe acolo...

ziuamarinei

Zoran e un roman traieste in Germania si are mag online de pescuit , distribuie Lowerance , Humminbird (marfa SUA) , Giga tech , etc.
In plus e un pescar f bun, si poate sa te sfatuiasca.
Personal nu-l cunosc nici eu, dar am luat sonarul de la el si alte maruntisuri.
Nu-i fac reclama , Ai cerut o parere si un sfat.

Uite un link cu o prezentare video, de la Zoran.
http://fastupload.ro/2bf257011c5f19357735673e3e9a1f83.html

     Ceea ce am pe barca acum:
Lowrance Elite-5x HDI - 83/200 / 455/800 kHz Echolot
Un nou model Elite de la Lowrance combinând în același aparat un sonar dotat cu tehnologia proprietară Broadband și tehnologia DownScan Imaging, totul afișat pe un ecran LED de calitate cu diagonală mare.
Detalii:
Acest aparat de la Lowrance integrează tehnologia DownScan Imaging într-un sonar Broadband Lowrance, folosind un singur transducer în acest scop. Alături de ecranul cu diagonală de 12,7" ce poate fi împarțit în 2 ferestre cu funcționalitați distincte, putem spune că Elite-5x HDI este un sonar ce acoperă perfect cerințele pescarului.
Caracteristici tehnice:
Display Full VGA SolarMAX Plus TFT WideScreen color cu diagonala de 13,6cm.
Rezoluție 480 (V) x 480 (H) pixeli.
Meniu în 30 limbi.
Frecvențe sonar 83 / 200kHz si 455 / 800kHz.
Putere ultrasunete max. 250W RMS (digital), echivalent 30.000W PTP analog.
Adâncime maximă sonar 305m, 91m pt. DownScan Imaging.
Alarmă reglabilă pentru plafon adâncime maxim / minim și pentru pești.
Afișare temperatură.
Rezistent la apa (etanș), adaptat pentru folosire pe apă sărată.
Dimensiuni 174 x 136 x 63mm.
Tensiune alimentare 10 – 17Vcc.
Consum 12W (0,9A la 13V)

Alegerea e a ta.

bradutzu

si eu am exact acelasi sonar si pot spune ca este o alegere mai mult decat suficienta
de mentionat ca merge f bine si pentru pescuitul lla clonc unde iti vezi montura si pestii care urca in urma cloncanitului
luat tot de la Zoran de altfel! - pot spune ca este un tip foarte serios!
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Cristi , nu mai da chiar tot din casa ;D ;D ;D ;D ;D

bradutzu

hai ca vvor crede colegii ca suntem actionari la firma lui Zoran  ;D
sambata vreau sa fac ultimul pescuit inainte sa scot barca definitiv pana la primavara! te bagi?
Sa auzim numai de bine!

radu_t

Acum sunt lamurit (cu ajutorul lui Zoran) de acest sonar...nu se preteaza in apele cu adancime mica ci mai degraba pe Marii si Oceane....

dan_rotaru

Daca dai dupa salau, ia in considerare, la achizitionarea sonarului, sa aiba si gps incorporat. Salvezi in felul acesta o gramada de timp pe care ai putea sa il dedici pescuitului efectiv.

ziuamarinei

Radu ma bucur ca esti lamurit.
Crisiti de bagat ma bag , da azi sau luni in weekend nu pot. Dunarea e numai buna de salau , vremea buna  ;D .
Barca o am la apa.

radu_t

Este foarte important sa aiba si Gps ...am gasit ceva sonare prin strainatate la promotie(firme consacrate) ...dar nu au Gps...vreau Gps sa am o varianta de rezerva ....nu de alta dar nu doresc sa mai ajung la Chilia Veche cand destinatia mea era Babina-Matita :)

dan_rotaru

Navigatia si pescuitul sunt chestiuni separate. Daca vrei sa si navighezi cu gps-ul de pe sonar, nu numai sa iti salvezi locurile de pescuit, atunci trebuie sa dai mai multi bani. sonarele cu chartplotter sunt scumpe. Ia-ti un sonar cu GPS cu ajutorul caruia sa vezi fundul si sa iti salvezi punctele "fierbinti", si foloseste altceva pentru a-ti gasi drumul prin Delta.
Eu asta toamna m-am bagat prin toate cotloanele folosing view ranger. S-a mai discutat despre el pe forum si este o aplicatie foarte buna, daca ai smartphone.

ziuamarinei

#12
    Parerea mea personala este ca navigatia si pescuitul sunt chestiuni complementare. Nu cred ca o tura de 350 km de apa, Dunare plus Delta facut cu prilejul unui pescuit (si nu odata pe an) nu se numeste navigatie indiferent ca-l faci dupa chartplotter, GPS sonarului , GPS auto sau smartphone, busola, soare, repere vizuale etc. Nu cred ca e pescar care sa nu-si doreasca sa navige (sa se dea cu barca) cu prilejul unui pescuit.
   
    De unde si cantecul:

Navigam navigam
Pescuim pescuim
Noi acasa nu venim  :)

    Revenind la problema sonarului , nu am simtit cat de putin lipsa GPS in abordarea locurilor de pescuit atat timp cat pe Dunare sau in Delta sunt multe repere vizuale care te ajuta in regasirea unui loc de pescuit.
    Cu totul si cu totul alta situatie este in cazul pescuitului pe lacuri foarte mari (vezi SUA Canada), mare sau ocean. In aceste cazuri cred ca cea mai buna si fiabila solutie este chartplotterul.
    Revenind la conditia noastra de pescari dunareni si deltangii sonarul e suficient, iar daca din motive de lipsa de orientare sau necunoastere a canalelor si lacurilor Deltei solutia cea mai la indemana si ieftina este asa cum ai mentionat smartphonul sau o tableta cu o aplicatie gen View Ranger sau Orux Map, sau suni un prieten ;D. Aplicatii gratuite harti gratuite , cea din urma cu un minim de efort din partea utilizatorului poate folosi offline si hartile satelit de la GoogleMaps, astfel rezolvand problema orientarii in teren si regasirea unor locuri pescuite.
    Nu cred ca in pescuitul salaului sonarul cu GPS este un must have. Cred ca mai bine diferenta de bani dintre un sonar cu GPS (la care mai adaugi costul unor harti digitale de la Navionics) si unul fara, il canalizezi catre unul cu Side Image, un Stucture Scan sau DownScan Imaging sau un modul wifi care-ti permite sa vezi imaginea de pe ecranul sonarului pe o tableta ( cand pescuiesti in prova si ma doare gatul tot uitandu-ma la ecranul sonarului montat pe copastie).
    Si crede-ma din pacate, a se citi din fericire  :'( salaul nu-l gasesti cu GPS-ul (cu GPS-ul gasesti mall-ul, piata)  ci cu Side Image, Structure Scan, DownScan Imaging sau osciloscopul sonarului toate combinate dupa puterea aparatului si mintea pescarului, sau mai simplu si mai ieftin la portofel. :) :).
     Acum fiecare stie pe ce si cat buget aloca, dar cititi cu atentie ce face si ce nu fiecare sonar in parte.
     




bradutzu

nici eu nu am gps pe sonar si am navigat de la Galati pana la sf ghe, Sulina si lacurile dintre ele cu google maps fara probleme
pe ocean unde orizontul este albastru GPS-ul este indispensabil dar la noi? mai mult de atat de la an la an locurile de pe Dunare se schimba, chiar si de la o viitura la alta asa ca unde ai prins luna trecuta e posib sa nu ai vreo trasatura azi asa ca este irelevant sa salvezi locurile pe GPS
sincer sa fim nici pestii(cu exceptia salaului si a somnului pe verticala) nu sunt relevanti ci mai mult conteaza structurile de sub apa care ne arata ca un urmatoarele ore va fi vizitat de crapi si se vor opri acolo cat timp locul va fi nadit corespunzator adik cam asa cum face guvernul ponta cu pensionarii!
La urma urmei fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii lui si dk resurse sunt, atunci, toate sunt folositoare be barca, am o lista cat china cu accesorii si alte acareturi care......imi trebuie toate ???

Sa auzim numai de bine!

dan_rotaru

Hai sa reformulez: este evident ca navigatia si pescuitul sunt complementare, pentru ca nu ai cum sa pescuiesti din barca fara sa navighezi.
Ce vroiam eu sa spun este ca e bine sa folosesti solutii tehnice diferite la pescuit si pentru navigatie. Eu nu as lua un sonar cu chartplotter, dupa care sa platesc si o harta ca sa gasesc drumul cu ajutorul acestuia catre locul de pescuit. Este prea scump. Raman la opinia mea ca sonarul este absolut indispensabil  pentru pescuitul salaului, dar si a altor pesti,  indiferent daca pescuiesti pe Dunare sau pe lacuri mai mari. O pozitionare gresita pe structura, sau o estimare gresita a distantei fata de eventuale repere de pe mal poate face diferenta intre o partida reusita sau ratata. In plus, mai sunt zile cu vant. Cu ceata, si atunci sonarul este number one.  Daca sonarul are GPS si ai salvate in memoria acestuia un cotet de pe un lac, ca sa spun asa, de la o partida anterioara, te poti duce direct catre acesta la urmatoarea partida (repet, nu este nevoie de harta, sonarul iti arata directia catre acest punct in linie dreapta) si salvezi in acest fel o gramada de timp cu gasirea din nou a acestuia.
Acuma, pentru pescuit, cu cat sonarul este mai bun, cu mai multe optiuni, acesta iti usureaza mult munca depusa in gasirea pestelui.