Antifurt motor

Creat de as69, Decembrie 11, 2014, 09:00:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

as69

Va rog daca aveti idee sa imi spune-ti si mie care ar fi cea mai buna metoda pentru a face cat mai greu furtul unui motor de pe barca. Daca tot se incearca,macar sa se chinuie cat mai mult!,si ideal  ar fi sa nu reuseasca :)

Mihaif99

#1
Citat din: as69 din Decembrie 11, 2014, 09:00:07 PM
Va rog daca aveti idee sa imi spune-ti si mie care ar fi cea mai buna metoda pentru a face cat mai greu furtul unui motor de pe barca. Daca tot se incearca,macar sa se chinuie cat mai mult!,si ideal  ar fi sa nu reuseasca :)

1- pentru motoare montate in suruburi: motorul montat cu suruburi cu piulita speciala
2- pentru motoare cu menghina:
2a- se fac doua piese de dur-aluminiu, masiv, frezat artizanal care sa incastraze de deasupra si dedesubt suruburile si tab-urile de strangere ale motorului (cand taburile sunt in pozitia varf la varf), iar aceste profile se prind una de alta cu cateva suruburi ingropate actionate de o chieie inbus speciala, astfel incat formeaza o bara intre cele doua suruburi de strangere.
2b- solutii cu profile de otel in forma de C . Profilul e inchis la un capat, iar la celalalt se pune un lacat ca sa il incuie dupa ce a fost introdus intre suruburile menghinei, cu tab-urile pozitionate ca la punctul 2a

Alte solutii:
https://www.google.ca/search?q=outboard+motor+anti+theft+device&biw=982&bih=573&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=y_KJVNauDsn2yQTTyIHoAw&ved=0CAYQ_AUoAQ

aditm

#2
     ;D   cred ca cea mai buna varianta, mai sigura, indiferent de modelul de menghina,e prinderea in suruburi cu doua  piulite, cea din urma piulita find sudata, cea de a doua sa permita stranderea in caz de slabire, si folosirea unor saibe cat mai mari in diametru, cu toate ca sincer am fost la cineva in urma cu vreo doi ani sa vad un motor si era smuls din oglinda cu tot cu suruburile sudate, erau suruburile inca in gaurile de prindere  ;D (ca romanu nu-i nici unu) sau varianta din poza, asa l-am tinut si eu vreo 3 saptamani in fata casei  ;D
  Ar mai fi o varianta cat de cat sigura, care se poate face si in regim propriu cu putin ajutor:

http://www.probarca.ro/anunt/40424/104/1/104/Vand-motor-Alarma-antifurt-barca-si-motor-.htm

am inteles de la cineva ca e destul de buna, macar sperie clientul