Flower of Life

Creat de Spinoza, Decembrie 25, 2014, 10:40:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pelicanul

Nu stiu ce sa zic, nu pot sa-mi dau seama numai din poze. Trebuie studiata schema avind obiectul in fata, eventual cu ajutorul unui mecanic.

mbro

Salutare!

Dupa ce ati venit azi la sediu am identificat piesa ce va este necesara.

Este vorba de reperul nr 15 (marcat cu albastru) din schema de mai jos. Clema (pozitia 16) este intreaga sau o aducem si pe aia?

Asa cum am vorbit la telefon, piesa va ajunge in Bucuresti la sfarsitul saptamanii viitoare.
Distribuitor national de elice barca si piese pentru motoarele de barca.

Spinoza

Va multumesc din suflet!
Da, vreau si reperul 16 (clema).
Inca o data: mii de multumiri!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Spinoza

Buna dimineata!
Dupa trei ani, Flower of Life necesita reparatii, motiv sa va cer parerea si cateva sfaturi.
Parte din lemnul protectiei de bordaj s-a rupt, asa ca a trebuit sa-l inlocuiesc, la pupa existau cateva semne urate, la fel pe redane. In plus, vreau sa astup doua gauri de sub bancheta, sa montez furcheti noi si s-o vopsesc.
Sper sa reusesc in putinul timp liber si sa fie gata pana la 1 iunie.
Revin cu poze.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Spinoza

#19
Cam asta am facut azi, respectiv inlocuit lemnul rupt, incarcat cu chit de lemn partile unde aparusera semne de putrezire, peticit cu fibra loviturile si locurile unde aceasta cedase.
Pareri, sfaturi?
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Spinoza

#20
Alte poze:
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

dany

Salut.Trebuia un pic mai mult sa slefuiesti.Adica unde ai reparat cu fibra si rasina sa nu mai existe vopsea.Barca a fost din placaj cu fibra poliesterica ,parca.Chitul l-as fi facut din rasina poliesterica  +pudra de talc.Daca a fost cu rasina epoxi,rasina epoxi cu cenosfere.

Spinoza

Multumesc!
Am folosit rasina epoxidica, aceeasi ca la inceput.
Vezi, asta-i beleaua mea: habar n-am de cenosfere.
:-[
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

cristiantutuianu

Citat din: Spinoza din Mai 02, 2017, 08:31:25 PM
Multumesc!
Am folosit rasina epoxidica, aceeasi ca la inceput.
Vezi, asta-i beleaua mea: habar n-am de cenosfere.
:-[

Ce se întâmplă? Da Nene cu rumeguș

Spinoza

...pai cu praf de lemn am dat, insa cum si cat o tine, vedem in viitor.
Cu cenosfere n-am lucrat, nu stiu ce sunt si nici macar de unde le-as putea lua.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Vali

Salut Marian. Nu ai nevoie de cenosfere, care sunt doar material de umplutura si nu au proprietati mecanice suficient de bune in combinatie cu epoxidica.
Poti folosi deci cu incredere maxima rumegus, cum ti-a recomandat Cristi Tutuianu. Singura precautie e sa procedezi cum a scris Dany, adica sa cureti complet vopseaua din zonele in care vei lucra cu epoxidica.
Pentru ceva mai multe detalii, uite aici o postare super-documentata a colegului NessyRo: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2268.msg39834.html#msg39834 .
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Spinoza

Mersi mult!
Acuma, ce-i facut, e bun facut...
Vezi tu, am incercat sa curat vopseaua cu smirghel, am folosit discuri montate pe flex, insa cand am observat ca am "intrat" prea mult si-n felu'  asta am trecut de fibra si am dat de placaj, nu prea mi-a mai ars de treaba asta.
In fine, Dumnezeu cu mila.
Daca barca ma mai tine anu'  asta si-nca vreo doi, parca n-am muncit degeaba.
Om trai si om vedea.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

ionpescarul

Dar pictoru a lucrat decat cu poliesterica toate barcile  si asta tot asa e facuta

Spinoza

Nea Ioane, eu am lucrat la barca asta cot la cot cu el, materialele sunt cumparate de mine, asadar stiu fiecare particica din ce-i facuta, cum si-n ce fel.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Spinoza

#29
....sa mergem mai departe:
- Am astupat cu placaj cele doua orificii de sub banchetele pupa-prora (pozele 1-3), am incarcat din nou cu chit de lemn partea din bord inlocuita unde nu s-a fixat bine, urmeaza pregatirea pentru vopsit, dar neaparat trebuie sa va cer cateva sfaturi si indrumari.
Cu trei ani in urma am luat vopseaua de la izocolor, cod 477, insa acum, cand i-am sunat, mi-au spus ca nu livreaza sub 25 kg si doar pentru firma.
Mie mi-ar trebui doar 1 kg albastru, 2 kg alb, niscaiva grund si diluant.
De unde sa iau, ce sa folosesc, cum sa pregatesc pentru vopsit?
Multumesc de pe acum oricui se va osteni sa ma ajute.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt