Flower of Life

Creat de Spinoza, Decembrie 25, 2014, 10:40:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

timberland0910

Salut , in primul rand imi pare rau pt ce ai patit cu barca . Nu mi se pare normal sa arate asa dupa doar 3 ani ..daca vrei iti pun poze cu o cigala & bertinetti din 1973 care nu arata asa jupuita ca si a ta . Dar sa revenim , nu sunt maestru in ambarcatiuni dar am ceva ani in spate in prelucrarea si finisarea lemnului .

1. Lasa dracului flexul , nu este pt slefuit ci pt taiat metale , foloseste  un slefuitor orbital cu oscilatie de 5+ mm pt slefuit grosier si cu maxim 3 mm oscilatie pt slefuit de finete
2. Vopsele poliuretanice de calitate eu cumpar de la Lomilux (ii gasesti pe net) ...sunt mai scumpe decat cele din bricostore-uri  dar iti vand la 1kg si sunt productie italia de calitate
3.Pentru pregatirea suprafetei ar trebui sa slefuiesti (in cazul tau toata suprafata ) si sa insisti in zonele jupuite (cojite) , dupa care tot la lomilux gasesti degresant profesional(nu diluant) diluantul dilueaza nu degreseaza ;) .. dupa care aplici la pistol ,trafalet,pensula un grund poliuretanic ,iar apoi vopseaua poliuretanica ,dupa care dai 2-3 straturi de la acrilic pt protectia la uzura ..
4.O suprafata tratata cu epoxi nu ajunge in halul asta dupa doar 3 ani ;) just my 2 cents...daca mai ai alte nelamuriri in finisaje iti pot da un nr de tel sa vorbim

Spinoza

Mersi!
Nu e "jupuita", in unele poze sa vad urmele de scotch pe care il foloseam sa tin capacele inchise in timpul transportului, in altele e ce am "jupuit" eu, ca sa repar fibra sarita in urma loviturilor incasate de fundul barcii - am intrat cu ea in pietrele de sub Podul Prieteniei.
Poate nici nu o bagam in reparatii, dar marele necaz a fost bordajul rupt si daca tot m-am apucat de el...
In plus, toti acesti trei ani barca a stat afara, in ploaie, ninsoare, inghet, fara nimic care s-o protejeze.
In fine, cam asta-i.
As folosi un orbital, daca l-as avea, dar cum nu-l am, nu-mi ramane decat s-o iau frumusel la smirghel cu mana.
De altfel ma consolez la gandul ca nici vechii egipteni n-aveau, dar asta nu i-a impiedicat sa faca piramidele... ;D
Multumesc inca o data, mai cu seama pentru pontul vopselei de la Lomilux!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

timberland0910

Orbital poti inchiria de la dedeman sau vezi ca a aparut pe olx inchirieri scule , chiar am vazut de inchiriat orbital Bosch albastru ...http://www.publi24.ro/anunturi/casa-si-gradina/constructii/tamplarie-lemn/anunt/Inchiriez-slefuitor-Bosch-GEX-125150-AVE-Profesional/7b0064757c686355.html

ionpescarul

Citat din: Spinoza din Mai 03, 2017, 12:06:50 PM
Nea Ioane, eu am lucrat la barca asta cot la cot cu el, materialele sunt cumparate de mine, asadar stiu fiecare particica din ce-i facuta, cum si-n ce fel.

Stiu ca ai lucrat la barca ,dar din ce stiu eu ,el nu a folosit decat poliesterica .Am vazut ca ai facut chit de lemn ,ce rasina ai folosit ,in cat timpm sa  intarit?

Spinoza

Pentru Flower of Life am folosit numai rasina epoxidica de la Europlastic.
Chitul l-am lasat sa se intareasca de pe o zi pe alta.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Spinoza

Trebuie sa existe o modalitate care să ma scoată din impas!
Astăzi termin de peticit, dar inca n-am nicio idee clară legata de cum am s-o vopsesc. Stiu ca rășina celor de la Europlastic trebuie musai protejată uv, așadar de vopsit nu scap, insa nu mai am nici răbdare, nici timp si nici putere sa ma înham la șlefuit, chituit, grunduit și alte alea. Caut o soluție care să-mi permită degresarea suprafeței, o pensula si gata!... Mai departe s-o pun pe apa și sa ma dau cu ea pe Dunăre.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Vali

Salut Marian, am sa revin eu putin mai tarziu cu o postare detaliata, acum sunt pe coclauri :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Spinoza

Mersi, VALI!
Sfaturile si îndrumările primite pana acum sunt utile între profesioniști, or eu abia acum învăț sa montez șmirghelul pe flex si treburi d-astea. O sa iau o rola sau mai multe de șmirghel, observ ca ala de 120 e destul de fin, il pun pe o bucata de lemn si încep să-i dau o față cat-de-cat acceptabila, dupa care să-i refac mulțumitor aspectul cu vopsea si sa protejeaze rășina- pentru mine ar fi îndeajuns, ba chiar destul.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Vali

Eu zic sa faci asa: sa te informezi intai ce tip de vopsea a fost cel aplicat prima oara pe barca. Daca a fost alchidica, trebuie sa folosesti tot alchidica, desi e o vopsea mai slaba calitativ. Asta deoarece solventii vopselelor mai bune (poliuretanica de exemplu) sunt mai puternici si pot ataca si coscovi vopseaua alchidica veche.

La fel, daca a fost epoxidica (desi putin probabil), trebuie folosita tot epoxidica, si daca a fost poliuretanica, tot asta trebuie folosit. Cea mai buna vopsea pentru barca ta este poliuretanica - daca dai 2 straturi la trafalet, nu mai ai nevoie de altceva.

Asa ca ai de facut cam urmatoarele:
- slefuiesti pentru matuire vopseaua veche, deci nu ai nevoie s-o indepartezi total. Poti folosi un smirghel de 120 sau 160, fixat pe o bucata de lemn.
- in functie de vopseaua veche, cureti praful rezultat cu o carpa cu diluant (ideal diluant nitro, dar daca vopseaua a fost alchidica, atentie ca diluantul nitro o ataca).
- repari la fel cu chit din epoxy+rumegus problemele care apar inerent la slefuire, iar dupa intarire slefuiesti aceste mici reparatii
- dupa care aplici vopseaua noua la trafalet cu rola velur (cu peri foarte scurti), si cu o pensula in zonele greu accesibile. Daca vopseaua va fi poliuretanica, timpul de aplicare a celui de-al 2-lea strat va fi mai scurt (1 ora de exemplu), fiindca se intareste superficial suficient ca sa-ti asigure aplicarea, dar face si priza buna cu stratul nou.
- daca folosesti poliuretanica, nu mai ai nevoie de primer (grund) sau de o vopsea suplimentara de protectie. Mai ales ca nici barca ta nu e super-pretentioasa, ci e o barcuta utilitara home-made.
- foarte important, sa lucrezi doar cand nu ai umezeala in aer (ceata, ploaie etc), fiindca aceasta iti va afecta mult calitatea suprafetei.

Daca mai sunt nelamuriri, scrie-le te rugam aici, si vom raspunde la subiect. Spor la treaba :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Spinoza

Asta eee!... ;D
Multumesc mult!
Vopseaua a fost poliuretanica - bicomponenta.
De chituit cu praf de lemn, am facut-o peste tot, insa pentru nimic in lume n-as mai chitui-o cu chit auto,  ca prima oara.
Atunci o parte din chit nu s-a intarit si, presupun, din acelasi motiv vopseau s-a "umflat" pe alocuri.
Cum bine zici, nu-i o barca pretentioasa, n-am de gand sa fac sex cu ea, nici s-o duc in petit; e a mea si trebuie sa-mi placa doar mie.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

teo pes

Citat din: Spinoza din Mai 08, 2017, 07:12:37 AM
Asta eee!... ;D
Multumesc mult!
Vopseaua a fost poliuretanica - bicomponenta.
De chituit cu praf de lemn, am facut-o peste tot, insa pentru nimic in lume n-as mai chitui-o cu chit auto,  ca prima oara.
Atunci o parte din chit nu s-a intarit si, presupun, din acelasi motiv vopseau s-a "umflat" pe alocuri.
Cum bine zici, nu-i o barca pretentioasa, n-am de gand sa fac sex cu ea, nici s-o duc in petit; e a mea si trebuie sa-mi placa doar mie.
Salut ! ce vopsea bicomponenta ai folosit?!
Viata i grea !!  Dar trece !!

Vali

Citat din: teo pes din Mai 08, 2017, 10:28:16 AM
Salut ! ce vopsea bicomponenta ai folosit?!

Raspunsul e la cateva postari mai sus:

Citat din: Spinoza din Mai 04, 2017, 07:40:02 PM
Cu trei ani in urma am luat vopseaua de la izocolor, cod 477, insa acum, cand i-am sunat, mi-au spus ca nu livreaza sub 25 kg si doar pentru firma.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Spinoza

Seria 477, grund si vopsea de la Izocolor.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Alex1958

Salut,
Si eu am vopsit-o pe Arielle pe chila tot cu email 477 de la Izocolor. Minimum era de 4 kg- nici vorba de 25 kg, mi-au facut culoarea dupa RAL-ul comandat si, ca chestie care m-a scutit de un mare effort, au expediat-o prin curier la locul faptei....
Novacolor-ul nu vinde decat la firme, dar si ei dau minim 4 kg de vopsea. Intaritor si diluant dau ambele conform comenzii, numai ceea ce se proceseaza are o cantitate minima- ceea ce este firesc pana la urma.

Spinoza

Marti sau miercuri am sunat la ei, sa comand ce-mi trebuie si asta a fost răspunsul primit. Imagineaza-ti ca mi-ar fi fost mai ușor sa folosesc aceeași vopsea...
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt