Schimburi / Troc

Creat de Captan, Mai 15, 2011, 06:30:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Florio

#15
Citat din: Capitanul Nemo din Noiembrie 26, 2013, 08:57:52 AM
Multumesc pentru raspuns, nu ma uitasem insa la data postarii initiale  :)

Continui sa fiu interesat de o lampa tricolora, deoarece a mea a fost sparta in cand s-a dat jos catargul ultima data.

Mai sunt in cautarea unui foc de furtuna, daca are cineva informatii...  :) Barca mea e full keel, 27 ft, 3 t.

Salut Mircea, din cate stiu coasta engleza e plina de magazinase in care sa vand la preturi foarte accesibile asemenea lucruri. Un coleg de forumuri chiar isi programase o calatorie acolo , in acest scop.
La noi e mai greu cu accesorizarea velierelor. Si avand in vedere ca doresti un foc de furtuna , la noi facandu-se un sailing usurel, de weekend sau regata preponderent inshore, gasesti mai greu :) .

Cu privire la monoblocul de lumini de navigatie, stiu ca se gasesc la pret accesibil chiar si la magazinele de la noi (la care de obicei preturile...eh ...) .
Au la Marine Shop un asemenea monobloc,  continand luminile  din borduri si pupa. Am intrat acum pe site-ul lor dar nu il vad.
Daca doresti o sa trec pe acolo sau o sa dau un telefon sa intreb pretul.

Eu am luminile pentru borduri amplasate in prova, cea de pupa , evident la pupa :) si cea de catarg...pe catarg
Initial ma intrebam de ce nu iei luminile, fiecare in parte. Dar imi explic singur ca ai trase toate firele la catarg si e cel mai simplu sa respecti configuratia de pana acum :) .


 

Captan

@Florio. Poate eram dupa o tuica fiarta,de nu am inteles mesajul tau. Vali are dreptate, anuntul meu de aici,CapCompas era din 2011.Ha,ha, cum naiba sa facem sa bem impreuna o tuica fiarta?

Capitanul Nemo


[/quote]

Eu am luminile pentru borduri amplasate in prova, cea de pupa , evident la pupa :) si cea de catarg...pe catarg
Initial ma intrebam de ce nu iei luminile, fiecare in parte. Dar imi explic singur ca ai trase toate firele la catarg si e cel mai simplu sa respecti configuratia de pana acum :) .

[/quote]

Asa este, nu vreau sa modific configuratia initiala a luminilor. Recunosc ca sunt un pic si putin superstitios, dar imi si plac toate asa cum sunt aranjate la bord. Nu am vazut la magazinele de specialitate din RO lampi exact ca cele de la bord (cilindrice, becuri de 18 W) dar la cele suedeze erau in jur de 50 EU. Ma gandesc foarte serios sa cumpar becuri cu leduri pentru toti consumatorii de la bord, inclusiv pentru lumini. Daca ai vreo idee, unde se gasesc, as aprecia.
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

cristiantutuianu

#18
update from ice cream sadwich to kitkat=81.msg14676#msg14676 date=1385570266]

[/quote]

Eu am luminile pentru borduri amplasate in prova, cea de pupa , evident la pupa :) si cea de catarg...pe catarg
Initial ma intrebam de ce nu iei luminile, fiecare in parte. Dar imi explic singur ca ai trase toate firele la catarg si e cel mai simplu sa respecti configuratia de pana acum :) .

[/quote]

Asa este, nu vreau sa modific configuratia initiala a luminilor. Recunosc ca sunt un pic si putin superstitios, dar imi si plac toate asa cum sunt aranjate la bord. Nu am vazut la magazinele de specialitate din RO lampi exact ca cele de la bord (cilindrice, becuri de 18 W) dar la cele suedeze erau in jur de 50 EU. Ma gandesc foarte serios sa cumpar becuri cu leduri pentru toti consumatorii de la bord, inclusiv pentru lumini. Daca ai vreo idee, unde se gasesc, as aprecia.
[/quote]

Se gasesc la  magazine piese si  autope   net , incearca   la
http://www.econix.ro/documents/323.html

cristiantutuianu



Florio

Citat din: Capitanul Nemo din Noiembrie 27, 2013, 06:37:46 PM

Ma gandesc foarte serios sa cumpar becuri cu leduri pentru toti consumatorii de la bord, inclusiv pentru lumini. Daca ai vreo idee, unde se gasesc, as aprecia.

E cea mai buna idee, mai ales ca tehnologia si-a mai scazut preturile pana de curand prohibitive rau :) .
Becurile sunt desigur cele folosite in zona auto. Eu am cumparat de la Autovit ultima data. Dar am fost mai multumit de becul cumparat asa, de test, de la chinezii din Dragonul Rosu. Acesta din urma are lumina o idee mai calda si mai puternica.
Nu imi fac iluzii, si becurile din Autovit or veni tot din Dragonul Rosu :) . Doar ca acela ales de mine a fost mai fain.
Daca mai merg acolo, am sa incerc sa am o mica baterie 12v sa le incerc.
As vrea sa inlocuiesc absolut toate becurile de la bord, cu LED . In momentul de fata am inlocuit doar luminile de cabina.

cristiantutuianu

Citat din: Florio din Noiembrie 28, 2013, 09:03:37 AM
As vrea sa inlocuiesc absolut toate becurile de la bord, cu LED . In momentul de fata am inlocuit doar luminile de cabina.
Ce model ai folosit pentru cabina ?Tip"autovit" ;D  tip P21W

cristiantutuianu

Becul auto clasic P21W: 21W, 12V, 460 lumeni cu soclu BA15S

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Noiembrie 28, 2013, 09:37:23 AM
Becul auto clasic P21W: 21W, 12V, 460 lumeni cu soclu BA15S

Exact acest tip de soclu.
N-am numarat cate LED-uri are, dar sunt dispuse pe forma cilindrica de jur imprejur, avand si pe partea de sus a cilindrului cateva bucati.

cristiantutuianu

Florio  la ce pret ai gasit becurile?.....

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Noiembrie 28, 2013, 01:26:25 PM
Florio  la ce pret ai gasit becurile?.....
Cred ca pe la 10 lei...nu-mi amintesc bine, dar pot intreba sambata in Vitan sau in targ la Militari :)
Ma fac si targovet .

gadiel

Am de dat o barca Egreta 525 cu motor Jonson de 10 hp , si vreau sa o dau in vederea achizitionari unui velier ......Alacrity 19 de preferat evident plus o diferenta normala.

gadiel