securitatea/securizarea ambarcatiunii

Creat de darius, Ianuarie 19, 2015, 09:12:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ghrt

Problema furturilor e cronică şi cred eu încurajată de pasivitatea autorităţilor şi ineficienţa pedepselor, în caz că totuşi îl prinzi.
Singura soluţie care funcţionează este paza non-stop cu paznici profesionişti.
În măsura în care faci o asociaţie poate vor exista fonduri pentru aşa ceva.

serbanj

Citat din: ghrt din Ianuarie 21, 2015, 01:19:18 AM
Problema furturilor e cronică şi cred eu încurajată de pasivitatea autorităţilor şi ineficienţa pedepselor, în caz că totuşi îl prinzi.
Singura soluţie care funcţionează este paza non-stop cu paznici profesionişti.
În măsura în care faci o asociaţie poate vor exista fonduri pentru aşa ceva.

Problema furturilor este generala in Romanica, autoritatile sunt pasive si, din pacate, legea nu este destul de dura.
Credeti-ma, ca am facut paza 20 de ani !
Cred ca solutia este de a angrena primaria din zona intr-un parteneriat public-privat, adica sa puna si primaria ceva, si privatii uniti si interesati ceva si sa faceti un contract cu o firma specializata, cu agenti de paza si sistem de monitorizare video. Costurile nu sunt exorbitante !
Pot aranja servicii de acest gen, inclusiv paza inarmata- conteaza- la pret de cost !!- Daca intereseaza, pot sustine o discutie in zona, la primarie si cu cine e interesat.

serbanj

#17
Citat din: mariusm piesenoi111 din Ianuarie 20, 2015, 03:54:48 PM
Salutare
Ăsta era și preocuparea și grija mea, de fapt ăsta e motivul pentru care am renunțat la a cumpara un Suzie de 20CP nou.
Am încercat sa asigur barca dar am fost refuzat pe motiv ca barca mea e pneumatica (chiar dacă costa cât câteva de fibra la un loc).....dar....doamna al cărui contact îl scriu mai jos mi-a spus ca dacă barca era din orice alt material (fibra, lemn, Al etc.) se putea asigura fără griji.  Contactul este:
Maria Andronic
Inspector Coordonare

Sucursala Unirea
Agentia Victoria




B-dul Al. I. Cuza, nr. 5A,

Bucuresti, Sector 1
Telefon: (+4021) 319.67.73/74
Fax: (+4021) 312.93.43
Mobil: (+40) 0746.158.928

E-mail: maria.andronic@omniasig.ro
www.omniasig.ro

Rugaminte:
dacă vorbești cu ea și rezolvi ceva da și noua de știre sa vedem ce, cum și cât.

Acum lucrez la un broker de asigurari. Avantajul brokerului este ca lucreaza cu TOATE firmele de asigurari, nu numai cu una- vezi mai sus OMNIASIG
O  sa ma interesez de subiectul CASCO barci, sau ceva de genul. :)
Se asigura ele telefoane mobile dapai barci !!! :)

serbanj

Citat din: bradutzu din Ianuarie 20, 2015, 11:57:40 AM
din pacate furtul este un fenomen care ia amploare din ce in ce mai mult!
mie acu vreo luna mi s-au furat oglinzile la masina!
da doamne sa il prind vreodata pe ala in timpul operatiunii ca va promit ca il indes in carcasa oglinzii si va pun pozele sa le vedeti!

In Bucuresti se graveaza oglinzile. Odata gravate nu mai sunt interesante pentru hoti.  E undeva la 40 ron. Cind vii vorbesc cu cineva, dar suna ma cu o zi inainte.

bradutzu

multumesc!
sunt gravate astea noi! am scris numarul pe ele si sper sa nu mai fie interesante!
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

#20
Citat din: Vali din Ianuarie 20, 2015, 08:30:08 AM

Anul trecut am fost foarte aproape sa dam de hotii altor motoare, inclusiv cel al unui bun prieten. Informatia a fost scapata tot de un balaur, cica "are cineva cutare motoare de vanzare". Insa respectivii au mirosit ca suntem pe urmele lor, si s-au dat complet la fund.


Hmm, eu sunt Stan Patitul, am avut si aici deschis un topic cu motorul furat. Dupa cinci saptamani de investigatii, am intrat pe filiera hotilor dar cum Politia de obicei este legata de maini si picioare motorul a disparut.
Dar sa revin la subiectul acestui topic si anume securitatea/securizarea ambarcatiunii.
Ce am invatat eu din propria experienta:
1. daca aveti motoare usoare ce pot fi date jos de pe barci si ma refer la gama pana in 15 20 hp nu ezitati sa le dati jos de pe barci si sa le depozitati in spatii inchise.
2. barcile care au motoare montate cu suruburi pot fi prevazute cu asa ceva:
http://motoarebarci.ro/antifurt-motor-barca.html
sau/si cu tracker GPS.
3. nu ezitati sa stricati filetul surubului , hexagonul surubului si a piulitei sa nu poata fi desfacute usor.
4. cei care tin barcile in marine pazite si platite nu ezitati sa cereti ca in contractul de inchiriere sa fie specificata despagubirea propietarului daca incidentul sa petrecut pe timpul pastrarii barcii in marina.
5. pe timpul iernarii barcii (cum a fost cazul meu) daca aveti o indoiala cat de mica asupra securitatii motorului nu ezitati sa-l demontati de pe barca (indiferent de marimea lui dureaza 40 de minute , 20 minute daca taiati cablurile am si filmarea furtului daca nu ma credeti   :o ) si depozitatea lor in spatii inchise si sigure.

Anul asta o am inca la apa , dar pentru anul viitor am un spatiu inchis pentru iernare dau jos motorul si-l depozitez , ceva camere video ,alarma si senzori de miscare sau/si un tracker GPS, 20 de lacate pe usa si cred ca e deajuns.

Oricum ce am enumerat mai sus nu te poate proteja 100% e cam ca in cazul sexului protejat ;) mai ramane un procent de risc, nu?
In nici un caz nu va bazati pe Politie sau Casco care e valabil si se poate incheia polita numai in cazul in care aveti barca inmatriculata , factura pe bune la barca si la motor etc etc (deja ma doare capul).



Vali

Citat din: Florio din Ianuarie 20, 2015, 09:21:07 AM
Si un antifurt vazut de Romeo, in Sulina :)



In speranta ca nu se supara Romeo, postez si eu poza direct pe forum, fiindca e invizibila pentru forumistii care nu au cont si pe eurosail.ro:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

Nu va fie cu suparare ,dar arata ca o botnita pusa unui caine agresiv.Aici ,agresiv nu este motorul ci mediul in care se afla.....

Fritz

 ;D :o ::) nu pot sa cred !!! L-a bagat in cotet ...nene...adica a ingradit caii cu panou de gard...
Chiar a facut cineva ...asa ceva ... :) ?

bradutzu

Citat din: Vali din Ianuarie 21, 2015, 03:17:50 PM
In speranta ca nu se supara Romeo, postez si eu poza direct pe forum, fiindca e invizibila pentru forumistii care nu au cont si pe eurosail.ro:

Groaznic! :-\
Sa auzim numai de bine!

Vali

Eu cred ca sulinezii fac un fel de dirt-track pe ape, si cusca aia e ca sa nu-si paradeasca motoarele cand se lovesc unii in altii :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

si marmota................trage la lopeti
Sa auzim numai de bine!

Fritz

sau e de fapt o cusca ,,Faraday"   ...ca sa nu dea ...fulgerica" iama ..la cai..,noaptea pe fulgeratura ''!!!  ???
Trage la lopeti...dar poate a facut credit (in franci elvetieni )sa-si puna un motor pe barca... :-X

mariusm piesenoi111

Pai...eu mergeam putin mai departe si il faceam sa stea tot timpul acolo. Ca asa ..daca toata cusca sta in lacatelul ala e cam degeaba..zic.

Fritz

Cu hotul nu te pui. Daca are ocazia...iti ia barca cu totul...vede el unde o opereaza. Noi trebuie sa ne asiguram ca ,,cineva  'il vede...O camera cu senzor de prezenta...si cu alarmare...(ca poate fi mascat) ii poate reduce sansele....sau si mai bine ...nu lasati bacile pe apa...Nu le dati nicio sansa sa ajunga la bunurile voastre.