Ajutor Yamaha FT 9.9 DMH

Creat de Marcian, Februarie 02, 2015, 07:04:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Marcian

     Buna seara, sunt incepator in motoare de barci ,am un motor Yamaha FT 9.9 DMH  de la un timp gazele de esapament nu mai ies prin elice ci prin orificiul cizmei situat in partea superioara a cizmei imediat sub clema de prindere a capacului, nu stiu cauza exacta , banuiesc ca este dusa garnitura dintre blocul motor si cizma.Poate cineva sa-mi spuna  cauza ? MULTUMESC

malasorte

Daca acolo este un orificiu special conceput inseamna ca acolo este esapamentul.in general acolo este esapentul si nu in elice!poate acum merge normal!

Marcian

Multumesc de raspuns, motorul a fost cumprat recent cînd iam facut proba nu am observat acest lucru, problema a fost rezolvata am demontat elicea si in spatele ei erau infasurare pe ax resturi de plase de pescuit , fire de naylon şi mal uscat care aproape obturau gaurile de evacuare cum au ajuns acolo nu îmi dau seama.

teo pes

Citat din: malasorte din Februarie 06, 2015, 09:40:38 PM
Daca acolo este un orificiu special conceput inseamna ca acolo este esapamentul.in general acolo este esapentul si nu in elice!poate acum merge normal!
;D ;D ;D Uimitoare remarca ! unele motoare au ..asa un burlan in sus cu o clapita mica sa nu ploua in ele !!!! :D :D :D :D
Viata i grea !!  Dar trece !!

malasorte

Teo pes incerc sa nu- ti raspund la provocari!dar daca te consideri un bun cunoscator incearca sa-l ajuti!cat despre resturile de plase si mizeria stransa la elice parerea mea ar fii ca se datoreaza lipsei de interes in ingrijirea motorului!toti intram in plase dar oprim imediat si curatam elicea!sper sa nu mai ai probleme!

Ciby

Da! Si ca sa fie treaba lamurita, acea gaurica este "burlanul cu clapita" pentru mersul la relanti, cand volumul gazelor evacuate este mai mic si, implicit, presiunea in galeria de evacuare asisderea. Gazele evacuate nu mai trebuie sa invinga presiunea coloanei de apa si ies prin acel orificiu.