Turometru Suzuki

Creat de ziuamarinei, Mai 11, 2015, 11:47:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ziuamarinei

A montat vreun coleg un turometru (Suzuki Outboard Tachometer Rev Counter Multi Gauge 34200-93J11) ca cel din poze?
Poate confirma daca schema de montaj e cea buna.


BRP

Da .am montat.
Ce vrei sa stii?

ziuamarinei

Nu am schema de montaj a turometrului. Din ce am vazut in manualul de service a motorului, respectiv schema atasata mai sus, codurile de culori ale tahometrului se potrivesc cu cele din schema. Respectand codurile de culori din schema ar trebui sa functioneze corect cu toate functiile, nu?

ziuamarinei

Gata turometrul functioneaza perfect, toate functiile (check engine, temp, pres ulei si rev sunt ok). Am gasit si diagrama turometrului (poate are nevoie cineva).
Cam asa a iesit, in pur stil chopper-istic am manufacturat un cablu electric, mufat la cablurile motorului iar dintr-o cana de inox o carcasa  :D.

momaul

Salut.Felicitari pentru lucrare ,a iesit super. A naibii cana zici ca a fost facuta special pentru turometru asta.

ziuamarinei

Citat din: momaul din Mai 14, 2015, 07:57:26 PM
Salut.Felicitari pentru lucrare ,a iesit super. A naibii cana zici ca a fost facuta special pentru turometru asta.

Sa vezi ce fete aveau prin piata vanzatoriii cand le ceream cate un ibric sau cana de inox si incercam sa indes turometru in ea. :D. . Ne descurcam si noi cu ce avem. ;)

peb5

Felicitari, frumos lucrat. Daca si introduci toate firele intr-un copex sau in camasa unui cablu mai gros (sau o banda pe toata lungimea), va fi perfect.

Pentru Kimi: daca citesti acest mesaj, uitate mai sus in schema postata si ai sa vezi acele LED-uri (Oil si Temp) alimentate din contact printr-o rezistenta (merge de 1 kΩ), numai ca la tine sunt alte culori.

ziuamarinei

Citat din: peb5 din Mai 15, 2015, 10:18:22 AM
Felicitari, frumos lucrat. Daca si introduci toate firele intr-un copex sau in camasa unui cablu mai gros (sau o banda pe toata lungimea), va fi perfect.

Multumesc, lucrarea si mie imi place cum a iesit. Am dat si banda pe cabluri si termocontractabil la capete dupa care au fost pozate frumos pe niste suporti pe sub copastie. Nu atarna nimic. Cele doua negre cu mufe mari sunt de la sonar. Asa dintr-una intr-alta dupa revizia normala a motorului ulei cizma si motor, filtre ulei si benzina, ma gandesc sa umblu si la admisia de aer unde am gasit fluturi si aripi de alte zburatoare deltaice si zic sa curat si IAC-ul. Asa ca am curatat IAC-ul  , montat si sonda de la sonar in bas-ul pupa, o pompa de santina, reparat si dublat un capac putin crapat bas prova, ceva popnituri pe la softtop-ul pv, suport pt jiguri, si maine cel mai important lucru un suport rabatabil pt pahar.

pava

Bravo ! bine lucrat . pune o poza cu suportul rabatabil  ::)

ziuamarinei

Citat din: pava din Mai 16, 2015, 06:22:54 PM
Bravo ! bine lucrat . pune o poza cu suportul rabatabil  ::)

Rabdare ca azi era inchis la magazinul de suporturi >:(, luni.

momaul

Salut.Daca vrei dotare maxima ia-ma pe mine sa tin paharul am si grija sa nu fie niciodata gol.

ziuamarinei

Citat din: momaul din Mai 16, 2015, 11:28:57 PM
Salut.Daca vrei dotare maxima ia-ma pe mine sa tin paharul am si grija sa nu fie niciodata gol.
In cazul asta ne apucam numai de sprit pescuitul altadata. :) :)