BARCI in 2 Mai

Creat de Thor, Iunie 16, 2015, 01:24:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Thor

Dupa discutia cu Fritz, am pus poze cu barcile din 2 Mai. Pe Transfer ca sa nu incarc Forumul. Barci mai mari sau mai mici, atat ca dimensiune cat si ca varsta.

http://we.tl/QVI4aDy61g

Fritz

#1
 Da..frumoase poze ...Este acolo si RIB-ul ..cam trist  ;) ...si doua cirus ...inca una una e cu motor mic ...E invelit dar pare un Yamaha 4 cp.
Eu raman la parerea mea ... Cirus B5 nu e barca de glisare si in nici un caz pt.5 persoane pe mare.

Uite cum merge cu 2 persoane si 15 cai...https://www.youtube.com/watch?v=Exb1TjMi76I

http://www.barci-ambarcatiuni.ro/barci/barca-pescuit.php

Iar in poze pe eticheta nu scrie B5 ...Cirus face si Zenit 50 care e tot de 5 pers... E un fel de ,,Lotus "...
si Doblo. ( nici asta nu gliseaza) .
Daca-ti place Cirus B5 ..cumpara-ti omule, dar nu-i mai face reclama ...Vrei barca de deplasament ...Lotca ..cat mai lunga ...

Inca ceva ...Acolo e zona de rezervatie ...Eu n-am mai intrat cu motorul de multa vreme. De la digul santierului din 2 mai ...50m de dig si 6 mile marine in larg , pana la Vama Veche e interzis cu motor ...
In schimb zona e impanzita de plase ... navoade ( Talian)... si barci cu scafandri care aduna rapane ...Pot pune si eu poze ...
  http://www.rmri.ro/VV2M/regulament_rezervatie.pdf

Thor

Au fost 5 dar una s-a vandut saptamana trecuta. A plecat la Mangalia.
Nici nu ma gândesc sa le fac reclama si nici sa-mi iau. Era o discutie vis a vis de placajul baietilor.
Mie chiar imi plac lotcile din lemn. Sunt pe cale de disparitie. Cine mai are le imbraca in fibra si arata ca naiba. Daca maresti poza cu fatada hotelului o sa vezi, la baza, inca trei lotci ingropate in nisip, "de decor si frumusete". Ma doare sufletul.
Când mi-am luat Avizul de la PF, mi-au atras atentia sa nu folosesc motor termic, in Rezervatie  (100 m. de la dig). Numai electric. Evident ca toti se dau cu motor termic si-i doare in sireturi. Pescuitul este permis in zona tampon a Rezervatiei, "pentru dezvoltare durabila".
Oare motorul electric ar trebui sa aiba anod? In doi ani mi-a mancat marea un motor. Il dizolva si intra apa in el.

Fritz

#3
   Eu am copilarit pe-acolo ...Mai am un var acolo. Iesirea din gradina pe plaja e aproape blocata de o carciuma construita ...abuziv .
Ce plaja salbatica era in 2Mai cand eram copil...si ce peste se prindea ...
Iar chestia cu ...pescuitul tampon...Ori e rezervatie ..ori e loc de pescuit de ,,subzistenta "... pentru patronii  locali de carciumi ( pescarii)....Ei au voie si cu motoare ..si cu Km de setci si cu taliene...Daca cineva ii deranjeaza suna la PF.
Referitor la motorul electric ..la mare. E o jucarie. O lotca cu rame...sau cu doua randuri de rame ...face minuni. Velele sunt ideale sa te deplasezi costier. Acolo ai vant ...dimineata dinspre tarm ..dupa masa dinspre mare ...Mergi oricum...aproape gratis...
Uite si cateva peisaje...

Thor

Nu prea se mai prinde peste... Maruntis - la plase si guvizi la undite si paragate. Mai nou, guvizii se prind cu niste custi cumparate de la bulgari, ca pentru sobolani, in care se pun gaturi si resturi de pui. La lanseta, rar, chefali cat o marlita. Primavara la plase ceva scrumbii si tot rar calcan.
La carciumi iti dau peste oceanic si iti spun ca "este prins, ieri, la noi" iar hamsia este, de multe ori, congelata, de la Lidl sau Metro... Da' Turistu'... nu stie. De unde sa stie Turistu' ca hamsia vine, pe aici, mai mult primavara când este apa rece? Turistu' vrea hamsie si atunci primeste hamsie congelata sau in cazuri fericite ceatal proaspat (fie vorba intre noi - ceatalul este mai bun decat hamsia dar fata de ea, trebuie curatat de mate). De asemenea, cârciumile sunt pline de peste de la greci. Se aduce peste "proaspat", din Grecia, de doua ori pe saptamana si la cele doua pescarii din Mangalia. Inclusiv ceatal vandut pe post de hamsie.
A fost o singura lotca la care montau vela (parus) dar asta acum vreo 5-6 ani. Cred ca putrezeste pe undeva. Toata lumea vrea "fibra" si motor termic. Si se dau, in rezervatie, cu termicul, fara probleme.
Motorul electric a mers intr-adevar ca o jucarie, intre cele doua diguri, atat pe gonflabila cat si pe BIC245.
Vorba lui Toparceanu: "casa mea de vara, e la tara... ", la 2 Mai. 6 luni pe an.

Florio

Citat din: Thor din Iunie 16, 2015, 10:02:57 PM

Vorba lui Toparceanu: "casa mea de vara, e la tara... ", la 2 Mai. 6 luni pe an.

Obicei care te face de invidiat, Adriane :)
Tine-l asa, ca e bun!

Interesanta expunerea ta, de la buza marii. Chefalul e rar. Lufarul mai exista? Labanul mai scoate solzul din apa ?

Fritz

#6
   mda ...vara si marea se potrivesc perfect...
  Lufar mai exista ...a prins varul meu unul de 2 kg de pe dig...
Chefal , este ..dar e mic si miroase a cacao ...de la cofetarie ( statia de epurare Mangalia) care vara deverseaza tot in portul turistic...stavrid foarte rar si mic...Am prins si eu acum 2 ani la taparina turceasca.
  Palamida nu am mai vazut  ...Calcan mai este ...nu au reusit turcii sa-l ia pe tot . Zargan am mai vazut la pescarie ...
La taliene si la traulere se prinde tot puietul ...nu conteaza specia . Tot fara exceptie ...inclusiv delfini si marsuini care mor inecati in plasa.
Uitati ..de exemplu o mica captura prin traulare...Astia sunt ai nostri ...
https://www.youtube.com/watch?v=iQQDyoJZ_JI

  Dar turcii si bulgarii braconeaza industrial apele de coasta ale Romaniei...de multa vreme ...
http://www.reporterntv.ro/stire/zeci-de-delfini-morti-au-fost-gasiti-in-plasele-de-pescuit-ale-braconierilor-turci


Thor

#7
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/p296x100/11406775_923685634318968_6562249467783990799_n.jpg?oh=ffcfc7b1cf7b825470c8aec925299f0b&oe=55EB3AC9

Asta este lufar La Petya - 2 Mai. Lufarul adevarat ar fi trebuit sa aiba peste 30 de cm. Lufar am mai mancat in Bulgaria, la Duranculak, la carciuma de pe plaja (Cosmos) dar de aceeasi dimensiune.
Laban eu nu am vazut dar probabil ca mai apare.
Fritz are dreptate, braconeaza turcii si poate ca si bulgarii. Turcii braconeaza pentru ca au cu ce. Daca ar avea barci si scule ca lumea, ar bracona si romanii.
Capacitatea de cazare a satului 2 Mai este de doua ori mai mare decat capacitatea plajei. In conditiile astea in fiecare primavara, ca pe tot litoralul, apar constructii noi, pe plaja . In sezon este asa de plin incat se scoala baietii de dimineata, se duc si pun cearceafurile pe plaja, poate o si marcheaza, ca_cainii, si se intorc acasa sa-si bea cafeaua. Este mai comod sa te duci sa faci plaja in Bulgaria, la Duranculak. Plaja are cativa Km. lungime si este pustie ca la Vadu, la noi. La carciuma din capul plajei (Cosmos) se mananca bine si ceva mai ieftin decat la noi (in Lei si/sau in Leva). Din fata casei si pana acolo sunt 11 Km. Daca nu este coada la vama, este cea mai buna solutie, in mijlocul sezonului. In Bulgaria, cel putin pana la Cap Kaliacra este mai mai bine ca la noi.
Am senzatia, in fiecare an, ca se tot degradeaza si Vama Veche si 2 Mai, atat fizic - se prabusesc falezele, se construieste haotic - cat si ca atmosfera. La Vama am stat, la aceeasi gazda, din 1985 pana in 1993 când a inceput sa se imputa... De cate ori ma duc in Vama, caut "Vama mea" dar asta nu mai este decat in capul meu. Sunt totusi bucuros ca am cunoscut "Vama adevarata". 
Si totusi, desi am incercat si Vadu si Delta paraca nu ma pot da dus din 2 Mai - Vama Veche si Dobrogea de Sud.
In perioada asta este cel mai relaxat si relaxant. Dar hai ca acum-acum incepe sezonu' = inghesuiala, brambureala, agitatie... 

Fritz


Thor

Eu nu. Pentru o hamsie congelata?

Fritz

  hamsia e doar pretextul...  :o ...E hamsie deshidratata ! Stii cata bere intra dupa ?!?  :o

Thor

 Va spuneam ca ma doare sufletul pentru lotcile ingropate in nisip, in Micul Golf din 2 Mai. De asta, din Vama, ce sa mai spun? "Mobilier stradal"sau "decor"? Stiti ceva despre el?

Thor

Va este dor de Vama? Si mie dar nu de asta. Mi-e dor de "Vama mea".
In ultimile doua poze, se vede si ce a ramas din "Epava". A fost chiar un vapor. Era folosit pe post de tinta sau de paravan la tragerile granicerilor, inainte de '90.

http://we.tl/EjrZH5UIGW