TID si forumurile nautice

Creat de iacos, Iulie 01, 2011, 04:28:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iacos

Stiu ca e teren minat dar nu ma pot abtine sa nu pasesc... Poate nici nu e locul potrivit?
In 2009 cand am scris pentru prima data pe barcaholic am facut-o ca sa prezint noul site si forum TID. Reply-ul care l-am primit (daca imi amintesc bine de la Levy, daca gresesc imi cer scuze anticipat) a fost ca si asa suntem putini cei pasionati de ape si tot ce pluteste si este pacat sa nu fim toti la un loc.
Am analizat cele spuse de Levy si am ajuns la concluzia ca are dreptate. Ce rost mai are inca un forum despre TID cand ne puteam incadra foarte bine intr-una din categoriile din barcaholic? Atunci am incetat sa mai folosesc forumul TID si am mutat toate informatiile pe barcaholic. Nu are rost sa mentionam aici ce a insemnat barcaholic pentru TID sau ce a insemnat TID-ul pentru barcaholic. Asta este alta discutie.
Intrebarea mea este urmatoarea: Mai este cineva aici pe forum caruia i se pare aiurea sa posteze acelasi anunt in doua locuri diferite de fiecare data, doar ca sa nu se supere ceilalti? Intreb si eu, ca un profan...
Probabil ca o sa-mi fac o gramada de "prietenii" cu acest post dar pur si simplu am simtit ca trebuie sa scriu asta. Daca am deranjat, imi cer scuze! Nu asta a fost intentia.

Cu deosebita stima si respect,

Costin IATAN
AS TID Romania
www.tidromania.ro
Seek first to understand and then to be understood.

stavride

Costin, pe mine nu ma deranjeaza. Din contra, sunt cu ochii ciuliti :) pe toate cele mediile de comunicare cu tenta apoasa pentru a vedea noutatile. Culeg ce mi se potriveste si ... multumesc. Asadar pe mine NU. Din contra - ma bucur cand vad ca se intampla lucruri frumoase pe ici pe colo. Indiferent de numele lui ICI si lui COLO. Esti unul din motoarele miscarii de pe la noi. Cin' sa se supere pe tine, Johnsonul nostru drag :).
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

iacos

Nu prea le am eu cu motoarele dar banuiesc ca Johnson este un tip de motor bunicel, nu? :o)
Seek first to understand and then to be understood.

stavride

Citat din: iacos din Iulie 01, 2011, 04:38:58 PM
Nu prea le am eu cu motoarele dar banuiesc ca Johnson este un tip de motor bunicel, nu? :o)

:) Acu' nu stiu care o fi al mai tare da' ceva de genu'. Nearticulat mod de redactare am folosit dar las' ca se intelege si asa.

Concluzionand, sho' pe noi cu informatii, poze, vorbe si vesti. Eu unul sunt abonat.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

Salut Costin şi în primul rând mulţumim pentru noutăţile interesante despre Legendaru' pe care ni le aduci :).

Nu cred că cineva trebuie să se simtă obligat să scrie în mai multe locuri odată, doar ca să nu se supere ceilalţi. În primul rând, cine vine pe vreun site sau altul teoretic ar trebui să vină din plăcere, nu din obligaţie. Din păcate, pentru mine şi majoritatea prietenilor mei, Barcaholic a încetat de foarte multă vreme să mai fie un loc unde să intrăm din plăcere.

Din cauza asta am decis să ne facem alt loc de discuţii şi să întreprindem între noi ceea ce ne dorim, şi cui îi va face plăcere să ne viziteze, e intotdeauna binevenit. Din cauza asta, am hotarat între noi să îl sprijinim pe Guzi să participe la TID pe tot traseul, fără a avea nici un fel de tangenţă cu Barcaholic şi oamenii de la cârma lui. Faptul că Guzi n-a mai putut participa anul ăsta (fapt pentru care îl înţeleg perfect şi îl voi sprijini în continuare cât voi putea), nu face ca iniţiativa noastră să fie mai puţin frumoasă, dovadă fiind că lumea a mers înainte cu Legendaru', fiecare participând prin el la minunata lui aventură :).

Iar vizavi de Barcaholic, la rândul meu nu pot să mă abţin să spun că acolo s-au întâmplat în februarie nişte chestii de o mârşăvie incredibilă, care au arătat adevărata faţă a personajului care pe vremuri ne peria să venim pe forumul lui. Pentru mine personal, care am contribuit întotdeauna necondiţionat la acel forum, mizeriile care s-au aruncat în capul nostru de către "doctorul în menegement" nu se vor spăla vreodată. Dacă omuşorul consideră că are avans în mediul virtual şi scuipă pe cei care i-au ridicat forumul, nu e problema noastră. Voi prefera întotdeauna calitatea cantităţii, şi mai bine fond fără formă decât formă fără fond ;).

Eu întotdeauna am respectat şi voi respecta pe toată lumea care mă respectă, şi ştiu poate cel mai important lucru: voi avea foarte multe de învăţat de la ceilalţi barcagii, şi la rândul meu din ceea ce ştiu voi împărtăşi necondiţionat. Şi ca să revenim la chestiuni mai plăcute, chiar dacă nu m-am înscris la TID din motive de lipsă de timp, dacă îmi permiţi, aş vrea să mă alătur vouă măcar pe porţiunea Brăila-Galaţi, împreună cu coca mea de 3 ani jumate, ca să mai scădem media de vârstă a participanţilor :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

x_petrolist

Citat din: Vali din Iulie 01, 2011, 07:33:02 PM
Salut Costin şi în primul rând mulţumim pentru noutăţile interesante despre Legendaru' pe care ni le aduci :).

Nu cred că cineva trebuie să se simtă obligat să scrie în mai multe locuri odată, doar ca să nu se supere ceilalţi.....

Salut Vali. Eu propun sa muti postarile "TID si forumurile despre barci" intr-un topic separat. Nu cred ca trebuie sa redeschidem discutiile anterioare pe acest topic. Putem sa explicam celor care n-au inteles ce s-a intimplat pe forumul barcaholic, pe indelete, fara a deveni off-topic, in alta parte.
Eu as dori sa stiu cum se implica Costin si asociatia TID-Romania ca sa-l ajute pe Razvan sa termine cursa (pe care o va termina oricum - zic eu). Am vazut la Ingolstadt cum l-au dat in grija unor vetreani (din Bulgaria si Serbia) daca nu ma insel. Sa vedem de ce are nevoie in continuare si sa vedem cum il putem sprijini. Restul este apa de ploaie.   

Vali

Multumesc Aurelian de sugestie, si oricum eu am evitat continuu sa redeschid discutiile despre ce s-a intamplat in partea cealalta. Consider insa ca trebuie sa raspundem cu eleganta la orice probleme apar, si mai mult decat orice, cred ca o fapta face mai mult decat un milion de vorbe :). Asa ca repet, oricine considera ca are placerea poate scrie pe capcompas, fara sa considere asta o obligatie. Si mai ales, sa nu lasam vreodata otrava care ne-a alungat din partea cealalta sa se insinueze vreodata intre noi. Deci, daca-mi dati voie, as spune-o pe limba mea: care se supara, isi stie meseria  :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iacos

Vali,

Iti multumesc pentru raspuns. Din pacate, sau poate din fericire, nu sunt la curent cu ce s-a intamplat in februarie pe barcaholic decat din ce a putut sa imi explice Guzi in cateva cuvinte. Eu nu frecventez decat partea de forum referitoare la TID. Vorbesc ca un outsider si mi-am permis sa imi spun parerea asa cum vad eu lucrurile din exterior. Ma bucur ca nu esti suparat pe mine.
Esti binevenit la TID pe orice portiune doresti, mai ales daca promiti sa cobori media de varsta asa de jos cum spui.


Aurelian,

Te asigur ca Razvan este pe maini bune. Am vorbit personal cu reprezentantii celorlalte tari organizatoare despre asta si am primit asigurarile lor ca el va avea tot suportul lor.
Si eu imi doresc, ca toti ceilalti romani care il sprijina, sa ajunga la Sf. Gheorghe pentru ca asa cum a spus si Max in interviul de mai sus, este un lucru extraordinar ceea ce face el si asteptat de foarte multi ani de catre toti cei din TID. Razvan va intra in istoria turneului!

Vetreanul de care spuneai mai sus, Niki, desi nu arata, este unul din cei mai "grei" oameni din tot TID-ul, crede-ma!

Razvan nu are nevoie decat de un moral ridicat, ceea ce nu duce lipsa deloc chiar, pentru a termina aceasta expeditie. Sa-l tina Dumnezeu sanatos! Restul se rezolva.

Costin
Seek first to understand and then to be understood.

byteworks

Cu regret va anunt trecerea prematura in nefiinta a lui Dorel M., unul din cei doi TIDeri radauteni in anii trecuti. A fost un prieten, un mare promotor al aviatiei inca din perioadele grele sub comunisti, constructor in aviatie si barci, mentor a nenumarate generatii de copii aero si navo modelisti radauteni. A plecat dintre noi chiar acum in perioada TID 2011 ... Dumnezeu sa-l odihneasca.

Vali

Dumnezeu sa-l ierte  :(. Si asa sunt asa rari oamenii din tagma asta, si se mai si sting unul cate unul...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stavride

Dumnezeu sa-l ierte. Fara cuvinte.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.